Kırım Krizi Türkiye’yi zengin edecek

17.03.2014 00:00

Tarihi bir dönemden geçiyoruz. Önce size kötü bir haber vereyim.  Yüksek Faiz Lobisi yalnız bizde değil ABD’de de zaferi kazandı ve yakında Yellen’i alt edecek.  2015 yılında bütün dünya bu zalim vampirler çetesinin  baskısı altında inim inim inleyecek. Bir de müjdem var, Çin artık yuan’ı serbest dalgalanmaya bırakacak. Çin parası değer kazanırken, biz yeniden ihracatta rekabet gücü edineceğiz, don, soğan ve at spermi  satarak işsizliği yeneceğiz. Bomba müjdemi ise en sona sakladım:  Kırım Krizi uzarsa, Türkiye’ye fevkalade faydalı olacak.

Şimdilerde bir deyim çıktı “piyasa ekonomisti”.. Yani, akademide görevi olmayan, ama bir şekilde ekonomist ünvanını kazanarak her ortamda ekonomik yorum yapan zatlar. Bu mesleği 1990’ların başında ben icat ettim. İyi bir piyasa ekonomisti, nükleer bombardıman altında kravatının ütüsü bozulmadan  cinsel sorunlarınızdan işsizliğin cari açıkla ilişkisine kadar her konuda  sorulara 30 saniyelik son derece inandırıcı cevaplar veren bir zattır. Piyasa ekonomistlerinin açıklamaları Çin yemeğine  ve kızlarına  benzer, yarım saat sonra yine acıkırsınız, yani üstünde düşündüğünüzde aslında lavuğun hiç bir şey söylemediğini anlarsınız. Bende hiç bilmediğim konularda gülümseyerek çok uzun, son derece genel şeyler söyleme yeteneğini çok erken keşfetti ailem. Beni milletvekili olmam için partiye yazdırmak istediler, ama 12 Eylül’e denk geldi,  ben de yurtdışına kaçtım, ekonomist oldum.

Bu gece size bir piyasa ekonomisti halkı nasıl bilgilendirir, resital  vereceğim. Evet, başlayalım.  Salı günü  TCMB bir kez daha faiz indirEmeyecek. 2015’de indirEmeyecek, 2016’da hiç indirEmeyecek. TCMB Beklenti Anketi’nde yıl sonu enflasyon tahmini  %8 olmuş,  gelecek sene ise %7.31, fiaz inerse enflasyon çift haneye çıkıp çift okeye dönecek.  Zaten, TCMB istese de Fed izin vermez. Pazartesi ABD’de Şubat sanayi üretimi yıllık %0.6 artarak son 6 ayın rekorunu kırdı. Yellen ağlıyordur şimdi.  Yellen güvercin değil kalbi kırık minik aşk serçesi olsa, ABD ekonomisinin bu hızıyla işsizlik yakında sıfırlanır ve enflasyon da köpürmeye başlar. ABD’li ekonomistlere göre—piyasa ekonomistleri değil, hakiki olanları—fed funds faizi gelecek sene sonunda %0.9 olacak. Yüksek Faiz Lobisi kazandı sevgili dostlar, bu iğrenç şer örgütünün paralel yapı ile bir takım paralel paslaşmalara girerek RTE’nin de suyunu kaynatmasından korkarım. RTE düşük faizle geldi, yüksek faizle  mi gidecek, acep?

