AB `çalışma ajansı` kuruyor

06.12.2018 17:20

Son güncelleme : 07.12.2018 13:08

Avrupa Birliği (AB), işçilerin serbest dolaşımı, başka ülkelere gönderilmesi ve sosyal güvenlik gibi alanlarda üye ülkelerin AB mevzuatını uygulamasını desteklemek üzere "Avrupa Çalışma Ajansı" kuracak.AA

AB üyesi 28 ülkenin çalışma bakanları AB Konseyi toplantısı için  Brüksel'de buluştu.

AB Konseyi, toplantıda, üye ülke bakanlarının çalışma alanında çeşitli  düzenlemelere ilişkin Avrupa Parlamentosu'yla yapılacak müzakerelerde ortak  pozisyon belirlendiklerini açıkladı.

Buna göre, AB üyesi ülkelerde çalışan ve işverenlerin sınır ötesi işçi  hareketliliklerinin ortaya çıkardığı sorunları çözmek üzere "Avrupa Çalışma  Ajansı" kurulacak.

Bu yeni kurum, işçilerin serbest dolaşımı, işçilerin başka ülkelere  gönderilmesi ve sosyal güvenlik gibi alanlarda AB mevzuatı uygulanmasını  destekleyecek.Avrupa Çalışma Ajansı, sınır ötesi hareketlilik durumlarında  çalışanlar, işverenler ve ülke makamları için ilgili hak ve yükümlülükler  hakkında bilgiye erişim imkanı sağlayacak.

Bu alanlarda üye ülkeler arasında koordinasyonu destekleyecek,  denetimlerin uyumlu ve ortak gerçekleştirilmesine katkı verecek.

Sınır ötesi çalışanların yaşadıkları anlaşmazlıkları çözmek için  yetkili merciler arasında aracılık yapacak kurum, kaçak çalışanların  belirlenmesine yönelik üye ülkeler arası iş birliğine de destek verecek.

AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, Avrupa Çalışma Ajansı kurulması  konusunda müzakereler gerçekleştirecek. Yapılacak görüşmelerde bir uzlaşma  sağlanması halinde kurum faaliyete geçecek.

18:0586.796
Değişim :  -0,47% |  -407,79
Açılış :  86.945  
Önceki Kapanış :  87.204  
En Yüksek
87.519
En Düşük
86.552