`İngiltere`de bazı alışveriş alanları hayalet kasabaya dönmek üzere`

21.02.2019 15:41

Son güncelleme : 22.02.2019 10:25

İngiliz parlamentosunun Konut, Toplum ve Yerel Yönetimler Komitesi, bazı şehir merkezlerindeki alışveriş alanlarının hayalet kasabaya dönmek üzere olduğunu, hükümet, yerel yönetimler, perakendeciler, mülk sahipleri ve bölge sakinlerinin bir arada hareket etmemesi halinde bu alışveriş alanlarının tamamen kapanacağını duyurdu.Konut, Toplum ve Yerel Yönetimler Komitesi'nden yapılan açıklamada,  İngiltere'de tüketici alışkanlıklarının değiştiği, perakende mağazalarının online  satış platformları ile mücadelede zorlandığı, rekabetin daha adil hale  getirilmesi için Amazon gibi online satış şirketlerine yönelik vergilerin  artırılması gerektiği kaydedildi.

İngiltere'de şehir merkezlerinde yer alan perakende mağazalarına  uygulanan vergilerin azaltılması tavsiyesine yer verilen açıklamada, "Bazı şehir  merkezlerindeki alışveriş alanları hayalet kasabaya dönmek üzere. Hükümet, yerel  bölge yönetimleri, perakendeciler, mülk sahipleri ve bölge sakinleri bir arada  hareket etmezse tamamen kapanacaklar." denildi.

Açıklamada, Komite'nin online satış yapan şirketlere, "online satış  vergisi", şirketlerin paketleme ve ulaştırma süreçlerinde çevreye verdikleri  zarar nedeniyle de "yeşil vergi" adı altında yeni vergilerin getirilmesi  tavsiyesinde bulunduğu kaydedildi.

İngiltere'de, dünyaca ünlü perakende zincirleri, tüketici  taleplerindeki değişim, İngiliz sterlinindeki değer kaybı, ithal ürün  fiyatlarındaki artış, üretim ve tedarik maliyetlerinde rekabetin sürdürülememesi  gibi nedenlerle zor bir dönemden geçiyor.

18:05100.237
Değişim :  -0,10% |  -102,07
Açılış :  100.641  
Önceki Kapanış :  100.339  
En Yüksek
100.964
En Düşük
99.933