Ağaoğlu: En az borcu olan şirketlerdenim

07.08.2018 13:06

Son güncelleme : 08.08.2018 09:51

Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, sadece Türkiye`nin değil dünyanın da sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, oturup da "yandık bittik" deme zamanı olmadığını söyledi. Ağaoğlu, sosyal medyada konkordato ilan edeceğine dair söylentileri de anımsatarak, "Böyle bir şey yok. Belki en az borcu olan şirketlerdenim. Toplam borcumuz bilançomuzun yüzde 10`u bile değil." dedi.AA

Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Avrupa'nın En Büyük Yaşam Projesi" olarak adlandırdığı,  Bodrum'da 12 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilecek olan Bodrum projesine  ilişkin düzenlenen basın toplantında konuştu.

Bodrum'da Türkiye'nin parlayan yıldızlarından biri olmaya aday bir  projeyi hayata geçireceklerini dile getiren Ağaoğlu, Bodrum'un yazlık yaşam alanı  olarak lanse edildiğini, ancak artık bu proje ile Bodrum'un kaderinin  değişeceğini söyledi.

Ağaoğlu, 12 ay yaşamın canlı olduğu bir yaşam alanı tasarladıklarını  kaydederek, "Bodrum denilince akla milyon dolarlar, milyon avrolar geliyor.  Bodrum sadece  A  gelir grubuna sahip olanların yaşayacağı bir yer gibi lanse  ediliyor. Ancak bizim projemiz herkesin ev alabileceği bir proje olacak. Bu  projede her kesime hitap edeceğiz Bodrum'da." diye konuştu.

Şu anda bu işi en iyi bilen uluslararası ve yerel uzmanlarla  çalıştıklarını aktaran Ağaoğlu, Bodrum'da kültürüyle, sosyal aktiviteleriyle  yaşanacak bir alan planladıklarını aktardı.

Ağaoğlu, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Bodrum biraz küçük İstanbul gibi olmaya başlamıştı. Biz Bodrum'un  tekrar o nostaljik yaşamını hayata geçiriyoruz. Eski Bodrum'u özleyenler,  Bodrum'un özünü yaşamak isteyenler için bir yaşam alanı hayata geçiriyoruz.  İçinde kreşinden lisesine kadar eğitim kurumları olan, artık Bodrum'da 12 ay hem  yaşayacak hem çalışacak, içinde golf sahaları ofisleri bulunan, bir proje haline  getiriyoruz. Botanik bahçeleri bulunacak. Bodrum'un klasik doğasını ve yeşilini  yaşatacak bir proje hayata geçiriyoruz. Herkes Bodrum'dan ev sahibi olacak ve  erişilebilir olacak. Burada birinci amacımız herkesin rahatlıkla erişebileceği  bir proje yapmak ve bunu yapıyoruz."

Ağaoğlu, Bodrum'da 12 milyon metrekare alan üzerinde projeyi hayata  geçireceklerini kaydederek, araziyi yıllar önce aldıklarını, bu yüzden uygun  maliyetlerle konutu üretebileceklerini bildirdi.

Projenin kapasitesinin 30 bin kişi olacağını dile getiren Ağaoğlu,  Bodrum'un nüfusunun yüzde 10 artacağını aktardı.

Ağaoğlu, projeyi daha önce yabancılara hitap eder şekilde  tasarladıklarını anımsatarak, ancak sonra yerli ve yabancıya hitap eden bir  projeyi gündeme aldıklarını, bugünün ihtiyacına yönelik bir proje hayata  geçireceklerini anlattı.

Projenin 5 milyon metrekarelik ilk etabı için 3-4 milyar liralık  yatırım yapacaklarını kaydederek, 10-12 milyar liralık hasılat beklediklerini,  projenin tamamında ise 7-8 milyar liralık yatırım, 20 milyar liralık hasılat elde  etmeyi umduklarını aktardı.

Ağaoğlu, projenin tamamını 6 yılda hayata geçireceklerini, ilk etabını  ise 3 yıl içerisinde teslim edeceklerini bildirdi.

"YANDIK BİTTİK' DEMENİN ZAMANI DEĞİL YATIRIMA DEVAM"

Ağaoğlu, Türkiye'nin çeşitli sıkıntıların içinde olduğunu, ancak  kendilerinin oturup da "yandık bittik" demediklerini belirterek, şu  değerlendirmelerde bulundu:

"Dünya sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Dünyanın da Türkiye'nin de  güllük gülistanlık olmadığını zaten biliyoruz. Ancak bu böyle diye kabuğumuza  çekilip seyirci kalamayız. Binlerce çalışanımız var. Gerekirse bazı  varlıklarımızı satıp hayatımızı devam ettirme yönünde işimizi en iyi şekilde  yapıp ekonomiye katkı sağlama noktasında elimizden geleni yaparız. Ekonominin  dönmesi lazım. Biz işimizin başındayız. İş adamı olarak çarkların dönmesini  sağlayacağız. Ekonominin, çarkların dönmesi lazım."

Ağaoğlu, "Artık her şeyi devletten beklemek mümkün değil. Biz iş adamı  olarak üzerimize düşeni yapacağız. İstihdam oluşturmaya devam edeceğiz." dedi.

Kendilerinin her zaman piyasaların dalgalanmaya girdiği dönemlerde  hamle yaptıklarını dile getiren Ağaoğlu, bu dönemde de beklemediklerini,  belirsizliklerin yaşandığı dönemde yeni bir proje ile gündeme geldiklerini  aktardı.

