`Fed`in kademeli artırımları kısa vadede uygun`

08.12.2018 10:24

Son güncelleme : 10.12.2018 09:50

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, "Politika faizinde kademeli artırımlar, bize etkilerini değerlendirmek için zaman vermesi bakımından iyi hizmet etti. Bu yaklaşım kısa vadede uygun görünmeyi sürdürüyor ancak politika patikası giderek görünümün nasıl gelişeceğine dayanacak" dedi.AA

ABD Merkez Bankası (Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael  Brainard, Washington'da Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nün düzenlediği finansal istikrar temalı panelde konuştu.

Amerikan ekonomisindeki ivmenin yüzde 3 civarında büyümeyle birlikte  devam ettiğini belirten Brainard, konuşmasından saatler önce açıklanan kasım ayı  istihdam verilerinin bu ivmeyi  yansıttığını söyledi.

Brainard, "Son 3 ayda ortalama istihdam artışı, kasım verisiyle  birlikte 170 bin oldu ve bu seviye iş gücü piyasasına yeni girenleri karşılamak  için gerekli hızın çok üstünde" değerlendirmesini yaparken, ülkede ücretlerin de  küresel finansal krizden bu yana en yüksek hızda arttığına işaret etti.

Öte yandan, mali genişlemenin etkisini yitirmesinin, küresel  büyümedeki yavaşlamanın ve finansal şartlardaki sıkılaşmanın ülke ekonomisi için  "ters akıntı" yaratabileceğine işaret eden Brainard, şunları kaydetti:

"Bizim şu anki görevimiz ekonomiyi tam istihdam ve enflasyon  hedefimize yakın tutarak büyümeyi devam ettirmek. Politika faizinde kademeli  artırımlar, bize etkilerini değerlendirmek için zaman vermesi bakımından iyi  hizmet etti. Bu yaklaşım kısa vadede uygun görünmeyi sürdürüyor ancak  politika  patikası giderek görünümün nasıl gelişeceğine dayanacak."

18:0596.032
Değişim :  0,78% |  745,65
Açılış :  95.462  
Önceki Kapanış :  95.286  
En Yüksek
96.583
En Düşük
95.314