Risk azaldı da, fırsat nerde?

01.04.2014 09:46 AKP yerel seçimlerden “zaferle” çıktı.

Tırnak içinde yazıyorum, çünkü linkteki makalemde aslında seçimlerin hiç bir  şeyi değiştirmediğini, AKP’nin performansının cumhurbaşkanlığı seçimine kadar sürecek çok meşakketli bir siyasi kavgayı bitirmeyeceğini iddia ettim. 

Tanrı bir ülkeyi sadece Wall Street manşetlerinden takip eden fon yöneticilerinden  razı olsun, ben ne dersem diyeyim, Türkiye’de politik riskin azaldığı algısı bir kaç hafta daha geçerli olur. Bu algıyı bozmak da liderimiz, canımız, efendimiz RTE’e nasip  olacak.  Bu süre zarfında TL cinsinden varlıklar bir miktar daha prim yapabilir, ama rallinin kaymağı yendi artık. Şimdi satıp TL mevduat ya da dolara geçme zamanıdır. Hadi, ben yanılmış olayım, diyelim ki politik risk tamamen gündemden çıktı ve Türkiye’yi Cennet’ten  gönderilen melekler yönetiyor. Fırsat kalmadı, dostlar fırsat.

AKP yerel seçimleri kazandı, tebrik ederim, başarılar dilerim. Ama, yerel seçimler Türkiye’de siyasi istikrar kördüğümünü  çözmez. İstikrarın mührü, AKP’nin cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanması olur.  Bu seçimden ne muhalefet ne de Gülen Cemaati “ders almadı”, hepsinin kendine göre ümitlenecek nedenleri var. AKP’nin %45.5’i de Erdoğan’a Köşk kapısını açmaz. Dolayısı ile Ağustos ortasına  kadar çok kanlı, canhıraş bir kavga seyredeceğiz Ankara’da.  Erdoğan “inimize girecek”, ekonomide güven çok uzun süre çok düşük seyredecek.  Zayıf ekonomik performans da AKP’nin Ağustos’da oylarını olumsuz etkileyebilir.

Ama, bu tezimde israrcı değilim. Piyasa gelişmeleri bir satranç oyuncusu gibi oyun sonunu düşünerek değil, adım adım iskonto ediyor.  AKP’nin %40’in altına düşmesi ve erken seçim baskısı korkusu vardı, atlatıldı.  Tek derdi getiri olan traderler ve hızlı para için Türkiye’de istiktar problemi denklemden çıktı.
Eyvallah, peki politik istikrarı denklemden çıkardığınızda geriye ne kalır?  Bir menkul değeri niye satın alırsınız? Yüksek getiri sağlayacak fırsatlar olmalı ki, o menkul değer satın alınsın. İşte bu fırsatlar yok, bence yine en erken cumhurbaşkanlığı seçimine kadar da ortaya çıkmayacak.

Ekonomide geçen sene büyüme %4.1 oldu, ama bu sene %2.5’a düşüyor. Dış ticaret açığının daralması da fevkalade olumlu bir bir gelişme, bunu kim inkar edebilir? Ama, yine de bu sene 230 milyar dolar dış finansman yükü ile başbaşayız. Bana inanmayın, ama Fitch, S&P ve Moody’s, hepsi uyardı: Özel sektör çok kırılgan, bir darbe yerse yerden toplarız diye. Bu darbe de bahar aylarında Fed’den gelebilir.

Bu haftaya Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP) Ekim’den bu yana en soluklu ralli ile girdik, ama kanmayın.  Cuma günü ABD tarım-dışı  istihdam rakamının çok yüksek çıkması, büyüme sıkıntısının sürmesi ve Fed’in bahar aylarında 2015 başında faizleri artıracağına dair sinyaller vermesi halinde GOP bir kez daha satılacak.   Zaten, GOP’un en coşkulu performans gösterdiği günlerde dahi sıcak para girişi geçmiş yıllara göre zayıf.  Bizde hem özel sektör borcu, hem cari açığı ödeyecek kadar sıcak parayı görmeden büyüyemiyoruz. Türkiye içinden çıkılması  çok zor bir yavaş büyüme patikasına sıkışmış durumda.  Sıcak para yığın yığın gelse de TL değer kazansa, cari açık yeniden artışa geçiyor. TCMB faizleri indirip büyümeye destek olmaya kalksa, enflasyon azıyor ve “carry trade” getirisi düştüğü için, sıcak para kaçıyor. Bütçe harcamalarını  artırarak ekonomiye arka çıkmaya kalksak, bu kez da kamu borçluluk oranı yükselecek diye not indirim tehlikesi ufukta başgösteriyor. Bu yüzden, TL cinsinden varlıklar sadece GOP’da eşbenzerlerine göre ucuz kaldığı zaman alınır. 

Geçen hafta yaşanan rallide bu iskontonun kaymağı alındı, geriye posası kaldı. BİST artık ileriye dönük F/K bazında MSCI GOP Hisse Endeksi  ortalamasının biraz üstünde. TCMB’nin bankaların munzam karşılıklarına faiz ödemesi tam bir balon, ROM mekanizması yürürlükten kaldırılmadan, tüm munzamlara faiz ödeyemeyiz. Halen TL’de tutulan munzamlara faiz öderseniz,  bankaların karları bir kaç kuruş artar sadece.  BİST-100 için bu sene en iyimser hedef değer 78 bin puan, yani bir yıl kağıt tutsam en fazla %10 prim vadediyor, değer mi?

TL yıla dolara karşı en kötü performans gösteren para birimleri liginde dipte başladı,  şimdi  en tepeye doğru yükselişe geçti. DİBS pazarında bileşik faizler TCMB’nin acilen 50-75 baz puan faiz indireceğini fiyatlıyor ki, tabii bu gerçekleşmeyecek.  Ayrıca mevduatta %11 almak varken, niye iki yıl vade  riskine katlanıp %10.69 verimden  tahvil alayım?

Özetle, dostlar, klasik bir “yaşandı,  bitti” vakası ile karşı karşıyayız. Artık risk  almayın, fırsat yok. Hatta, güvenli limana çekilip cumhurbaşkanlığı seçimini bekleyin. Merak etmeyin, TL cinsinden varlıklarda çok güzel bir ayı pazarı bizi bekliyor. Bir, en fazla iki ay içinde  fiyatlar yeniden kelepir düzeye inecek ve 2015’de para kazanmak için portföy tutmaya başlayacağız. 

Atilla Yesilada
Twitter: @AtillaYesilada1
Yazarın diğer makaleleri için ziyaret edin:  www.paraanaliz.com