Bu dengeyi buluruz... Ama biraz zaman ve dikkat

30.01.2014 00:00
Tekrar merhabalar... Bugünkü analizimize başlamadan önce bir önceki analizimizi kısaca hatırlayalım mı? 

Mehmet ÇOBAN / twitter.com/MCobanAnaliz

"Aslında teknik görünüm oldukça net. Şu an için endeks grafikten de görebileceğiniz gibi alçalan kalan içerisinde hareket ediyor. Bu kanal içerisinde kaldığı sürece yön aşağı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi endeks alçalan kanal içerisinde hareketini sürdürüyor. Özellikle geçtiğimiz hafta cuma günü yaşanan hareketin devamının gelmemesi, güçlü bir ivmelenmenin yaşanmaması ve çok daha önemlisi dolar cephesinde bir gevşemenin yaşanmaması endekste yukarı hareketlerin sınırlı kalacağını gösteriyor. Bu sebeple yukarıda bahsettiğimiz destek noktalarına bir miktar daha dikkat etmekte fayda var."

Yukarıdaki analizimizi yaptığımız dönemde (14.01.2014) 70 binlerin üzeri konuşuluyordu borsada. Ancak bu analizde aşağı yönlü bir trend beklediğime yönelik yaptığım yorumlar yakın çevremden ve okuyucularımızdan az da olsa karamsarlığımıza yönelik eleştiriler gelmesine neden oldu. Ancak bu eleştirileri yapan okuyucularımıza ve yakın çevreme sorduğumda o anki pozisyonlarına göre hareket ettiklerini gördüm. Bir nevi isteklerin mantıklarını önüne geçtiği bir an... Belki de bir yatırımcı için en  şanssız ve de tehlikeli dönem... Umarım hiç bir yatırımcı böyle bir dönem yaşamaz... Önemli çünkü...

Her şeyiyle çok farklı bir dönemden geçiyoruz. Bu sadece Türkiye açısından değil, tüm dünya piyasaları için böyle. Artık bizim ve dünyanın yeni dengeleri olacak. Yavaş yavaş da olsa piyasa bunu bize zaten kabul ettirecek. Bu dengeyi eminim piyasa kendi içinde bulacaktır. Bu dönemde Merkez Bankası'nın yaptığı gibi müdahalelerle mutlaka karşılaşacağız. Ancak tekrar belirtmekte fayda var; piyasadaki asıl dengeyi yine piyasa kendi iç dinamikleriyle sağlayacak. Türkiye açısından bir örnek verelim;  bundan kısa bir süre önce dolarda bahsettiğimiz denge aralığı 1,90 TL - 2,00 TL seviyeleri iken şimdi çok farklı rakamları telaffuz ediyoruz.  Denge bulma çalışmaları devam ederken bu sefer gerçekten ama gerçekten çok dikkatli olmakta fayda var. Süreç ve bu sürecin sonundaki yeni rakamlara alışma dönemi belirli bir süre sonra bitecek. Yeter ki bu dönemden az hasarla çıkmayı başaralım... Aslında hepsi bu...

Bu kısa ve az da olsa kinayeli girişten sonra isterseniz endeksin teknik görünümüne şöyle bir bakalım... İlk dikkatimizi çeken nokta endeksin hala alçalan kanal içerisinde hareketini sürdürmesi... Bu kanal 01.11.2013 tarihinde 80 bin 462 seviyesinden başladı ve hala devam ediyor. Bir diğer dikkatimizi çeken nokta ise önemli bir indikatör olarak kullandığımız MACD'nin tetik çizgisini 24 Ocak'ta aşağı kesmesi ve yönünü yine aşağı çevirmesi... Son olarak da işlem hacminde yaşanan az da olsa düşüş... Bunlar şu an için önemli noktalar... Dikkat ederseniz dikkatimizi çeken 3 nokta da endeks açısından işlem hacmindeki düşüşü saymazsak olumsuz diyebileceğimiz tespitler. Dikkat!

Sonuç olarak; son iki işlem gününde de satışlar 61 bin seviyesini hemen altından (60 bin 836) tepki alımlarıyla karşılandı. Borsa bu seviyenin altına inmek istemiyor. Buradan tepki gelmesi son derece normal. Çünkü bu seviye hem TL bazında hem de döviz bazında önemli bir destek. Bu iki anekdot 60 bin 836 seviyesinin şu an için endekste en önemli destek noktası olduğunun altını çiziyor. Bu seviye aklımızda kalsın. 

Gelelim tepki alımlarına... Endeksin bir önceki tepkisi borsayı 65 bin 326 seviyesine kadar taşıdı. Bugün özellikle ikinci seansta gelen alımlar tepki hareketinin bir sonraki işlem gününde de devam edeceğinin sinyalini verdi. ancak dikkat. Çünkü endeksin önünde 63 bin 575 seviyesinde son derece önemli bir direnç noktası var. Yükselişin daha net bir ifadeyle tepkinin devamı için bu seviyenin kırılması şart. Kırılırsa 64 bin 22 seviyesi ara direnç noktası olmak üzere yeniden 65 bin 326 seviyelerine doğru bir hareketlenme başlayabilir. Ancak birkaç deneme sonrasında 63 bin 575 direncinin kırılamaması endekste güç kaybına neden olacaktır ki bu da endekste yeniden 60 bin 800'lere doğru bir geri çekilme riski doğuracaktır. Bunun gerçekleşmesi o çok sorulan 60 binlerin altı görülebilir mi sorusuna 'evet' deme ihtimalini fazlasıyla artırıyor. Bu sebeple borsada yaşanabilecek tepki alımlarının şiddeti iyi takip edilerek direnç noktalarında realizasyonlara gitmek riski azaltacak öneme sahip.

Kısaca diyebiliriz ki; endeks alçalan kanal içerisinde hareket ediyor. Siyasi kanatta gerginlik her ne kadar biraz azalmış görünse de hala çok ciddi bir risk. Döviz piyasasında dolar rekor müdahalelere faiz artırımlarına rağmen bir türlü istenilen seviyelere çekilemedi. Bu, dolara spekülatif bir talebin değil, piyasa talebinin olduğunu gösteriyor. Yani piyasalar üzerindeki risk hala devam ediyor. 

Hayata dair küçük bir not; görüşlerine gerçekten çok değer verdiğim ünlü bir ekonomist büyüğüm bir gün bana "Sadece ekonomiyle uğraşmak, bütün hayatının ekonomi olması bu alanda başarı oranını düşürür. O yüzden biz ekonomistlerin başka alanlardaki konularla da uğraşması şart. Yoksa 'sağlımızla' ilgili sorunlar yaşayabiliriz" demişti. Çok mantıklı geldi bana. Benim ekonomi dışındaki ilgi alanımda müzik. Barış Yaman, Tan Utkan, Barış Dinçer ve Tansel Gökçek'ten oluşan 'eVa' adlı bir müzik grubum var. Ve gerçekten fazlasıyla ekonominin stresini üzerimden alıyor. Tıpkı şu an için para kazanmak yerine parayı korumak stratejisinin ön planda olduğu gibi. Evet şu an için bu dönemdeyiz: Mevcut parayı koruma dönemi...

Bol kazançlar