İSO`dan ihracat pazarına fener tutacak yeni endeks

12.04.2019 13:26

Son güncelleme : 12.04.2019 14:04

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye ekonomisi ve ihracatının gelişimine yönelik potansiyeli ortaya koyacak ve öncü gösterge niteliği taşıyacak "İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi"nin ilkini, mart ayı verileriyle 15 Nisan`da açıklamaya başlayacağını duyurdu.AA

İstanbul Sanayi Odası'ndan (İSO) yapılan açıklamada, ihracat pazarlarına fener tutacak yeni  endeksin her ayın 15'inde veya takip eden ilk iş gününde açıklanacağı  belirtildi. Türkiye ekonomisi ve ihracatının gelişimine yönelik potansiyeli ortaya  koyacak  ve öncü gösterge niteliği taşıyacak "İSO Türkiye İhracat İklimi  Endeksi"nin ilkinin, mart ayı verileriyle 15 Nisan'da açıklanmaya başlayacağı  duyuruldu.

IHS Markit iş birliğinde hazırlanan endeksin hesaplanmasında Türkiye  imalat sektörünün ana ihracat pazarları arasında yer alan ülkelerin ulusal Satın  Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinden yararlanılacağı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal  Bahçıvan, PMI Türkiye ve İstanbul endeksleri ile başlattıkları imalat sanayi ve  genel ekonomik büyüme hakkında kaliteli, hızlı, taze ve güvenilir bilgiler  sunmayı, İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi ile devam ettireceklerini kaydetti.

Bahçıvan, söz konusu endeksin, imalat sektörünün ana ihracat  pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçmeyi ve takip etmeyi amaçladığını  belirterek, "Bir öncü gösterge niteliğinde olan bu endeks ile ülkemiz ana ihracat  pazarlarının gelişimi ve potansiyeli izlenecek, sanayici ve ihracatçılarımız  hangi pazarlara odaklanılması gerektiği konusunda ipuçları elde edecek.”  ifadelerini kullandı.

12:24100.456
Değişim :  0,12% |  117,46
Açılış :  100.641  
Önceki Kapanış :  100.339  
En Yüksek
100.964
En Düşük
99.933