Ağbal`dan milyonlarca kişiye ÖTV müjdesi!

17.05.2018 16:02

Son güncelleme : 18.05.2018 10:42

Maliye Bakanı Naci Ağbal, akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçildiğini ve bugünkü ÖTV tutarlarını tavan olarak belirlediklerini belirterek, "Yeni sistemle vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacak ama yukarı giderken bugün uygulanmakta olan vergi tutarları hiçbir şekilde aşılamayacak." dedi.AA

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun Resmi  Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim  Vergisi Tutarlarının Belirlenmesi Hakkında Karar"ına ilişkin değerlendirmede  bulundu.
 
Kararla akaryakıt üzerinden alınan ÖTV'de eşel mobil sistemine  geçildiğine işaret eden Ağbal, "Yeni bir sistem. Bu sistemle petrol fiyatlarında  ve kurda meydana gelebilecek değişimler karşısında vergi miktarları, değişimin  yönüne bağlı olarak ters orantılı çalışacak. Herhangi bir şekilde uluslararası  petrol fiyatları ve döviz kurları yukarı giderse ve bu nedenle akaryakıta zam  yapılması gerekirse bu miktar kadar vergi indirimi gerçekleştirilecek. Sistemde  tersi de geçerli olacak. Petrol fiyatları ve döviz kurları aşağı doğru gelmeye  başlarsa petrol fiyatları tekrar 70 dolarların altına, kur da şu anki seviyenin  altına gelirse bu defa ÖTV tutarları tekrar yukarı yönlü değişime uğrayacak."  diye konuştu.
 
"FİYATLAR KORİDOR DAHİLİNDE DEĞİŞECEK"
 
Ağbal, uygulamayla bugün itibarıyla geçerli ÖTV tutarlarını tavan  olarak belirlediklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
"Eşel mobil ÖTV sisteminde vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacak  ama yukarı giderken bugün uygulanmakta olan vergi tutarları hiçbir şekilde  aşılamayacak. Benzinin litresi üzerinden 2 lira 37,65 kuruş, mazotta 1 lira 79,45  kuruş, LPG'de 1 lira 77,88 kuruş kilogram başına vergi alıyoruz. Bugün var olan  maktu vergi tutarları aşılmamak ve bu rakamlar tavan olmak kaydıyla yeni bir  koridor ürettik. Bu koridor dahilinde fiyatlardaki değişime bağlı olarak vergi  tutarları da değişecek."
 
Bu düzenlemeye neden gerek duyulduğuna açıklık getiren Ağbal, ham  petrol fiyatları ve döviz kurunun, jeopolitik gelişmeler nedeniyle yukarı yönlü  hareket ettiğini söyledi. Jeopolitik riskler azaldığında, petrol arzı arttığında  uluslararası petrol fiyatlarının da tekrar aşağı yönlü gitmesini beklediklerini  vurgulayan Ağbal, şöyle devam etti:
 
"Şu anda uluslararası petrol fiyatlarındaki trendler, bu stresi  yansıtan konjonktürel ve geçici hareketler gibi duruyor. Kur hareketlerinde de  Türkiye, diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte bu gelişmeden etkileniyor.  Gelecek günlerde kur hareketlerinin tekrar aşağı yönlü bir gelişme kaydedeceğini  de bekliyoruz. Önümüzde bir seçim süreci var. 24 Haziran seçimleri ülke için son  derece önemli. Seçimlerde milletimizin teveccühü sayesinde yeni dönemde güçlü bir  siyasi iktidarın oluşacağını ümit ediyoruz, bekliyoruz, piyasaların da beklentisi  bu yönde. 24 Haziran'dan sonra ekonomi politikalarında gerekli adımları da  atacağız. Bu çerçevede kurların da bu geçici ve normali yansıtmayan seviyelerden  aşağı doğru geleceğini görüyoruz."
 
Petrol fiyatları ve uluslararası dolar fiyatlarındaki hızlı değişimler  karşısında, bu değişimleri kompanse edecek bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu  anlatan Ağbal, akaryakıt fiyatlarının bu iki değişimden otomatik etkilendiğine  dikkati çekti. Ağbal, bu gelişmeleri geçici gördükleri için oynaklıkları kompanse  edecek eşel mobil ÖTV sistemini uygulamaya soktuklarını belirterek, "Önümüzdeki  günlerde kısa vadede fiyatların yukarı gitmesi nedeniyle geçici olarak vergi  indirimleri kendiliğinden oluşacak. Her şey normalleştikten sonra sistem tekrar  olağan seyrine gelecek. ÖTV tutarları bugünkü belirlenmiş seviyelere tekrar geri  dönmüş olacak." dedi.
 
Ağbal, böylece, vatandaşın, sanayicinin ve işletmelerin akaryakıt  maliyetinin de yönetilmiş olacağını bildirdi.
 
Eşel mobil sisteminin Bakanlar Kurulu kararıyla kalıcı olarak  getirildiğini ifade eden Ağbal, "Petrol fiyatları ve kurlar aşağı inse bile vergi  hiçbir şekilde bugünkü tutarı geçemeyecek. Tüketicinin lehine olan bir tavan  sistemi geçerli. Taban da bulunmayacak. Belirli bir koridor dahilinde sistem  işleyecek. Tüketiciyi korumak açısından bir tavan getirdik ki hiçbir şekilde  bugünkü vergide bir artış olmasın. Sistem bugünkü seviyeye göre vergide artış  meydana getirmeyecek, azalış olabilir ama artış olamaz." ifadesini kullandı.
 
