`2019`da operatörler arası iş birlikleri kaçınılmaz artacak`

28.12.2018 11:38

Son güncelleme : 29.12.2018 13:48

Rekor artışlarla dolu son derece başarılı bir faaliyet yılı geçirdiklerini bildiren Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, "Sektör adına 2019, yeni 5G teknolojileri geliştirmek, test etmek ve bir yandan da gerekli altyapıyı tesis etmekle geçecek. Tüm bunlar çok ciddi yatırım maliyetlerini de beraberinde getiriyor. Bu maliyetleri en aza indirmek ve mükerrer yatırımların önüne geçmek amacıyla 2019’da operatörler arası iş birlikleri de kaçınılmaz olarak artacak" dedi.AA

AA muhabirine açıklama yapan Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Paul Doany, yılın sonuna yaklaşırken, 2018 ve 2019'a ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Doany, 2018 yılının ABD'nin faiz oranlarını yükseltmesi, sıkılaşan  mali koşullar ve ticari korumacılık nedeniyle Türkiye de dahil, gelişmekte olan  ekonomilerin birçoğu için kritik bir yıl olduğuna işaret ederek, Türk Telekom'un,  tüm bu zor koşullara rağmen stratejik planlarından sapmadığını, doğru ve net  açılımlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Rekor artışlarla dolu son derece başarılı bir faaliyet yılı geçirdiklerini bildiren Doany, şunları kaydetti:

"Değişen ortama uyum sağlamak üzere attığımız erken adımlar sayesinde  2018'in ilk 9 ayında son 11 yılın rekor abone büyümesine ve son 10 yılın da rekor  gelir artış oranına imza attık. 30 Eylül 2018 itibarıyla toplam abone sayımızı  44,7 milyona yükselterek kapsama alanı ve abone sayısı ile sektördeki lider  konumumuzu güçlendirdik. Yine 2018'in ilk dokuz ayında 15 milyar liranın üzerinde  gelir sağlayarak yıllık yüzde 12,7'lik artışla son 10 yılın en yüksek gelir artış  oranını elde ettik. Etkin maliyet ve gider yönetimi ile FAVÖK’ümüzü yıllık bazda  yüzde 26 artırarak 6,2 milyar lira olarak gerçekleştirdik, FAVÖK marjını ise son  7 yılın en yüksek değeri olan yüzde 41,3'e taşıdık.

Yıl içinde kaydettiğimiz çarpıcı büyüme ve artan operasyonel karlılık,  yıl sonu hedeflerimizi de yukarı yönlü artırmamıza neden oldu. Gelirlerimizdeki  yıllık büyüme hedefini yaklaşık yüzde 11'den yaklaşık yüzde 13'e, FAVÖK'te yıllık  öngörümüzü 7,6-7,8 milyar liradan 8,0-8,2 milyar liraya ve yatırım  harcamalarındaki yıllık büyüme öngörümüzü de yaklaşık 4,1 milyar liradan yaklaşık  4,2 milyar liraya çıkardık."

"İLK 9 AYDA YATIRIMLARIMIZI YÜZDE 76 ARTIRDIK"

Şirket bünyesinde yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi veren Paul  Doany, Türk Telekom olarak 2018 yılında da ülke çapında teknolojik dönüşüme  yatırımları sürdüklerini bildirdi.

Yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yatırım  harcamalarını yüzde 76 artırarak 2,6 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini  anımsatan Doany, "Türk Telekom olarak 2005 yılındaki özelleştirmeden bu yana,  Türkiye'nin dijital dönüşümüne 33,2 milyar lira yatırım yaptık. Türkiye'ye ve  müşterilerimize daha iyi hizmet edebilmek için yaptığımız bu yatırımların  dışında, özelleştirme sürecinden bu yana Türk Hazinesi'ne temettü ödemelerinden  sektörel vergilere pek çok kalemde 85,8 milyar lira katkıda bulunduk."  ifadelerini kullandı.

Paul Doany, başta 5G olmak üzere yerli ve milli teknolojilerin  geliştirilmesi ve uygulanması adına çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.  Argela ve Silikon Vadisi'ndeki iştiraki Netsia aracılığıyla 5G alanında  geliştirdikleri patentli ürünler ile dünyaya teknoloji ihraç eden konuma  geldiklerine işaret etti.

"TÜRKİYE'DEKİ SABİT ALTYAPININ BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞUNA SAHİP DURUMDAYIZ"

Türk Telekom'un, şu an Türkiye'de sabit ses, mobil, genişbant ve ev eğlencesi alanlarının tümündeki ihtiyaç ve beklentilere entegre şekilde çözüm ve  hizmet sunabilecek tek operatör konumunda bulunduğunu belirten Doany,  Türkiye'deki, sabit altyapının büyük çoğunluğuna sahip olduklarını hatırlattı.

