Traktörde illaki ithalat yapıyoruz

11.04.2014 11:42

Trafik kayıtlarına göre
1 milyon 178 bin traktör var. Bunların ortalama yaşı 24 ve yarısından fazlası 24 yaş üzerinde yenilenmesi gereken traktörler.
Günümüzde traktörlerin güçleri ve konforları arttı. Havalandırmalı kabini olanlar var. Ortalama traktör fiyatı 40-50 bin TL arasında. Ziraat Bankası traktör satışlarına yüzde büyük destek veriyor.
2013 yılında 52 bin traktör satıldı.
Piyasada 20 dolayında marka traktör var. Türkiye’de 9 kuruluş değişik yerli katkı oranı ile traktör üretiyor. Diğer markaların bir bölümü bütünü ile ithal, bir bölümü küçük tesislerde monte ediliyor.
Traktör motoru, özelliği olan bir motor cinsi. Motor bloku aynı zamanda traktörün şasisi oluyor. 1960’lardan bu yana ekonomi yönetimi Türkiye’de traktör motorunun önce motor bloklarının dökümünü ve sonra bütünü ile motorun üretimini teşvik eder durur. Ne var ki önceleri bu işe başlayanlar bile sonra motoru ve aktarma organlarını bütünü ile ithal ederek yarı montaja yöneldi

Erbakan’a teşekkür
Sadece Necmettin Erbakan’ın temelini attığı, daha sonra özelleştirilen Konya’daki Tümosan motor ve aktarma organları üretimini sürdürüyor.
Piyasada daha büyük payı olanlar motor ve aktarma organları ithalatına devam ediyor.
Bu tablo şu bakımdan önemli. Traktörde hurda teşviki isteniliyor.
Hurda teşviki devlet katkısı ile traktör talebinin canlandırılmasıdır. Her yıl 25 bin dolayında ek talep yaratılmasıdır.
Traktör teşviki gibi önemli uygulamalar öncesi, traktör üretiminde yerli katkının artırılması ve özellikle motor ve aktarma organları üretiminin başlatılması konusuna ağırlık verilmesi gerekir.
İthalatı teşvik etmeyelim
Bu yapılmaz ise hurda teşviki yabancı traktör üreticilerinin teşviki haline dönüşür.
Pazar payı büyük olan Türk Traktör New Holland motoru kullanıyor. Diğer traktör üreticilerinin motorları Perkins motoru. Yerli motor ve aktarma organı kullanan Tümosan’ın pazar payı yüzde 16 dolayında.
Diğer büyük traktör üreticileri, Erkunt, Hema ve Uzel firmaları.
Traktör firmaları bazı yıllar fazla bazı yıllar az, ortalama 15 bin traktör ihraç ediyorlar. Yaklaşık 300 milyon dolar ihracat geliri var.
Buna karşılık yılda 7 bin adet traktör ithal ediliyor. İthalata ödenen döviz 200 milyon dolar dolayında.
Türkiye’de üretilen ve monte edilen traktörlerin ithalat faturası bilinmiyor.
Traktör Türk tarımı için önemli bir araç. Sağlam olması, ucuz olması şart. Alım bedeli dışında bakım ve işletme gideri önemli. Bu nedenle traktörde, alım yapanları korumak devletin sorumluluğu.