Altında yükseliş sürecek mi?

27.01.2014 00:00
Geçen yıl yatırımcısını hayalkırıklığına uğratan altın, yıla hızlı bir başlangıç yaptı. 2013 yılı sonunda 81.85 TL olan 24 ayar altının gram fiyatı bugün 97 TL’ye kadar çıktı. Merkez Bankası’nın yarın olağanüstü toplanacağı açıklamasının ardından dolarda yaşanan sert düşüş gram altının fiyatını da 94 TL’ye çekti.
Son fiyatlara göre altın yılbaşından bu yana yüzde 15 değer kazandı.
Peki bundan sonra altında yükseliş devam edecek mi?
Türkiye’de altın fiyatlarını etkileyen iki faktör var: Dolar kuru ve altının ons fiyatı.
Hem içeride kurlarda yaşanan rekor tırmanış hem de yurtdışında altının ons fiyatında yaşanan yükseliş Kapalıçarşı’da fiyatları uçuruyor. Dolayısıyla bundan sonra altının fiyatını kur ve altının onsundaki hareket belirleyecek.
Yarın Merkez Bankası’nın yapacağı olağanüstü toplantıda alacağı kararlar doların dolayısıyla altının da yönünü belirleyecek. Piyasaların genel beklentisi sert bir faiz artırırımı kararı çıkacağı yönünde. Bu durumda dolarda yaşanan gerileme altın fiyatlarını aşağıya çekecek.
Yok eğer Merkez Bankası faiz artırımı yapmadan ya da küçük bir artırımla bu şoku atlatmaya çalışırsa dolardaki tırmanışa bağlı olarak altın da yönünü yeniden yukarı çevirecek.
Doların 2.40 TL’nin üzerine çıkarak 2.45 TL’yi görmesi ve ons fiyatının mevcut seviyelerde kalması halinde gram altının fiyatı da 100 TL sınırını aşabilir.  
Doların 2.20 TL’nin altına inmesi durumunda da gram altın 90 TL’nin altını görebilir.
Altının onsu için de 1.270 dolar kritik bir seviye. Bu seviyenin üzerine çıkılması halinde 1.350-1.400 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceği söyleniyor.
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 75 milyar dolar olan aylık tahvil alım miktarında yeni bir kesinti yapması altının onsu için ilk aşamada olumsuz gözükse de, bu süreçte gelişmekte olan piyasalardan fiziki talep artışı gelebilir. Çünkü para birimleri değer kaybeden ülkelerde, insanlar tasarruflarını korumak için “güvenli limana” yönelebilir.