Doany, bu sorumluluk bilinciyle, Türkiye'deki mevcut altyapıyı  genişletmek ve Türkiye'nin dijital dönüşümünü tamamlayarak tüm ülke için sağlam  ve kalıcı yararlar yaratabilmek adına çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

"Çeşitli alanlardaki işbirliklerimiz, ürettiğimiz projeler ve  geliştirdiğimiz paylaşım modelleri ile tüm sektörün ve nihayetinde Türkiye'nin  kazanacağı bir gelecek hayalini gerçeğe çeviriyoruz. 2018'de temel iş  odaklarımızdan bir tanesi de, her zaman olduğu gibi, cazip ve kullanıcı dostu  dijital çözümler aracılığı ile müşteri deneyimini iyileştirecek değerler yaratmak  oldu." diyen Doany, bu kapsamda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

"2019’DA, BÜYÜRKEN ÜLKE EKONOMİSİNE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Paul Doany, 2019 yılı beklentilerini de paylaştı.

Yıl içinde yaşanan dalgalanmalara rağmen istikrarlı ekonomi yönetimi  ile birlikte son çeyrekte Türkiye'nin kendine stabil bir yol bulduğunu belirten  Doany, "Bu anlamda, hem Türkiye ekonomisi hem de Türk Telekom adına geleceğe  yönelik beklentimiz büyümenin hız kesmeden süreceği yönünde. 2019’da, etkin  yönetim performansımızla karlı büyüme, sağlam ve güçlü nakit akışı oluşturacak ve  büyürken ülke ekonomisine yatırım yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Doany, Endüstri 4.0, 5G'ye geçiş ve nesnelerin interneti ile birlikte  artık sadece insanların değil cihazların da sürekli ve aktif iletişim kurmaya  başladığı bir çağa adım atıldığına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde  bulundu:

"Dolayısıyla önümüzdeki dönemde ülke ekonomilerini doğrudan  etkileyecek ve şirketler arası rekabeti belirleyecek temel unsur iletişimdeki hız  ve veri taşıma kapasitesi olacak. Hükümetimizin 5G'ye geçiş hedefi doğrultusunda  bu alandaki çalışmalar daha da hızlanacak. Sektör adına 2019, yeni 5G  teknolojileri geliştirmek, test etmek ve bir yandan da gerekli altyapıyı tesis  etmekle geçecek. Tüm bunlar çok ciddi yatırım maliyetlerini de beraberinde  getiriyor. Bu maliyetleri en aza indirmek ve mükerrer yatırımların önüne geçmek  amacıyla 2019’da operatörler arası işbirlikleri de kaçınılmaz olarak artacak.   

Bir diğer önemli gelişme olarak, 1 Ocak'ta merhaba diyeceğimiz  limitsiz internet dünyasında daha çok insanımız bilgiye daha hızlı ve etkin  şekilde ulaşacak. Zihinleri ve geleceği parlak pek çok teknoloji girişiminin de  önemli katkılarıyla ülkemiz yerli ve milli teknolojileri sadece üretmekle  kalmayacak, dışarıya da ihraç ederek ekonomisini güçlendirecek. Türk Telekom  olarak biz de bir yandan karlı büyümemize devam ederken, bir yandan da  altyapımız, hizmet yelpazemiz, teknoloji iştiraklerimiz ve girişimlere  desteğimizle tüm bu gelişmelerin arkasında ve odağında olacağız."

"SON 12 AYDA HANE VE İŞ YERLERİNİN NEREDEYSE YÜZDE 5'İNİ İNTERNETLE TANIŞTIRDIK"

Doany, şirketin 2019 yılı yatırım planları ve hedefleri hakkında da  bilgi verdi.

Türkiye'nin hedeflediği kalkınma atağını gerçekleştirebilmesi ve ilk  on ekonomi arasına girmesi için dijitalleşme ve buna bağlı olarak internet  kullanımının yaygınlaşmasının, Türkiye için hayati öneme sahip olduğunu dile  getiren Doany, şunları kaydetti:

"Bu nedenle yatırımdaki önceliğimiz Türk Telekom olarak 2019 yılında  ülkemizin fiberleşmesi ile birlikte internet penetrasyonunu artırmak olacak.  Fiber altyapımızı son 10 yılda 2 kattan daha fazla artırarak 274 bin kilometre  uzunluğa çıkardık. Şu ana kadar 17,9 milyon hane ve işyerine fiber hizmetimizi  ulaştırarak ülkemizin yaklaşık yüzde 80'ini fiberleştirdik. Bugün Amerika'nın,  Batı Avrupa'nın bile üzerinde olan bu oranı daha da arttıracağız.   

