Rus turist sayısı 6 milyonu geçecek

13.03.2019 11:09

Son güncelleme : 14.03.2019 09:39

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rusya’nın Türk turizmi için en önemli pazar konumunda olduğunu belirterek, "Türkiye, Ruslar için çok uygun bir tatil noktası. Bu yıl Rusya’dan gelen turist sayısının yüzde 10-15’lik bir artışla 6 milyonu geçmesini bekliyoruz" dedi.AA

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği  (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Moskova Uluslararası Turizm Fuarı’nda AA muhabirinin  sorularını yanıtladı.

TÜRSAB’ın, turizmin pazarlama alanındaki tüm önemli etkinliklere  katıldıklarını vurgulayan Bağlıkaya, “Moskova Uluslararası Turizm Fuarı da  Türkiye için önemli bir fuar. Bu fuarda da yerimizi aldık. Seyahat acentelerine  burada diğer iş ortaklarıyla buluşma imkanı sunuyoruz.” diye konuştu.

Rusya’daki tur operatörlerinin, geçen yıl Türkiye’ye yönelik  kapasitelerinin üzerinde piyasaya çıktıklarına işaret eden Bağlıkaya, “Bu durum  ülkemize yönelik seyahati artıran etkenlerden bir tanesiydi. Piyasada çok fazla  Türkiye satışı olduğu için fiyat dengesi de doğal olarak biraz doğru geldi.”  dedi.

Bu yıl için Rus turistlerin Türkiye ziyaretine yönelik radikal bir  artış beklenmediğini anlatan Bağlıkaya, “Geçen sene 5,9 milyon turistle kapandı.  Geçen seneye kıyasla bu yıl yüzde 10 ila 15’lik bir artışla 6 milyonun biraz  üzerinde bir artış bekliyoruz. Bu sene biraz daha dengeli geçecektir.”  ifadelerini kullandı.

Bağlıkaya, Türkiye’nin Rus turistlerin için önemli olduğunun altını  çizerek, şöyle konuştu:

“Rusya pazarı Türkiye için tartışmasız en önemli pazar. İlişkilerimiz  iyi olduğu müddetçe de her geçen gün sayısı artacak bir pazar. Türkiye, Ruslar  için çok uygun bir tatil noktası. Hem yakınlığı hem vize kolaylığı hem tatil  köylerinin veya otellerin Rus müşterinin zevk ve tercihlerine göre hazırlanmış  olması önemli unsurlar. Dolayısıyla Türkiye ve Rusya arasındaki bu turizm  ilişkisi artarak devam edecek.”
 

10:2395.933
Değişim :  0,43% |  410,42
Açılış :  95.730  
Önceki Kapanış :  95.522  
En Yüksek
96.034
En Düşük
95.600