Borsada yükseliş nereye kadar sürer?

18.03.2014 00:00
Merhabalar tekrar... Her zaman olduğu gibi isterseniz bir önceki analizimizi kısaca hatırlayarak başlayalım:

Mehmet ÇOBAN / twitter.com/MCobanAnaliz

"Mevcut şartlar değişmezse ve özellikle siyaset sahnesinde yeni gerginlikler yaşanmazsa endeksin yukarıda belirttiğimiz kanal direncini (65 bin 840) kırma ihtimali var gibi görünüyor. Bu gerçekleşirse hemen olmasa bile endeksin 70 binlere yönelme şansı var. Ancak her ne kadar böyle bir potansiyel olsa da kısa vadede 70 binlerin kırılma şansı mevcut şartlar altında zor görünüyor"

İsterseniz çok detaya girmeden endeksin teknik görünümüne bir bakalım... Şu an için en dikkat çeken nokta endeksin 65 bin 326 seviyesindeki yatay direnç noktasını geçerek içinde bulunduğu düşüş kanalının dışına çıkmış olması. Burası oldukça önemli. Zira endeks 30.10.2013 tarihinden beri bu kanalın içerisinde hareket ediyordu ki bu kanalın dışına çıkmayı bir kere başarmıştı. Onda da hemen bir geriye dönüş gözlemledik. Şimdi durum biraz daha olumlu yönde farklı. Burası aklımızda kalsın... Bir diğer anekdot, önemli bir indikatör olarak gördüğümüz MACD'nin hala tetik çizgisinin üzerinde hareket etmesi. Son olarak dikkatimi çeken nokta ise grafikten de takip edeceğiniz gibi endeksin çok geniş olmayan bir yükseliş kanalı içerinde hareket etmesi.

Sonuç olarak; endeksin çok uzun süredir içinde bulunduğu alçalan kanalın dışına çıkması olumlu. Bunun yanında grafikten de takip edebileceğiniz gibi endeks kendine 30 Ocak 2014 tarihinde başlayan ve çok geniş aralığı olmayan bir yükseliş kanalı oluşturma çabası içinde... Bu kanalın dünkü kapanış itibariyle destek noktası 64 bin 640 seviyesinde, direnç noktası da 66 bin 833 seviyesinde bulunuyor. Endeksin çok önemli bir gelişle olmadıkça bu kanal içerisinde destek-direnç noktaları arasında hareket etmesi beklenebilir. Bu bağlamda 66 bin 212 seviyesi ilk yatay direnç noktası olmak üzere, endeksin 67 binlere doğru kademeli de olsa bir ivmelenme şansı yüksek gibi. Yukarıda belirttiğimiz seviyelerin aşılması ise 68 bin 959 seviyesine doğru bir hareketlenme başlatabilir. 

Ancak bir önceki uyarımızı tekrar etmekte fayda var. Şu anki mevcut şartlar endeksin 70 bin puanın üzerinde kalıcı bir hareketin zor olduğunu gösteriyor. Bu sebeple özellikle 68 bin 959 seviyelerine yaklaşıldıkça endekste kar satışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. Olası geri çekilmelerde ise 65 bin 326 seviyesi destek noktası konumunda. Bu seviyeni altında ise 64 bin 22 - 63 bin 575 seviyeleri önemli destek noktaları konumunda bulunuyor...

Hayata dair küçük bir not; sizce de garip bir dönemden geçmiyor muyuz? Havalar, çevre, ekonomi, siyaset, spor, müzik, yaşam... Bir çok şey alışılagelmişin dışında hareket ediyor şu dönemde. Çok fazla bilgim ve ilgim olmasa da görüşlerine değer verdiğim Nalan adlı bir arkadaşım astrolojiyle açıkladı bu farklılıkları. Ve Şubat 21'e kadar bu dönemin devam edeceğini belirtti. Dönem dönem kendi değerlerinizle açıklayamadığınız çözemediğiniz konuları, hiç ilginiz ve bilginiz olmayan konulara bağlayabiliyoruz. Bu da öyle bir dönem galiba. Biraz temkin...

Bol kazançlar