`Merkez faizi tutar’

01.04.2014 08:56

Son güncelleme : 01.04.2014 08:56

Seçimlerin ardından bankacılık sektöründe olumlu hava var.Piyasada bir miktar rahatlama yaşadığını ifade eden bir bankacı, siyasetin ekonomi ve piyasalar üzerindeki etkisinin erken genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin nasıl olacağı sorusuna bağlı olduğunu söyledi.

Seçim sonuçlarına bakıldığında muhalefet partileri açısından bir erken genel seçimin gündeme getirilmesi için sebep bulunmadığını kaydeden bankacı, “Hükümet açısından da böyle bir olasılık gözükmüyor. Daha önce Başbakan Erdoğan, genel seçimler zamanında yapılsın Türkiye’ye yakışan bu” şeklinde konuşmuştu. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için de Başbakan aday olmayacaktır. Çünkü daha daha güçlü bir halk desteğine sahip olan AKP bu desteği 8 - 9 puan kaybetmiş gözüküyor” dedi.

'Merkez faizi tutar’

Bu durumun hükümetin işini zorlaştırdığını ifade eden bankacı şöyle konuştu:

“Hükümet kendi düzenlemelerini yeniden gözden geçirerek Erdoğan’ın Başbakan olarak kalmasının yolunu açabilir. Bunlar çok net olmadığı için siyasi atmosfer gündemi meşgul edevek. Dalgalanma sürebilir. Döviz kuru ve faizde düşüş trendi beklemiyorum. Ağustos sonuna kadar piyasada hareketlilik sürecek.”

Seçim sonuçlarına verilen ilk tepkileri olumlu gören başka bir bankacı ise, sermaye akımlarının güçlenip güçlenmeyeceğinin görmek için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. Bankacıya göre Türkiye’nin önünde, 12 ay içinde çok önemli iki seçim var. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler. Sermaye hareketlerinin Türk Lirası’nı güçlendirme yönünde olduğunu belirten bankacı, bonu faizlerinde çok fazla artış beklemiyor.

Bankacı, faizlerde önümüzdeki günlerde hareketlilik yaşansa bile Merkez Bankası’nın (MB) enflasyonu kontrol altında tutmak için faiz artışına izin vermeyeceğini belirtti.


17:5796.455
Değişim :  -1,03% |  -999,39
Açılış :  97.820  
Önceki Kapanış :  97.454  
En Yüksek
97.933
En Düşük
96.335