Asıl tehlike Moody`s mi?

04.04.2014 09:32

Son güncelleme : 04.04.2014 16:04

Moody`s 11 Nisan`da Türkiye`nin görünümünü düşürecek mi?Ekonomistler kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in 11 Nisan'da Türkiye'nin görünümünü düşürme riski bulunduğunu söylediler.

Geri Sayım programına katılan ekonomistler Fitch’in Türkiye kararını değerlendirdi.  Fitch'in kararının piyasa öngörüleri doğrultusunda geldiğini söyleyen ekonomistler, Moody's'in piyasada endişe yarattığına dikkat çektiler.  Moody's 11 Nisan'da Türkiye'nin kredi notunu gözden geçirecek. 

TURAN: ASIL ENDİŞE KAYNAĞI MOODY’S

GCM Menkul Değerler Araştırma Direktörü Erdoğan Turan, “Piyasalar kapandıktan sonra gelmesini bekliyorduk ama piyasalar açılmadan gelmesi iyi oldu. İyi haber. Fitch tarafında değişiklik beklenmiyordu.Sürpriz değil. Asıl endişe kaynağı olan ve piyasa tarafından fiyatlanmayan şey Moody’s. Orada daha ciddi bir potansiyel var. Moody’s’in görünümü değiştirme olasılığı. Fitch’i atlattık diyelim, sıra Moody’s’te. Not indirimi beklemiyorum. Not artırımının üzerinden bir yıl geçmeden son indirimi gelmesi sorgulanır. Uyarı gelebilir. Görünümün negatife çekilmesi olarak bekleyebiliriz. Not indirimi hem iç piyasa hem de dışarda tepki yaratır” dedi.

AŞKIN: ŞAŞIRTICI DEĞİL

Finansal Stratejist Mustafa Aşkın, “İlk üç çeyrekte makro ekonomik verilerin daha sağlıklı gelmesi gerekiyor not kararı için. Geride kalan üç ayda bazı veriler Türkiye için olumlu bazıları olumsuz seyir aldı. Olumsuz karar için daha geniş perspektiften bakmak gerekiyor. Fitch’den gelen karar şaşırtıcı değil. Moody’s’in de acele edeceğini zannetmiyorum bu yüzden. Onlar da bekleyecektik. Sağlam verilerle ilerleyecektir. Gelecek hafta da çok farklı bir şey bekleneceğini zannetmiyorum. Haziran’dan sonraki dönemde beklenmedik olumsuz gelişmeler olabilir. Buna hazır olunmalı”şeklinde konuştu.

SARI: MOODY’S’TEN GÖRÜNÜM DEĞİŞİMİ RİSKİ HALA DEVAM EDİYOR

Fon yöneticisi Volkan Sarı, “Not değişikliği beklenmiyordu ama görünüm değişikliği riski vardı. Gelmemiş olmamasının pozitif değerlendirilmesi lazım. Son dönemde yaşanan gelişmeler soru işaretleri yaratmıştı, görünüm değişikliği beklentisi yaratmıştı. Gelmemiş olması iyi değerlendirilmesi ama Moody’s’ten gelme riski hala var. Gelir demiyorum ama negatif izleme zaten kesinlikle not düşürülmesi anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz hafta Moody’s’in 10 Türk bankasının notunu düşürmesi görünüm değişim beklentisini destekliyor. değerlendirmesinde bulundu.

ŞAHİNÖZ:  MOODY’S’TEN GÖRÜNÜM DEĞİŞİMİ RİSKİ VAR

Tacirler Menkul Değerler Koordinatörü Erkin Şahinöz, “Piyasalar kapalıyken not, görünüm kararının açıklanması bekleniyordu ki öyle oldu. Seçim sonuçlarının hemen ardından geldi. Piyasalar açısından belirleyici bir faktördü. Piyasa görünüm ve notta değişim olmayacağını önceden fiyatlamıştı. Piyasa biraz daha riskli olan Moody’s ve S&P’ye odaklanacak. Fitch ilk yatırım yapılabilir notu veren kurum. İlk hareket ettiği için bu kararının arkasında duracaktır. Ben bir süre not indirimi gelmesini beklemiyorum. Seçim sonuçlarından sonra Fitch’ten değişim bekliyordum. Moody’s’ten görünüm riski var. Moody’s’ten daha önce bankalara yönelik olumsuz değerlendirmeler gelmişti. Kredi kurumları önümüzdeki dönemde seçim süreçlerini yakından takip ediyor olacak. Bir sonraki değerlendirmelerinden Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yakından takip edecekler” dedi.

PAKSOY: MOODY’S'TEN DEĞİŞİK BİR KARAR BEKLEMİYORUM

Saxo Capital Menkul Değerler Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, “Haberin geliş saati normal bizim beklediğimiz rutinin dışında değil, karar da beklentiler içinde. Seçim sonuçları, para piyasalarındaki normalleşme, yurtdışının yardım etmesi, Fitch’in not kararı için beklemesini sağladı. Moody’s’ten de değişik bir karar beklemiyorum. Oradan da notun ve görünümün korunması yönünde bir karar bekliyorum. Borsadaki yükseliş, doların değer kaybetmesi, olumlu hava yarattı. Fitch’in notu en azından negatif algı oluşmaması ve pozitif ortam açısından önemli. İç piyasayı ilk aşamada olumlu etkiler. Pozitif açılış olur ama devamında ekstra pozitif unsur masaya getirmediğinde, yurtdışına bağlı olarak piyasa kendi dinamikleriyle devam eder” dedi.

18:0598.991
Değişim :  0,53% |  524,59
Açılış :  99.223  
Önceki Kapanış :  98.466  
En Yüksek
99.554
En Düşük
98.070