Borsada teknik görünüm ne diyor?

12.12.2013 00:00

Tekrar merhabalar… Her zamanki gibi bir önceki analizimizi kısaca hatırlayalım isterseniz: “Sonuç olarak; endeksin dünkü kapanış itibariyle 74 bin 122 seviyesine denk gelen 100 günlük hareketli ortalama seviyesinin üzerine çıkıp çıkmayacağı bundan sonraki seyri belirleyecek. Bu seviyenin altında kalınması durumunda 72 bin 500 – 72 bin 382 – 71 bin 775 seviyeleri desek noktaları olmak üzere endekste 70 bin 369 görülme riskinin olduğu unutulmamalı”

Mehmet ÇOBAN

Görüş ve önerileriniz için: twitter.com/MCobanAnaliz

Borsa  son analizimizden bu yana hemen hemen beklentilerimiz doğrultusunda hareket etti. Önemli bir nokta olarak gösterdiğimiz 100 günlük hareketli ortalama seviyesinin altına sarkılması endeksin yukarıda destek olarak gösterdiğimiz 71 bin 775 seviyesinin hemen altına 71 bin 612 seviyesine gerilemesine neden oldu. Grafikten de takip edeceğiniz gibi son 3 günlük hareket ise endeksin en azından 100 günlük hareketli ortalamam seviyelerinde hareket etmesini sağladı.

Ancak bir noktaya dikkat. Teknik görünüm şu an için çok olumlu değil. Endeks 30Ekim 2013 tarihinde 80 bin 462 puan seviyesinden başlayan bir düşüş trend çizgisi altında hareket ediyor. Dikkat ederseniz bu trendi kırmayı 3 defa denedi ancak bundan başarılı olamadı. Bugünkü seyir için ise bu trendin direnç noktası 74 bin 423 puan seviyesine denk geliyor.

Sonuç olarak; her ne kadar 100 günlük hareketli ortalama seviyesinin üzerinde kalınsa da teknik görünümün ağırlıklı olarak olumsuz olması endekste aşağı yönlü riskin biraz daha fazla olduğunu gösteriyor. Bunun yanında endeksin hala düşüş trend çizgisi altında hareket etmesi ve bu trendi kırma denemelerinde satışlarla karşılaşması borsada yukarı yönlü hareketlerin yeterince desteklenmediğini gösteren bir unsur. Bunun yanında endeksin yine yukarı hareketlerde yeterince gücü olmaması da önemli bir anekdot. Bu bağlamda destek noktalarına biraz daha dikkat etmekte fayda var. Kötümser olarak adlandırabileceğimiz bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise 73 bin 459 ve 73 bin 77 seviyeleri ilk destek noktaları olmak üzere 72 bin 500 – 72 bin 114 seviyeleri önemli destek noktaları konumunda. Olası yukarı hareketlerde ise yukarıda bahsettiğimiz trend direncinin üzerine çıkılmadığı sürece yükselişlerin tepki alımı niteliğinden öteye gitmeyeceği unutulmamalı. Bugün için ise bu trendin direnç noktası 74 bin 423 puan seviyesinde. Dikkat…

Hayata dair küçük bir not; müzik üzerine daha doğrusu Bach üzerine söylenmiş ve gerçekten sevdiğim bir söz vardır: “Kimse iki farklı günde aynı şekilde hissetmez; her zaman keşfedilecek bir şey vardır…”  Borsa da bir nevi aynı bu sözdeki gibi bir seyir geçiriyor şu anda. Kararsız, ne yapacağı üzerine düşünen. Ve her gün farklı bir şekilde hisseden… Buraya dikkat…