Bugün ülke çapında 10,6 milyon hane ve iş yeri Türk Telekom'un  internetini kullanıyor. Türkiye'de herkes internete erişsin, internet  okuryazarlığı artsın istiyoruz. Bu amaçla yalnızca son 12 ayda 1,2 milyon yeni  hane ve işyerini, yani Türkiye'deki hane ve iş yerlerinin neredeyse yüzde 5'ini  internetle tanıştırdık. Böylece geçen yıl yüzde 48 olan internet penetrasyonu  sadece 1 senede yüzde 53'ü geçti. Hedefimiz bu rakamı yüzde 70'lere, yüzde  80'lere çıkarmak."

"MOBİLDE 5G’YE HAZIR ALTYAPIYI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ"

Doany, sabit tarafta fiberleşme yatırımları ile birlikte, bir yandan  da mobilde 5G’ye hazır altyapıyı sağlama hedefinde olduklarını bildirdi.

5'inci nesil yeni iletişim teknolojileri başta olmak üzere Türkiye'ye  değer katacak yerli ve milli teknoloji ve dijital ürünlere olan yatırımlarının  devam edeceğini dile getiren Doany, dijitalleşmenin somut göstergeleri sayılan  nesnelerin interneti, akıllı şehirler, akıllı sağlık kampüsleri gibi konulardaki  proje bazlı iş birliklerini artırıp bu alandaki çalışmaları ülke genelinde  yaygınlaştıracaklarını söyledi.

Doany, SDN (Yazılım Tanımlı Ağ) ve yapay zekaya dayanan akıllı, esnek  ağ sistemler üzerinde geliştirmelerinin olacağını aktararak, konuşmasını şöyle  tamamladı:

"Bu sistemler, operatörlere zaman ve enerji tasarrufu sağlarken,  kapsama, hizmet kalitesi ve altyapı maliyetlerindeki iyileşmeler uzun vadede ülke  ekonomisine fayda sağlayacak. Türkiye'nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri  şirketi Türk Telekom olarak, tüm abonelerimizi yeni yılda limitsiz internetle  buluşturacağız. Bütün müşterilerimizi, esnafımızı, iş yerlerimizi ek hiç bir ücret  ödemeden limitsiz internete geçireceğimiz yeni uygulama ile birlikte Türkiye'nin  dört bir yanında hizmet verdiğimiz milyonlarca sabit internet abonemizin internet  deneyimlerini iyileştirerek onlara daha hızlı ve kapsamlı bir internet erişimi  sağlamış olacağız.

TİVİBU GO, TAMBU ve MUUD uygulamalarımıza yakın zamanda tüketicilerin  çok seveceğini düşündüğümüz yepyeni özellikler ekleyeceğiz. Yine kısa süre içinde  müşterilerimiz, mobil, web gibi pek çok farklı platformdan kolayca  ulaşabilecekleri dijital bulut depo çözümlerimizle tanışacaklar. Dijital  platformlarda kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak küresel trendler  yaratacak yenilikçi çözümlerimiz ve abonelerimize katma değer sunan  kampanyalarımız ile önümüzdeki dönemde de Türkiye'yi geleceğe bağlamaya devam  edeceğiz."

18:052.444
Değişim :  1,60% |  38,41
Açılış :  2.409  
Önceki Kapanış :  2.405  
En Yüksek
2.453
En Düşük
2.400
imkb grafik
BIST En Aktif Hisseler18:05
ISSEN 28,16 60.751.758 % 10,00  
KOZAL 187,00 1.359.912.475 % 10,00  
GESAN 46,22 282.120.104 % 10,00  
ECZYT 62,85 116.523.093 % 9,97  
ULUUN 22,74 66.036.559 % 9,96  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 16,7317 16,7493 % 0,30  
Euro 17,4208 17,4918 % -0,20  
Sterlin 20,1958 20,2971 % -0,36  
Frank 17,3763 17,4810 % -0,19  
Riyal 4,4493 4,4716 % 0,32  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.809 1.810 2,19  
Altın Gr. 973 973 3,25  
Cumhuriyet 6.473 6.571 -20,00  
Tam 6.480 6.601 11,00  
Yarım 3.172 3.228 6,00  
Çeyrek 1.589 1.613 2,00  
Gümüş.Ons 19,83 19,88 -0,42  
Gümüş Gr. 10,69 10,70 -0,20  
B. Petrol 112 112 2,50