Başbakan istedi, Başkan direndi

08.04.2014 08:10

Son güncelleme : 08.04.2014 12:06

Başçı, ara toplantıya gerek olmadığını belirterek, ‘büyük indirim yok, kademeli olabilir’ mesajını verdiSeçim sonrası Başbakan, faizi ocak sonu olağanüstü toplantıyla artıran Merkez’e seslenerek, ‘bu sefer de faizi düşürsünler’ dedi. Başkan Erdem Başçı, ara toplantıya gerek olmadığını belirterek, ‘büyük indirim yok, kademeli olabilir’ mesajını verdi.

Ocak ayının sonunda “ara toplantıyla” politika faizini yüzde 4.5’ten yüzde 10’a çıkaran Merkez Bankası’nın Başkanı Erdem Başçı, seçimlerin ardından Başbakan Erdoğan’ın ‘faizleri indirsinler’ çağrısı karşısında, “Faizleri Para Politikası Kurulu (PPK) belirler. Şu anda ara toplantı ihtiyacı yok. Büyük oranlı indirim beklemeyin” dedi. Bu ayki PPK toplantısı 24 Nisan tarihinde yapılacak.

Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen konferansa katılan Başçı, faizlerin düşük tutulmasının ortaya çıkaracağı maliyetlere değinirken geçmişteki büyük bir krizi örnek gösterdi. “1994 krizi bunun en iyi göstergesidir” diyen Başçı, şöyle devam etti:

“O dönem hükümet ısrarla faizleri düşük tutmaya çalıştı. Bu nedenle faizler yükseldi. Faizleri düşük tutacağım diyerek yüzde 400 faiz ödediler. Ne kadar gecikirseniz bedeli artar. Merkez Bankası olarak şu anda hem faizler hem de makro ihtiyati tedbirler konusunda oldukça sıkıyız. Bundan sonra adımlar atılırsa bunlar ölçülü olur. Stratejimiz, ani ve yapabileceğimiz artırımı başta yapıp, adım adım faizi indirmek. Kademeli olarak. Faiz indirimleri ne zaman başlar bunu PPK belirler ama ileride faiz indirimi yönünde ölçülü adımlar atılabilir. Bunun zamanlaması çok önemli. Büyük bir montanlı bir faiz indirimi beklenmemeli.”

‘Merkez bildiğini yapar’

Yüzde 12’lik faizin (marjinal fonlama oranı) sıkı bir oran olduğunun altını çizen Başçı, gerekirse kademeli olarak bunu yüzde 10’a kadar çekebileceklerini belirtti.

Siyasilerin Merkez Bankası’nın bağımsızlığına müdahale etmesinin yurtdışında alışıldık olmadığını ileten Başçı, yurtiçinde vatandaşın siyasilerin açıklamalarına alışkın olduğunu söyleyen Başçı, vatandaşta “Merkez Bankası yine bildiğini yapar” algısının olduğunu kaydetti. Başçı sadece verilere bakarak hareket ettiklerini de hatırlattı.

Dersini aldı ‘tahmin’ yok

Erdem Başçı, “2013 sonunda dolar 1.92 TL olur” tahmininin tutmadığı hatırlatılarak yeni tahmini sorulduğunda, artık kur konusunda kuvvetli bir beyanatta bulunmamayı tercih ettiğini belirtti. Başçı, “Birkaç tane iyi haber vereceğim Yağışlar martta mevsim normallerinin üzerine çıktı. ABD’den gelebilecek olan etkilerde yumuşama bekliyoruz. İçeride belirsizlik büyük ölçüde azaldı. Ama bilemezsiniz. Ben büyük konuşmamayı öğrendim. Bu da bana ders olsun” dedi.

aşkan Başçı ayrıca, seçimlerden sonra bir miktar uluslararası sermaye girişi gördüklerini ifade etti.

ANALİSTLER NE DİYOR?

Banu Kıvcı Tokalı - Halk Yatırım

Ara PPK ile yüksek oranlı artırılan politika faiz oranlarının aşağı çekilmesi sert hamlelerle olmayacak. Cari açık ve dış dengesizlikteki iyileşme beklentisi korunuyor. Enflasyonun hazirandan sonra düşüş trendine gireceği tahmin ediliyor. Para politikasının kredibilitesi açısından para politikası, döviz rezervi ve makro-ihtiyati politikalar olmak üzere üç bacaklı stratejide sıkılaştırma duruşunun korunması destekleyici olacaktır. Gelecek dönemde para politikasındaki sıkılaştırma duruşu sürecek.

‘Faiz düşerse döviz kuru tırmanabilir’
ENGİN KILIÇ - Destek Menkul

Enflasyon hedefi yüzde 5 seviyelerine inmeden, faiz  tarafında herhangi bir adım atılmayacak. Bu gayet açık ve net. Faiz indirimine gitmemiz kurda tahmin edemediğimiz seviyelere çıkmamıza neden olabilir. Mevcut koşullarda faiz indirimi ihtimalini mümkün görmüyorum. Kurda 2.10-2.11 seviyelerini takip ediyoruz. Bu  seviyelerin üzerinde kaldığı sürece, sanki ufak çaplı tepki oluşacak gibi bir görüntü var. Kurda seçim sonrası aşırı gevşeme yaşandı. Bir toparlanması olabilir diye tahmin ediyoruz.

17:5998.631
Değişim :  0,00% |  0,00
Açılış :  97.347  
Önceki Kapanış :  98.631  
En Yüksek
99.038
En Düşük
97.347