`ABD-Çin ticaret gerginliği daha kötüye gidecek`

10.08.2018 09:27

Son güncelleme : 10.08.2018 15:39

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings İdari Yöneticisi James McCormack, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin daha kötüye gidebileceğini ve ABD`nin ticaret açığının artabileceğini bildirdi.AA

Fitch Ratings İdari Yöneticisi James McCormack, "Project Syndicate" adlı uluslararası düşünce platformunun  internet sitesinde yayımlanan makalesinde, ABD ile Çin arasında artan ticari  gerginlik hakkında değerlendirmede bulundu.
 
ABD'nin ticaret açığını düşürme hedefiyle Başkan Donald Trump  hükümetinin Çin ile ticaret mücadelesi başlattığına işaret eden McCormack, "Ancak  doların güçlenmesi ve genişleyen mali politika nedeniyle yakın gelecekte ABD'nin  ticaret dengesinin kötüye gitmesi neredeyse kesin." ifadesini kullandı.
 
McCormack, ABD'nin Çin'e uyguladığı veya planladığı gümrük  tarifelerine karşılık Pekin'den eşit derecede misilleme geldiğini hatırlatarak,  Trump'ın geçen ay ABD'nin Çin'den ithal ettiği bütün mallara gümrük vergisi  uygulayabileceğini söylediğini anımsattı.
 
ABD'de artan faiz oranlarının ve hızlanan ekonomik büyümenin Amerikan  dolarını desteklediğini aktaran McCormack, ABD'de ekonomik koşulların ülkede  ticaret açığının daha fazla artacağına işaret ettiğini belirtti.
 
"ÇİN, TİCARET GERGİNLİĞİNİ ARTTIRABİLİR"
 
McCormack, ABD ile devam eden ticaret gerginliğinde Pekin hükümetinin  önünde 3 seçenek olduğunu belirtti.
 
Çin'in teknoloji transferi ve fikri mülkiyet konularında teslim olarak  ticaret savaşını yumuşatabileceğini kaydeden McCormack, ancak ülkenin bu seçeneği  düşünmediğini savundu.
 
McCormack, ikinci seçenek olarak, "Pekin hükümeti, ABD'ninkinden daha  yüksek oranda ve daha geniş gümrük tarifeleri uygulayarak ticaret gerginliğini  arttırabilir." yorumunda bulundu.
 
Üçüncü seçenek olarak ise McCormack, Pekin hükümetinin yuanın dolar  karşısında düşmesine izin vererek, ABD'nin Çin'e uyguladığı gümrük tarifelerinin  etkisini dengeleyebileceği görüşünü paylaştı.
 

17:5990.529
Değişim :  -0,94% |  -857,88
Açılış :  91.072  
Önceki Kapanış :  91.387  
En Yüksek
91.201
En Düşük
89.338