Enflasyondaki gelişmeler

06.08.2018 12:31
Geçen hafta Merkez Bankası enflasyon tahminlerini yukarı yönlü olarak güncelledi. Temmuz ayı enflasyon rakamı, beklentilerin altında, % 15.85 seviyesinde açıklanmış olsa da, ekonomideki risklerin devam edeceği anlaşılıyor. Merkez Bankası bu arada, ekonomi ve maliye politikalarının eşgüdüm içinde olması gerektiğini vurguladı. Zaten, Hazine ve Maliye Bakanlıklarının birleştirilmesi, yönetimin bu eşgüdüme çok önem verdiğini gösteriyor.

Öte yandan, açıklanan 100 günlük planda, ekonomik tedbirler konusunda fazla bilgi yok. Oysa, sayın Cumhurbaşkanı, kısa sürede faiz ve dövizde düşmeler yaşanacağı müjdesini vermişti.

100 günlük planda, gelişmiş ülkelerdeki kalkınma bankacılığını ülkemize taşıyacak bir sistem oluşturulacağından bahsediliyor olsa da, bunun ne olacağının detaylı bir açıklaması yok. Bana en ilginç gelen gelişme bu oldu.

Düzelme sağlanamıyor

TCMB, TÜİK ve Akbank kaynaklı aşağıdaki tablolar, makro risk unsurları arasındaki en önemli konu olan enflasyondaki gelişimi gösteriyor.Merkez Bankası, 2018 yılsonu enflasyon beklentisini % 13.4 olarak açıklamış olsa da, enflasyon rakamının % 14’ün altına düşürülemeyeceği beklentisi güçlü. Yıllık enflasyonun, 2019 yılı sonuna kadar çift haneli olacağı tahmin ediliyor.