Ağbal, bu düzenlemeyle Merkez Bankasının yürüttüğü para politikasına,  maliye politikası kanalıyla güçlü bir destek verilmiş olacağına dikkati çekerek,  "Akaryakıt fiyatlarındaki değişim enflasyonu doğrudan etkiliyor. Akaryakıt  fiyatlarında artışların olmaması, Merkez Bankasının enflasyonla ilgili  öngörülerini güçlendirecek, enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkileyecek."  dedi.
 
"ÖTV GELİRLERİNDE KALICI AZALTICI ETKİSİ BULUNMAYACAK"
 
Uygulamanın bütçeye etkisine ilişkin de değerlendirmede bulunan Ağbal,  bu yıl bütçe gelir performansının, öngörülerin oldukça üzerinde seyrettiğini  bildirdi. Ağbal, bütçeyi asla tahrip edici bir düzenleme yapmadıklarının altını  çizerek, "Biz, hesabımızı kitabımızı yaparak bu işi gerçekleştirdik. Gelir ve  gider üzerindeki etkisini düşündüğümüzde, bu düzenlemenin bütçe üzerindeki net  etkisi pozitif olacak. Bütçemizin gelir tarafı öngörülenin baya üzerinde  gerçekleşecek. Bu düzenlemenin ÖTV gelirlerinde kalıcı bir azaltıcı etkisi  bulunmayacak. Konjonktürel oynaklıklar nedeniyle çok kısa sürede bir miktar gelir  kaybına uğrasak da yakın vadede tekrar bu oynaklıklar ortadan kalkacağı için  vergi eski seviyesine gelecek. Zaman zaman ÖTV'nin indirilmesi talep edilirdi,  Maliye Bakanı olarak 'kalıcı ve doğru çözüm olmadığını' söyledim, yine aynı  fikirdeyim. Eşel mobil sistemi farklı, her iki yönde de gelişmelere bağlı olarak  çalışıyor. Kalıcı vergi indirimi, kalıcı gelir kaybına neden olur. Ayrıca, petrol  ve kurdaki değişimler karşısında etkisiz hale de gelebilir. Eşel mobil sistemi  ise belirli koridor dahilinde aşağı yukarı çalıştığı için gelirlerde önemli  kayıptan bahsedilemez." değerlendirmesinde bulundu.
 
Enflasyon arttıkça bütçenin gider tarafındaki personel maaşı ve kamu  yatırımları gibi harcamaların da nominal arttığına dikkati çeken Ağbal, "Gelecek  günlerde ham petrol fiyatları artmış, kurda gelişme olmuş olsa bile akaryakıt  fiyatları değişmeyeceği için buradan gelebilecek enflasyonu önlemiş olduk.  Önlediğimiz enflasyon kadar aslında harcama artışından da kurtulduk. Bu sistem,  bütçenin harcama tarafında kalıcı şekilde oluşabilecek gider artışlarının da  gelecek süreçte önüne geçmiş oldu. Dolayısıyla bütçe üzerindeki bu düzenlemenin  net etkisinin pozitif olduğunu düşünüyorum. Aslında, bütçe dengesinde ortaya  çıkabilecek kalıcı bozulmanın da önüne geçtik." dedi.
 
"FİYAT ARTIŞI OLDUĞU ANDA DEVREYE GİRECEK"
 
Ağbal, bugün itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK)  ilan edilen çıkış fiyatlarını baz aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Bugünden itibaren vergisiz satış fiyatlarında önümüzdeki günlerde  yukarı yönlü hareket olursa o zaman bu sistem devreye girecek. EPDK'nin akaryakıt  fiyatlarının belirlenmesinde bir sistemi var. Bu sistem uluslararası petrol  fiyatları ve kurdaki değişime duyarlı. Bu sistemin formülleri belli. Her şey  sabitken 17 Mayıs'tan yani bugünden itibaren bu formül çalışacak. Bu formül  içinde vergisiz satış fiyatı yukarıya giderse, aynı oranda vergi aşağı gelecek.  Vergisiz satış fiyatı aşağı gelirse vergi aynı oranda yukarıya gidecek. Bugün bir  başlangıç günü. EPDK'nin pompa satış fiyatlarında belirlediği eşiklere  gelindiğinde, o anda bu sistem devreye girecek. Fiyat gelişmeleri ve vergi  koridoru dahilinde bu sistem kendiliğinden otomatik işleyecek. Örneğin, gelecek  hafta bir fiyat ayarlaması ihtiyacı olursa, üreticiler formüle bağlı olarak  fiyatta artış yapacak ama eş zamanlı olarak vergi aşağı geleceği için pompa  fiyatlarında artış olmayacak."

18:051.441
Değişim :  0,95% |  13,60
Açılış :  1.432  
Önceki Kapanış :  1.428  
En Yüksek
1.445
En Düşük
1.423
BIST En Aktif Hisseler18:05
IHGZT 1,43 7.562.169 % 10,00  
AYES 22,00 1.864.170 % 10,00  
INVEO 120,00 220.807.036 % 9,99  
TGSAS 13,87 5.422.685 % 9,99  
INTEM 45,72 5.850.864 % 9,96  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 8,2376 8,2464 % -0,28  
Euro 10,0124 10,0395 % 0,34  
Sterlin 11,4947 11,5523 % 0,37  
Frank 9,1092 9,1641 % 0,38  
Riyal 2,1903 2,2013 % -0,35  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.831 1.832 16,48  
Altın Gr. 485 485 2,34  
Cumhuriyet 3.112 3.159 45,00  
Tam 3.100 3.178 48,34  
Yarım 1.498 1.538 23,38  
Çeyrek 752 769 11,69  
Gümüş.Ons 27,44 27,47 0,14  
Gümüş Gr. 7,26 7,27 0,01  
B. Petrol 68,20 68,20 0,11