Merkez Bankası`ndan piyasa gelişmelerine ilişkin açıklama

25.03.2019 09:02

Son güncelleme : 26.03.2019 10:05

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, para politikası ve likidite yönetimine ilişkin tüm araçların, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edileceğini duyurdu.AA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, ekonomiye ilişkin makro  göstergelerin koordineli politika adımlarının etkisiyle dengelenme sürecinin  devamına işaret ettiği belirtildi.

Öncü verilerin ilk çeyrekte yurt içi talepte ılımlı bir toparlanmanın  gerçekleştiğini gösterdiğini dile getirilen açıklamada, mal ihracatı ve turizm  talebindeki güçlü seyirle birlikte net ihracatın  büyümeye yüksek katkı verdiği  ve bu çerçevede cari dengedeki iyileşmenin hızlanarak sürmesinin beklendiği  kaydedildi.

Açıklamada, ekonomik dengelenme sürecinde para politikasının fiyat  istikrarı hedefi doğrultusunda şekillendiği, maliye politikası ile güçlü eşgüdüm  enflasyonla mücadeleyi desteklediği belirtilerek, "Diğer taraftan, Merkez Bankası  rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir. Bu  doğrultuda, geçtiğimiz yıl finansal piyasalarda yaşanan oynaklıklar sonrasında  rezervlerde artış trendi gözlenmiştir. Brüt rezervlerde yaşanan dalgalanmalar ise  olağan işlemlerden ve dönemsel unsurlardan kaynaklanmakta olup öngörülmeyen bir  durum söz konusu değildir." denildi.

Finansal piyasalarda gözlenen oynaklıklar ve sağlıksız fiyat  oluşumları yakından takip edildiğine işaret edilen açıklamada, para politikası ve  likidite yönetimine ilişkin tüm araçların, fiyat istikrarını sağlamak ve finansal  istikrarı desteklemek amacıyla kullanılmaya devam edileceğini vurgulandı.

18:0598.415
Değişim :  3,71% |  3.519,11
Açılış :  98.406  
Önceki Kapanış :  94.896  
En Yüksek
98.731
En Düşük
98.002