Lagarde uyardı!

03.04.2014 07:04

Son güncelleme : 03.04.2014 07:04

Lagarde, dünya ekonomisinin görünümüyle ilgili görüşlerini açıkladı

Uluslararası Para Fonu Başkanı Lagarde, küresel ekonominin uzun süreli düşük ve potansiyel altı büyüme riskine karşı uyardı.

IMF Başkanı Christine Lagarde, Washington'da yaptığı konuşmada, gelecek hafta düzenlenecek IMF bahar dönemi toplantıları öncesi dünya ekonomisinin genel görünümüyle ilgili görüşlerini açıkladı.

Uluslararası işbirliğinin önemine işaret eden Lagarde, ülkelerin bir araya gelerek doğru politikaları işbirliği içinde alıp uygulamadığı takdirde dünya ekonomisinin uzun yıllar sürecek düşük ve potansiyel altı büyüme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Lagarde, dünya ekonomisinin büyük resesyonun yol açtığı tahribatı geride bıraktığını ancak hala yıllık yüzde 3 düzeyinde seyreden büyümenin çok yavaş ve çok düşük olması yüzünden arzu edilen düzeyde istihdam yaratılamadığı ve kitlelerin yaşam standardında iyileşme sağlanamadığını belirtti.

Gelişmiş ülkelerde büyümenin  artmaya başlamasını sevindirici olarak değerlendiren IMF başkanı, ABD'deki büyümenin tüketici talebindeki artıştan meydana geldiği, Euro Bölgesi'nde ise merkez ülkelerdeki toparlanmaya çevre ülkelerin henüz karşılık veremediği saptamasını yaptı.

Küresel ekonominin karşılaştığı sorunlara da değinen Lagarde, çok düşük enflasyonla yaşama olasılığının deflasyon riskinden daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Lagarde, düzenli, sürekli ve kalıcı düşük enflasyonun kişilerin talebini bastırmaya ya da ertelemeye yol açtığını dile getirerek, bu durumun ekonomideki toparlanmayı olumsuz etkilediğini söyledi.

Gelişmekte olan piyasalardaki firma borçluluğunun yüksek olmasını da risk kapsamında değerlendiren Lagarde, özellikle ABD Merkez Bankası'nın tahvil alımını azaltmasıyla şekillenen süreçte finansal ortamın uygunluğunu kaybedeceğine dikkati çekti.

Küresel ekonominin yaşadığı sorunlar ve karşılaştığı risklerle başa çıkabilmek için önerilerini de paylaşan Lagarde, kapsamlı yapısal reformların yapılmasını, mali sorumluluğun sürdürülmesini ve finansal sektör reformunun tamamlanmasını özellikle vurguladı.

17:5899.506
Değişim :  1,55% |  1.518,28
Açılış :  98.284  
Önceki Kapanış :  97.988  
En Yüksek
99.562
En Düşük
97.782