Teknik analiz `borsa` için ne diyor?

11.03.2014 00:00
Merhabalar... İsterseniz son analizimizi kısaca hatırlayalım:

Mehmet ÇOBAN / twitter.com/MCobanAnaliz

"Son iki işlem gününde de satışlar 61 bin seviyesini hemen altından (60 bin 836) tepki alımlarıyla karşılandı. Borsa bu seviyenin altına inmek istemiyor. Buradan tepki gelmesi son derece normal. Çünkü bu seviye hem TL bazında hem de döviz bazında önemli bir destek. Bu iki anekdot 60 bin 836 seviyesinin şu an için endekste en önemli destek noktası olduğunun altını çiziyor. Bu seviye aklımızda kalsın."

Endeks bu süreçte hemen hemen beklentimiz dahilinde hareket etti. Hatırlarsanız borsa yukarıda önemli bir nokta olarak gösterdiğimiz 60 bin 836 sevisinin hemen üzerinden (60 bin 448) döndü. Ve bu seviyeden gelen tepki alımları endeksi 64 bin 924 puan seviyesine kadar yükselmesini sağladı. 

Peki şu an için teknik görünüm nasıl?

Teknik görünümde ilk dikkat çeken ve şu an için en önemli anekdot endeksin hala alçalan kanal içerisinde hareket etmesi. 

Bu kanal daha önce de belirttiğimiz gibi 01.11.2013 tarihinde 80 bin 462 seviyesinden başladı ve hala etkinliğini koruyor. Bir diğer dikkatimizi çeken nokta ise önemli bir indikatör olarak kullandığımız MACD'nin indikatörü. Hatırlarsanız önceki analizimizde MACD'nin tetik çizgisini 24 Ocak'ta aşağı kestiğine dikkat çekmiştik. Şimdi ise görüntü bu indikatör için biraz değişti. Olumlu olarak yorumlayacağımız bu sinyale göre MACD, 05.02.2014 tarihinde tetik çizgisini yukarı doğru kırdı. Bu, en azından kısa vade için önemli bir anekdot...

Sonuç olarak; endeksin hala düşüş kanalı içerinde hareket etmesi teknik açında hala riskli olduğuna bir işaret. Dünkü kapanış itibariyle bu kanalın direnç noktası 65 bin 840 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyeden önce ise 65 bin 326 sevisinde endeksin yatay direnci mevcut. Endeksin rahatlaması ve üzerindeki baskının azalması için kesinlikle kanal direncini hacimli kırması şart. Bu gerçekleşirse sırasıyla 66 bin 212 - 67 bin 930 ve 68 bin 959 seviyeleri endekste kısa vadeli hedef noktaları olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 63 bin 575 seviyesi oldukça önemli bir destek noktası. Bu noktanın aşağı kırılması 62 bin 405 seviyesi ara destek noktası olmak üzere 60 bin 836 ana destek noktasına doğru gerileme riskini beraberinde getirecektir. 

Özetlersek; mevcut şartlar değişmezse ve özellikle siyaset sahnesinde yeni gerginlikler yaşanmazsa endeksin yukarıda belirttiğimiz kanal direncini kırma ihtimali var gibi görünüyor. Bu gerçekleşirse hemen olmasa bile endeksin 70 binlere yönelme şansı var. Ancak her ne kadar böyle bir potansiyel olsa da kısa vadede 70 binlerin kırılma şansı mevcut şartlar altında zor görünüyor. Bu sebeple olası yükselişlerde 70 binlere yaklaşıldıkça olası kar realizasyonlarına dikkat etmekte fayda var. 

60 binlerin altı görülür mü?

Çok sık sorulan bir soru... Cevap yine ağırlıklı olarak siyaset sahnesinden gelecek haberlere bağlı. Şu unutulmamalıdır ki borsa son dönemde hiç olmadığı kadar kırılgan. en ufak olumsuz bir habere mevcut konjonktür yapıdan dolayı geçmişte olmadığı kadar sert tepki veriyor. Bu sebeple bir gerginliğin borsayı 60 binlerin altına çekme riski hala var. Böyle bir durumda endeksin ilk aşamada 55 bin - 58 bin bandına yönelme riski göz ardı edilmemeli. 

Hayata dair küçük bir not; ünlü müzisyen Alan Hovhaness, "Yalınlık kolay değil, zordur. Güzellik yalındır" demiş zamanında. Piyasaların herhalde şu an için çok yalın olduğunu söylemek zor di mi? O sebeple biraz daha dikkat!

Bol kazançlar...