Trump`tan İngiltere`ye yeşil ışık

13.07.2018 16:12

Son güncelleme : 16.07.2018 09:21

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May ile bügünkü görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Trump, İngiltere ile serbest ticaret anlaşmasına yeşil ışık yaktı.The Sun röportajının tersine konuşan Trump, İngiltere ile serbest ticaret anlaşmasına yeşil ışık yaktı.
 
Trump röportajda May'i eleştirmediğini, May'i eleştirdiğine dair haberlerin yalan haber olduğunu da savundu.
 
ABD ile İngiltere arasındaki ilişkinin özel ilişkinin en üst düzeyi olduğunu birkaç kez tekrarladı.
 
Pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yapacağı zirve hakkında sorular üzerine Trump, Rusya lideriyle Suriye, Ukrayna ve silahsızlanma anlaşmalarını görüşeceğini belirtip ''Putin'le nükleer silahsızlanmaya dair bir şeyler yaparsak muazzam bir şey olur'' dedi.
 
''Rusya ve Çin ile iyi ilişkilerimizin olması iyi bir şey, kötü bir şey değil'' diye devam eden Trump, diğer yandan Putin'in NATO'nun birlik beraberliğinin güçlendiğini, daha iyi finanse edildiğini gördüğünü söyledi.
 
Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahala ettiği iddialarına ilişkin kendisinin Rusya'ya herkesten daha sert davrandığını, başkan seçilmesinden Moskova'nın pişmanlık duyması gerektiğini savundu.
 
NATO'nun masrafların yüzde 90'ını karşılayan ABD'den çok Avrupa için önemli olsa da büyük bir birleştirici güç olduğunu dile getirdi. 
 
ABD askeri gücünü Avrupa'dan çekip çekmeyeceği sorusu üzerine ''Buradaki askerlerimizle Avrupa'nın kendisini korumasına yardımcı oluyoruz ve bundan hoşnutum'' dedi.
 
Diğer yandan Avrupa'ya göçü eleştiren Trump, göçün çok olumsuz bir şey olduğunu, Avrupa için çok kötü olduğunu, Avrupa'nın kültürünü değiştirdiğini savundu. Avrupa'da çok zorlu şeyler olduğunu, terör saldırıları yaşandığını söyledi.
 

18:05103.186
Değişim :  0,67% |  691,67
Açılış :  102.840  
Önceki Kapanış :  102.494  
En Yüksek
103.468
En Düşük
102.612