Trump`ın açıklamaları piyasaları altüst etti

05.12.2018 09:02

Son güncelleme : 05.12.2018 09:42

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile gerçek bir ticaret anlaşmasına ulaşılamaması durumunda gümrük vergilerinin süreceğini belirterek "Benim tarife adamı olduğumu hatırlayın" dedi. Trump`ın ticaret anlaşmasının gerçekleşmeyebileceği sinyalini taşıyan açıklamaları, ABD borsalarında deprem etkisi yarattı.AA

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından Çin'le ilgili yaptığı açıklamalar,  ticaret savaşı endişelerinin yeniden yükselmesine neden oldu. Washington ve Pekin  arasındaki ticaret müzakerelerinin yeniden başladığını belirten Trump, yaptığı  paylaşımlarda şunları kaydetti:

"Çin'le müzakereler halihazırda yeniden başladı. Eğer uzatılmazlarsa  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Arjantin'de buluştuğumuz mükemmel ve sıcak  akşam yemeğinden itibaren 90 gün içerisinde sona erecek.  Robert Lighthizer;  Steven Mnuchin, Larry Kudlow, Wilbur Ross ve Peter Navarro ile yakından çalışarak  Çin ile gerçek bir ticaret anlaşmasının mümkün olup olmadığına bakacak.

Eğer mümkünse anlaşmayı tamamlayacağız. Çin'in bir an önce tarım  ürünleri ve daha fazlasını satın almaya başlaması gerekiyor. Başkan Şi ve ben bu  anlaşmanın gerçekleşmesini istiyoruz ve bu muhtemelen olacak ancak bu olmazsa  benim bir tarife adamı olduğumu hatırlayın. Ülkeler veya insanlar ulusumuzun  zenginliğini yağmalamaya geldiğinde, onlara bunun karşılığını ödetmek istiyorum.  Bu ekonomik gücümüzü en yüksek seviyeye çıkarmamızın en iyi yolu. Şu an  tarifelerden milyarlarca dolar alıyoruz. ABD'yi yeniden zenginleştireceğiz."

ABD PİYASALARINI ALTÜST ETTİ

Trump'ın ticaret anlaşmasının gerçekleşmeyebileceği sinyalini taşıyan  bu açıklamaları, ABD-Çin ateşkesinin yarattığı iyimserlikle hafta başında sert  yükselen hisse senetlerinde deprem etkisi yarattı.

Kapanışta, Dow Jones Endeksi yüzde 3,10, Standard&Poor's 500 Endeksi  yüzde 3,24 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 3,8 değer kaybetti.

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, geçen hafta  sonu Buenos Aires’te düzenlenen “G20 Liderler Zirvesi” kapsamında yaptıkları  görüşmede 90 günlük ateşkes üzerinde mutabık kaldıklarını açıklamışlardı.

18:0595.734
Değişim :  -0,87% |  -844,53
Açılış :  97.199  
Önceki Kapanış :  96.579  
En Yüksek
97.572
En Düşük
95.731