Piyasalara FED dopingi!

10.04.2014 17:28

Son güncelleme : 13.05.2014 12:56

ABD Merkez Bankası`nın (FED) açıkladığı toplantı tutanakları piyasalara moral verdi.ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün akşam yayınlanan tutanaklarda faiz artırma konusunda beklenenden daha temkinli davranabileceğini göstermesi ardından gelişmekte olan piyasalara girişlerle dolar/TL gerilerken, 10 yıllık gösterge tahvil faizi de tek haneye geriledi.
 
Tutanakların ardından euro/dolar paritesi de yönünü yukarı çevirirken bankacılar TCMB'nin bugün likiditeyi kısması ardından dün gerileyen fonlama maliyetlerinin yükselmesinin de TL'ye destek olduğunu söyledi.  
ABD Merkez Bankası (Fed) tutanakları, banka yetkililerinin geçen ay faiz oranları için açıklanan tahminlere yatırımcıların aşırı tepki vermesinden endişe ettiklerini gösterdi. Mart ayı toplantısının dün yayımlanan tutanaklarında bazı üyelerin yayımlanan rakamların "tahminlerdeki değişikleri abartılı ifade ettiğini" belirtmeleri Fed'in para politikasını tahminlerde yer aldığı kadar hızlı sıkılaştırmayacağına işaret etti. 
   
Tutanaklarda, sıfıra yakın düzeydeki politika faizinin yükseltilmesini tetikleyecek kriterler konusunda bilgi yer almazken, Aralık ayında azaltılmaya başlanan tahvil alımlarının sona ermesinin ardından para politikasının ne zaman sıkılaştırılacağı konusunda ise yeni bir bilgi içermedi. 
Fed Mart toplantısında tahvil alımları sona erdikten sonra faiz artırmak için "uzunca bir süre" beklenileceğini açıklamış, toplantının ardından Fed Başkanı Janet Yellen'ın ekonomik koşullara bağlı olarak "uzunca bir zaman"ı "yaklaşık altı ay" olarak tanımlaması tahvil ve hisse senedi piyasalarında sert satışlara yol açmıştı. 

Bir bankanın döviz masası müdürü, "Sabahtan bir miktar daha kâr realizasyonu gördük ancak uzun sürmedi ve Fed sonrası yeni girişler devam etti. Hafta başından bu yana piyasada yerli müşteri etkisi az" dedi. 

Aynı bankacı, dün yüzde 10 seviyesine gerileyen ortalama fonlama maliyeti ile bu seviyenin de altına gelen bankalararası gecelik faizin bugün tekrar yükselmesinin de TL'ye destek olduğunu söyledi.  TCMB'nin son birkaç günde piyasada daha fazla likidite bırakıp ortalama fonlama maliyetini yüzde 10'a kadar düşürerek mevcut politika bileşiminde olabilecek en düşük seviyesine çekmesi piyasada "ölçülü" bir faiz indirimi etkisi yaratmıştı. 
18:0598.455
Değişim :  0,00% |  0,00
Açılış :  97.193  
Önceki Kapanış :  98.455  
En Yüksek
98.662
En Düşük
97.046