S&P`nin Çin kararı ne anlama geliyor?

21.09.2017 14:28

Son güncelleme : 21.09.2017 14:28

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Çin’in yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu AA-‘den A+’ya, yabancı para cinsinden kısa vadeli kredi notunu ise A-1+’dan A-1’e indirdi. Görünümü ise “durağan” olarak belirledi.

S&P’nin kredi notu değerlendirmesinde uzun dönemde gözlenen kredi büyümesinin Çin’in ekonomik ve finansal risklerini artırdığına değiniliyor. Raporda; güçlü kredi büyümesinin reel GSYH büyümesine ve yüksek varlık fiyatlarına katkı yaparak finansal istikrarı azalttığı belirtiliyor. Hükümetin kurumsal kaldıraç oranlarını düşürerek finansal risk unsurunu stabil hale getirebileceğini söyleyen S&P, önümüzdeki 2-3 yılda kredi büyümesinin güçlü kalarak finansal risklerin kademeli olarak artmasına neden olacağını öngörüyor.

Not indirimine karşılık, görünümün “durağan” seviyesinde bırakılması; Çin’in 3-4 yıllık periyodda sağlıklı seviyelerde ekonomik performansını sürdüreceği varsayımına dayanıyor. Kişi başı milli gelir büyümesinin %4 üzerinde kalması öngörülürken, kamu yatırımlarının yavaşlaması bekleniyor. Bununla beraber, bütçe dışı borçlanmaya daha sert sınırlamalar getirilmesi ile beraber mali açıkta bir düşüş trendi olabileceği belirtiliyor. S&P; kredi büyümesinin kayda değer şekilde yavaşlaması ve reel GSYH büyümesi sağlıklı seviyelerdeyken cari oranların altında seyretmesi durumunda notun tekrar yükseltilebileceği belirtiliyor. Bu senaryoda finansal stabilite ve orta vadeli büyüme beklentileri üzerindeki risklerin sınırlanacağı belirtiliyor. Çin’in ekonomik büyümeyi daha da hızlandırmak için finansal riskleri engelleme konusundaki çabalarını gevşetmesi ve kredi büyümesinin daha da artmasına izin vermesi durumunda ise notun daha da düşürülebileceği uyarısında bulunuluyor.

S&P Çin’in notunu kırmayla beraber bazı Çin bankalarının da notunu düşürdü. DBS China, Hang Seng China ve HSBC China'nın kredi notlarını AA-/A-1+'dan A+/A-1'e indiren S-P, bu bankaların görünümlerini de 'durağan' olarak belirledi.

S&P, Çin’in notunu düşüren 3 büyük derecelendirme kuruluşundan 3.’cüsü ve bugünkü açıklamaları da bilmediğimiz bir şey ortaya koymuyor. Kredi riskini kontrol altına almak için gölge bankacılık aktivitelerini dizginleyerek atılan bazı adımlar var. Trend biraz yavaşlasa da kredi büyümesi halen GSYH büyümesi ile yakın bir şekilde gitmekte ve sağlıksız bir görüntü ortaya koymaktadır. Çin’in kamu borcu çoğunlukla kamu bankaları tarafından satın alınmakta ve vade sonuna kadar tutulmaktadır. Yabancılar ise Çin’in dolaşımdaki hükümet tahvillerinden sadece %6’sına sahiptir. Capital Economics’in grafiğinde Çin tahvillerinin dağılımını görebilirsiniz. Not indirimi hem lokal, hem de yabancı para cinsinden borçlanmayı etkiliyor, ancak ikincisi biraz daha göz ardı edilebilir, çünkü Çin’in geçen yılın sonu itibariyle yabancı para cinsinde borcu 19 milyar CNY karşılığı (3 milyar USD) kadar. Tabii, Çin Komünist Partisi Kongresi’nden çok kısa bir süre önce not indiriminin gelmesi önemli. ÇKP kongresinde genel olarak ekonomik ve finansal gelişmeler ele alınacak ve alınacak kararların Çin ekonomisine ilişkin öngörüler ve bunun paralelinde küresel büyüme için önemi büyük olacaktır.

Not açıklaması, lokal piyasalar kapalıyken geldiği için herhangi bir etkisi olmayacaktır.

 

18:0592.322
Değişim :  0,00% |  0,00
Açılış :  91.722  
Önceki Kapanış :  92.322  
En Yüksek
92.456
En Düşük
90.421