AB-Japonya ticaret anlaşmasına `sel` engeli

09.07.2018 15:07

Son güncelleme : 10.07.2018 10:40

Avrupa Birliği ve Japonya arasında ekonomik ve stratejik ortaklık anlaşmalarının imzalanacağı zirve, sel felaketi nedeniyle ertelendi.AA

Avrupa Birliği (AB) Konsey Başkanı Donald Tusk, sosyal medya hesabından, Japonya'da  yaşanan sel felaketi nedeniyle 11 Temmuz tarihinde Brüksel'de yapılması planlanan  AB-Japonya zirvesinin ertelendiğini açıkladı.
 
Zirvenin gelecek hafta Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılabileceğini  belirten Tusk, Japon halkına başsağlığı diledi.
 
Japonya Başbakanı Şinzo Abe, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB  Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Ekonomik Ortaklık Anlaşması ve Stratejik  Ortaklık Anlaşması imzalamak üzere Brüksel'de AB-Japonya Zirvesi düzenlemeyi  planlıyordu.
 
Japonya'nın bazı bölgelerini etkisi altına alan şiddetli yağışların  yol açtığı sel ve toprak kaymalarında çok sayıda kişi hayatını kaybetti.
 
TİCARET ANLAŞMASI
 
AB şirketlerinin, Japonya'ya ihracatta her yıl ödedikleri gümrük  vergilerinin büyük bölümü ortadan kaldıracak ticaret anlaşmasıyla, tarım,  finansal hizmetler, elektronik ticaret, iletişim ve ulaştırma alanlarındaki  şirketlerin karşılıklı olarak pazarlara erişiminin genişlemesi öngörülüyor.
 
Japonya'daki kamu ihalelerine AB şirketlerinin katılması sağlanan  anlaşmayla hassas olarak tabir edilen otomotiv sektöründe piyasaların kademeli  bir süreç içerisinde açılması planlanıyor.
 
  

14:0090.979
Değişim :  -0,20% |  -178,07
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695