AP`den ABD ile ticaret anlaşması müzakerelerine `yeşil ışık`

19.02.2019 14:28

Son güncelleme : 19.02.2019 14:58

Avrupa Parlamentosu Ticaret Komitesi, Avrupa Birliği ve ABD arasında sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini kaldırmak üzere ticaret anlaşması müzakerelerinin başlatılmasına yönelik yasa tasarısını onayladı.AA

Brüksel'de bir araya gelen AP Ticaret Komitesi, ABD ile AB arasında  sanayi ürünlerinde gümrük vergilerini kaldırmak üzere ticaret müzakereleri yapmak  için AB Komisyonu'nun yetki talebini görüştü.

Komite üyeleri, ticaret anlaşması müzakerelerinin başlatılması  yönündeki yasa tasarısını 17'ye karşı 21 oyla onayladı.

Tasarıda, ticaret anlaşmasının tamamlanması için ABD'nin ithal  alüminyum ve çeliğe yönelik gümrük vergilerini kaldırması, otomobillere  uygulanacak vergilerin de müzakere edilmesi, tarım ürünlerinin müzakere dışında  tutulması ve ABD'nin yeni bir gümrük vergisi uygulaması halinde müzakerelerin  sona erdirilmesi gibi koşullar yer aldı.

Söz konusu yasa tasarısının mart ayındaki AP Genel Kurul oturumunda  oylanması bekleniyor.

Yasa tasarısının hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor ancak AB ve ABD  arasında ticaret anlaşması müzakerelerinde uzlaşı sağlanmasının ardından bu  anlaşmaya AP'nin onay vermesi gerekiyor.

AB Komisyonu, ocak ayında ABD ile sanayi ürünlerinde gümrük  vergilerini kaldırmak üzere ticaret müzakereleri yapılmasına ilişkin AB  Konseyi'nden yetki talebinde bulunmuştu.

AB üyesi 28 ülke adına ticaret anlaşması yapma yetkisi AB  Komisyonu'nda bulunuyor. AB Komisyonu'nun resmi müzakereler gerçekleştirmek için  birlik üyesi ülkelerden onay alması gerekiyor.
 

18:0599.028
Değişim :  0,25% |  247,43
Açılış :  99.232  
Önceki Kapanış :  98.780  
En Yüksek
99.783
En Düşük
98.776