Çin para birimi yuan’ın günlük dalgalanma bandını %4’e çıkardı, bir seneye kadar yuanın  değeri serbestçe, arz-talep  dengesi  ile belirlenecek. Herkes Çin’de pozisyon almak istediği için de yuan’ın değeri artar. Böylece, kimsenin sıcak para sokmak istemediği Türkiye’nin kuru düşer, ihracatta yeniden rekabet gücü elde ederiz. Bu eğitim sistemiyle biz ancak sera sebzesi, iç çamaşırı ve çok kalın, inşaata dayanıklı kalas üretebileceğimiz için TL’nin devamlı değer kaybetmesi lazım ki, 3 milyondan fazla işsizi eritelim. Ya da, her yıl en az 2 seçim yapalım, parti mitinglerinde “ekstra” olarak görev yapsınlar. Arkadaşlar “bu herif fıttırdı” diyorsanız, fıttırdım ya!!! Valla balata attı! Üniversite sınavlarına bir kaç hafta kala MEB Gülen okulları ve yurtlarına müfettiş gönderip, öğrencileri  sorguya çekiyor ya. Bu insanlar işgücüne katılacak da yeni bir Alibaba, yeni bir Candy Crash  Saga üretecek. Olmaz ki, olamaz ki? 

ABD ve AB’nin Putin’in Kırım’ı yutup üstüne de bir bardak Stoli fondiplemesine  karşı alacağı tedbirler açıklandı. Toplam 30 kadar Rus ve Ukraynalı yöneticinin  ülkelerine girmesi yasaklandı.  Herhalde Putin ve “aparaçnik”  şimdi Kremlin’in derin dehlizlerinde parti yapıp, “elinizden gelen bu kadarsa, farkını verip Ukrayna’yı da alalım, Komrad” diye kafa buluyorlardır.  Nitekim Ukrayna’yı alacak da Putin.  Bugün uluslararası bir Kırım komisyonu kurulması önerisine Yanukovich’in geri dönmesi  ve Ukrayna’nın Batı’ya entegrasyonunun engellenmesi talepleri ile karşılık verdi.  Cuma günü muhtemelen Duma Kırım’ı federasyona kabul edecek, ardından da Batı yeni yaptırımlar koyacak.  Kırım Krizi’nin uzaması Türkiye açısından son derece faydalı.  İlk bakışta bu size son derece mantıksız gelebilir. Biz, NATO üyesi,  Rusya’nın deniz komşusu? Üstelik Tatarlar da kan kardeşlerimiz, nasıl yani?  Çok basit, Doğu ve Batı karıştığında Türkiye hep kıymete biner.  Artık Gazprom’un AB’yi beslemesi şüpheli olduğu için Kuzey Irak, İsrail ve Kıbrıs’dan Anadolu’ya uzanacak doğal gaz sevkiyatı birinci derecede önem kazandı.  Yakında bir Hocaefendi-KKTC “swapı” öngörüyorum.  Yani Beyaz Saray Hocaefendiyi susturacak, biz de Kıbrıs’ı Rumlara vereceğiz ve doğal gazdan zengin olacağız.

İkincisi, Batı yaptırımları ve Rusya’dan sermaye kaçışı Ruslarıı fakirleştirir. Bu da iyi. Çünkü zengin  Rus Miyami’ye , İbiza’ya, fakiri Antalya’ya geliyor—karpuzları saklayın. Fakirleşen Rus Mercedes değil Türk malı Fiat alacak, Kumpasland Dream Rezidans’da daire ile yetinecek. En son olarak ise bir çok fon “bölgesel yatırım“ yapıyor, yani Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika denen coğrafi bölgenin menkullerinin portföyünü yönetiyor. Rusya ve Türkiye bu anlamda birbirinin ikamesini yapıyor. Ruyda’dan kaçan para en azından bir süre Türkiye’de park eder. Eğer Kırım sorunu aşılmaz da, bir  Doğu-Batı çatışmasına dönüşürse, bizim için en dikkat edilmesi gereken nokta Azerbeycan’ın Rus nüfuz bölgesine girmesini engellemektir. Eğer Azeri  gazı da Gazprom’a giderse, enerji güvenliğimizi tamamen Rusya’ya teslim etmiş oluruz. Ne akıllı milletiz ama! Böyle bir ortamda Gazprom’un doğal gaz tekelinden kurtulmak için nükleer enerjiye geçtik, ama nükleer santralı Gazprom’un bir iştirakı inşa ediyor.    You, crazy Turks, you!

Atilla Yesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

Yazarın diğer makaleleri için ziyaret edin: www.paraanaliz.com