Katılım bankalarının 2025 hedefi %15 pazar payı

16.02.2019 13:15

Son güncelleme : 18.02.2019 10:05

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, "Katılım bankalarının yıllardır yüzde 4-5 seviyelerinde seyreden pazar payını yüzde 15`lere çıkarma gibi bir hedefimiz var. Bunun için de mevcut kamu ve özel katılım bankaları el ele verip yüzde 15 hedefini 2025 yılına kadar tutturacağız" dedi.AA

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu ve özel sektör katılım  bankalarının Türkiye'deki pazar payının yüzde 5'in biraz üzerinde olduğunu, bu  oranı hızla yukarılara çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kamu katılım bankalarının ekonomideki payının yükseltilmesine değinen  Göktaş, "Katılım bankalarının yıllardır yüzde 4-5 seviyelerinde seyreden pazar  payını yüzde 15'lere çıkarma gibi bir hedefimiz var. Bunun için de mevcut kamu ve  özel katılım bankaları el ele verip yüzde 15 hedefini 2025 yılına kadar  tutturacağız. Vakıf Katılım 3 yıl gibi bir sürede Türkiye genelinde 91 şube açtı.  Amacımız katılım bankacılığını tüm yurt sathına yaymak. Bu yıl içinde inşallah  şube sayımızı 110'a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu sayede bütün vatandaşlarımız,  katılım bankacılığıyla tanışma şansı bulabilecek." diye konuştu.

TÜRKİYE DÜNYA FİNANS MERKEZİ OLMAYA ADAY

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ve konum itibarıyla çok önemli  bir ülke olduğunu dile getirdi.

Özellikle dünya enerji piyasasında Türkiye'nin adeta kilit bir rol  üstlendiğinin altını çizen Göktaş, "Dünya enerji piyasasına baktığımızda, Türkiye  belki üretici bir ülke değil ama enerjinin aktarılması konusunda taşıyıcı bir  ülke konumunda. Avrupa ile enerjinin üretildiği bölgeler arasında aracı bir ülke.  Enerji doğuda üretiliyor, Türkiye'den geçirilerek aktarılan batıda tüketiliyor.  Bu nedenle jeopolitik bakımdan çok değerli bir ülkeyiz. Bu değer, tabii ki finans  sektöründe de kendini gösteriyor." ifadesini kullandı.

İstanbul'un dünyanın doğal bir merkezi halinde olduğuna işaret eden  Göktaş, şunları kaydetti:

"İstanbul, dünyanın doğal bir merkezi artık. O yüzden, dünyanın doğal  merkezi olan bir şehrin, finansın merkezi olması da çok doğal olacaktır. Biz de  katılım bankaları olarak buna katkıda bulunmak istiyoruz. Müslüman bir ülkede  olduğumuz için Türkiye'nin İslami finansın merkezi olması gayet doğal.  Türkiye'nin, İslami finansın merkezi olması akabinde dünya çapında ulusal bir  finans merkezi olması da kaçınılmazdır. Biz de katılım bankaları olarak  Türkiye'nin, dünyanın finans merkezi haline gelmesi konusunda üzerimize düşeni  fazlasıyla yapma gayreti içinde olacağız."

18:0597.149
Değişim :  1,84% |  1.754,80
Açılış :  95.688  
Önceki Kapanış :  95.394  
En Yüksek
97.404
En Düşük
95.271