Türkiye Bankalar Birliği`nden güvenlik uyarısı

22.06.2018 10:51

Son güncelleme : 23.06.2018 10:22

Türkiye Bankalar Birliği`nce, banka müşterilerinin, SMS, elektronik posta ve sosyal medya iletileriyle yapılan yönlendirmeler veya arama motorları üzerinden giriş yapılan internet sitesi adreslerinin doğruluğundan emin olmak için, güvenlik sertifikalarını mutlaka kontrol etmesi gerektiği uyarısında bulunuldu.AA

Türkiye Bankalar Birliği'nce (TBB) yapılan açıklamada, kamuoyundan gelen bilgilerden,  banka müşterilerine SMS, elektronik posta, sosyal medya ileti ve reklamlarıyla,  "puan kazandınız", "kart aidat ücretiniz iade edildi", "masrafınız iade edildi",  "ihtiyaçlarınıza en uygun krediyi sizin için analiz edelim" gibi vaatler  sunulduğunun anlaşıldığı ifade edildi.
 
Müşterilerin, iletilerde yer alan internet sitelerine yönlendirilerek  kişisel bilgilerinin talep edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Kullanılan logo, isim ve kurumsal renklerle bankadan geldiği izlenimi  veren bu iletiler, kişisel ve banka bilgilerinizi almaya yöneliktir ve  dolandırıcılık amacıyla gönderilmektedir. Kişisel veriler, banka hesap ve kredi  kartı bilgileri ve güvenlik şifreleri kişiye özel olup asla paylaşılmamalıdır. Bu  tür bilgilerin talep edilmesi durumunda, mutlaka adı geçen banka aranarak bilgi  alınmalıdır.
 
SMS, elektronik posta ve sosyal medya iletileriyle yapılan  yönlendirmeler veya arama motorları üzerinden giriş yapılan internet sitesi  adreslerinin bankanıza ait olduğundan emin olmak için, güvenlik sertifikaları  mutlaka kontrol edilmelidir. İnternet tarayıcısındaki adres çubuğuna bankanın  site adresi yazılarak siteye giriş yapılmasına özen  gösterilmelidir. Dolandırıcılığa maruz kalınmaması ve mağduriyet yaşanmaması için  güvenlik uyarılarına hassasiyet gösterilerek, dikkatli olunmalıdır."
  
Açıklamada ayrıca, güvenlik sertifikasının nasıl kontrol edileceği  hakkında Birlik tarafından yayınlanmış Dolandırıcılık Eylemleri ve Korunma  Yöntemleri kitabından bilgi edinilebileceği aktarıldı.

18:05100.237
Değişim :  -0,10% |  -102,07
Açılış :  100.641  
Önceki Kapanış :  100.339  
En Yüksek
100.964
En Düşük
99.933