`IMF`nin beyni büyük ama vicdanı ufacık`

22.06.2018 10:17

Son güncelleme : 22.06.2018 14:46

Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Philip Alston, "IMF`nin beyni büyük ama vicdanı ufacık. Bence IMF, sadece ülkelerin hesap açığına bakıyor, politikaların insanlar üzerindeki etkilerine bakmıyor" dedi.AA

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Philip Alston,  Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki  politikalarına tepki göstererek, "IMF'nin beyni büyük ama vicdanı ufacık." dedi. 
 
BM'nin Aşırı Yoksullukla Mücadele ve İnsan Hakları Özel Raportörü  Alston, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, ABD yönetimine ve  IMF'ye eleştirlerde bulundu.
 
ABD'nin Batı dünyasında en yüksek gelir eşitsizliğine sahip ülke  olduğunu vurgulayan Alston, ülkede ocak ayında yürülüğe giren vergi  kesintilerinin gelir eşitsizliğini daha da tetikleyeceği uyarısında bulundu.
 
Alston, ABD'de Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada kabul edilen  vergi reformu yasa tasarısının, zenginlerle fakirler arasındaki uçurumu daha da  büyüteceğini vurgulayarak, "2016 rakamlarına göre zaten ABD'de 40 milyon fakir  yaşıyor. Bunların 18 milyonu da aşırı yoksulluk içinde yaşıyor." dedi.
 
ABD'nin aşırı yoksullukla mücadele konusundaki temel stratejisinin,  "yardıma muhtaç kimselere suçlu muamelesi yapmak ve damgalamak" olduğunu belirten  Alston, devletten yardım alanlara karşı karalama kampanyası yürütüldüğüne dikkati  çekti.
 
"GÖÇMENLERE KARŞI UYGULAMA MERHAMETSİZLİK"
 
Alston, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin başlattığı kaçak  göçmenlere karşı "sınırda sıfır tolerans" uygulaması ve binlerce çocuğun  ailelerinden koparılmasından büyük kaygı duyduğunu söyledi.
 
  
Göçmenlerin hapsedilmesinin ve çocuklara karşı yapılan muamelenin  "gaddarca" bir mesaj olduğunu vurgulayan Alston, ABD'nin göçmenlere karşı  uygulamasını "merhametsizlik" olarak nitelendirdi.
 
Alston, göçmenlerin gerek yasal gerekse yasa dışı yollardan ülkeye  girmesinin önemi olmadığını, herkesin eşit insan haklarına sahip olduğunu ve  ABD'nin uygulamasının endişe verici olduğunu vurguladı.
 
Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilgili bir soru üzerine Alston,  "IMF'nin beyni büyük ama vicdanı ufacık. Bence IMF, sadece ülkelerin hesap  açığına bakıyor, politikaların insanlar üzerindeki etkilerine bakmıyor." dedi.
 
Alston, IMF'nin özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki politikasını  eleştirerek, IMF'nin birlikte çalıştığı ülkelere yönelik politikalarının insanlar  üzerindeki sonuçlarını düşünmeden hareket ettiğinin altını çizdi.

18:05100.237
Değişim :  -0,10% |  -102,07
Açılış :  100.641  
Önceki Kapanış :  100.339  
En Yüksek
100.964
En Düşük
99.933