96 bin TL’lik ev için 25 bin kişi kuyrukta

07.04.2014 09:35


Kiptaş’ın İstanbul Hadımköy’de inşa ettiği 82 - 84 metrekarelik 2 odalı konutlarından satın almak isteyenler 1.000 TL ödeyerek müracaat formu doldurdular. 5 Nisan’dan önce Kiptaş’a formları teslim ettiler. Form dolduranlar arasında 16 Nisan’da kura çekilecek. Şanslı olanlar peşin para veya kredi ile konutlarına kavuşacak.
Tamamlanan 3. kısım Hadımköy projesinde 1.472 konut var. Kuraya girmek için sıraya girenlerin sayıları 25 bine yaklaşmış. 2 ve 3 Nisan günleri müracaat formu vermek için Kiptaş Genel Müdürlüğü önünde sıraya girenlerin kuyruğunu görünce gözlerime inanamadım. Kuyruk 300 - 400 metreden kısa değildi.
Hadımköy’deki bu konutlar ne tür konutlar? Kimdir bu Kiptaş? Halkımız neden kuyruğa giriyor?
Merak ettim. Sordum soruşturdum... Öğrendiğime göre, Kiptaş, 1987 yılında yabancı sermaye ortaklığı ile imar planı ve mimari projeler yapmak amacıyla kurulmuş bir şirket. 1994 yerel seçimleri sonra, ismi İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret AŞ olarak değiştirilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu haline getirilmiş.

Kiptaş belediye şirketi
1995 yılında Başak - Hilal Toplu Konut Projesi ile toplu konut inşaatına başlamış. Bugüne kadar 63 bin konut inşa ederek  satmış. Hadımköy’de Hadımköy 1. Etap projesi ile 1.012 konut, Hadımköy 2. Etap projesi ile 2.150 konut inşa etmiş ve satmış. Şimdilerde satışa çıkarılan 3. Etap Hadımköy projesindeki konutlar 82 - 84 metrekare alana sahip 2 odalı konutlar.
25 bin talep sahibi arasında 16 Nisan’da kura çekilecek. Konut alabilecek talihliler belirlenecek.
Demek ki halkımızın Kiptaş’ın yaptığı konutlara büyük talebi var. Burada 2 soru gündeme geliyor. Belediyenin işi konut yapmak mı? TOKİ var, sat - yapçılar, yap - satçılar var. Belediyeden kim konut alır? Görülüyor ki, (1) 100 metrekarenin altındaki 2 odalı ve fiyatı 100 bin liradan ucuz konutlara talep büyük. (2) Halk toplu konut projelerinde daha önce başarılı olduğu için  Kiptaş konutlarına güven duyuyor.
3. Etap Hadımköy konutlarının satış fiyatı 96 bin TL. Peşin ödeme yapamayacaklar için 72 bin TL’lik kredi imkânı sağlanıyor. Ön ödeme olarak 8.600 TL ve 2 yıl sonra da ara ödeme olarak 14.400 TL ödeyebilecek olanlar 72 bin TL ucuz faizli kredi kullanabiliyor.

Kiptaş konutu kapışılıyor
Genelde halkımızın konut talebinin canlılığı dikkati çekiyor. Konutu olmayanlar için konut önceliği olan bir yatırım. Konutu olanlardan, birikimini ne yapacağını bilemeyenler için konut farklı bir yatırım. Genel inanış konuta yapılacak yatırımın sağlam yatırım olduğu ve konuta yatım yapanın her zaman kazançlı çıkacağı şeklinde.
İhtiyacı olduğundan veya yatırım amacıyla konut satın alanların çoğu konutun bulunduğu bölgenin yaşam ve iş merkezleri ile bağlantısına, uzaklığına dikkat etmiyor. Oturmak için alınan konutlar da kiralamak için alınan konutlar da uzun süre boş kalabiliyor. Dikkate alınmayan bir başka konu, yeni projelerde konut başı işletme masraflarının yüksekliği.
Bütün bunlara rağmen İstanbul’un neresinde olur ise olsun Kiptaş tarafından inşa edilen konutlara olan talebin yoğunluğu dikkat çekiyor