Ağaoğlu, dünyanın en güçlü teknik ekibine sahip olduklarını  belirterek, "Maslak 1453 herkesin altından kalkacağı bir proje değildi. Bodrum  projesi de çok büyük bir proje bunun da üstesinden geleceğiz. Bütün ekibimiz 7  gün 24 saat alanında uzman uluslararası ve yerel danışmanlarla çalışıyor.  Bodrum'un eksiğini tamamlayacak bir yaşam alanı kazanacağız." şeklinde konuştu.

"BAŞARILI OLDUĞUMUZ İÇİN EN UFAK OLUMSUZLUKTA İSMİMİZ ÇIKIYOR"

Ağaoğlu, şu anda faizlerin yüksek olduğunu, parası olanın iyi de  mevduat aldığını belirterek, "Ancak kolay para kazanıyorlar diye harcamasınlar.  Biz geliyoruz Bodrum'da onlara ev vereceğiz. Bugün alınan ve cazip görülen faiz  oranı enflasyonla eriyor ve o alınan para ileride o gayrimenkulü almaya belki de  yetmeyecek." dedi.

Sektörün önde gelen başarılı şirketlerinden olduklarını dile getiren  Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"Bu yüzden en ufak olumsuzlukta ismimiz çıkıyor, çeşitli dedikodular  çıkıyor. Maalesef biraz başarıyı kıskanan bir toplumuz. Bir sporcu dünya çağında  başarı elde eder, ona bir şeyler addetmeye çalışırız, bir sanatçımıza bir şeyler  uydurmaya çalışırız. Başarıyı kıskanan bir toplum olduk. Sektörde en ufak bir şey  olduğu zaman bizim adımız geçiyor. Biraz ölü sevici bir toplum mu olduk  bilmiyorum. Böyle de bir toplum olarak eksikliğimiz var. Türkiye'ye ben her zaman  güvendim ve güveniyorum. Bütün varlığım Türkiye'de. Yüzde 100 yerli ve milliyim.  Yurt dışında 1 lira varlığım ve param yoktur."

"TÜRKİYE, BU OLAYLARDAN GÜÇLENEREK ÇIKACAK"

Ağaoğlu, Türkiye'nin bu sıkıntılardan güçlenerek çıkacağını  kaydederek, "Bundan birkaç ay önce dünyanın en büyük, İsviçre kökenli bir  şirketin İspanyol CEO'sunu burada ağırladım. O bizzat bana, 'Türkiye gelecek 10  yılın Avrupa'da parlayan yıldızı olacak.' dedi." diye konuştu.

Türkiye'nin gelecekte önünün açık olduğuna gönülden inandığını  vurgulayan Ağaoğlu, ekonomimize katma değer sağlamaya, işlerini yapmaya devam  ettiklerini bildirdi.

Ağaoğlu, şirketle ilgili çıkan söylentilere ilişkin şunları kaydetti:

"Şu anda bilanço büyüklüğümüz 17 milyar lira. Yani 17 milyar liralık  mamul, yarı mamul duran varlıklarımız var. Bunun haricinde 18 enerji şirketimiz  var. Şahsi mal varlığımız hariç. Enerjide yatırımlara devam ediyoruz. Her alanda  yatırımları sürdürüyoruz. Özellikle yenilenebilir enerjide lisanslarımız var.  Paraya ihtiyacım olursa malımla vedalaşmasını bilen bir insanım. Fiyatını bulunca  ceketim dahil her şeyi satarım. Malımla duygusal bağım yok. Kısa vadeli  yükümlülüğümüz fazla değil. Biliyorsunuz Uluslararası İstanbul Finans Merkezi'ni  yapıyoruz. Orada ciddi yatırım yaptık, orası biraz aksadı. Onun finansal yükünü  taşıyoruz ama benim tüm borcum finans merkezine yatırdığım paranın yarısı bile  değil. Orada yaklaşık 400 milyon lira borç kapattık. Ben hep özkaynakla çalışan  bir şirketiz."

"TOPLAM BORCUM YAKLAŞIK 200 MİLYON DOLAR"

Ağaoğlu, sosyal medyada konkordato ilan edeceğine dair söylentileri  anımsatarak, "Böyle bir şey yok. Belki en az borcu olan şirketlerdenim. Toplam  borcumuz bilançomuzun yüzde 10'u bile değil." dedi.

Finans merkezine ortak olmak için ciddi talepler olduğunu dile getiren  Ağaoğlu, ancak bu yatırımcı grupların muhatap olarak kamuyu görmek istediğini,  bunun sağlanması halinde ciddi yatırımcılar ve ortaklar geleceğini vurguladı.

Ağaoğlu, "Finans merkezine 400 milyon dolar yatırım yaptım. Şu andaki  toplam borcum bunun yarısı bile etmiyor. Yaklaşık 200 milyon dolar. Kaldı ki 400  milyon liralık bir banka borcunu da kapattım. Şu anda en karlı iş yenilenebilir  enerjide. Üretimde olan iki RES Projesini satıp borcumun tamamını kapatacağım."  dedi.

"KONUT BALONU YOK"

Ağaoğlu, inşaat sektöründe sürekli sıkıntı olduğuna dair söylemler  olduğunu kaydederek, ancak yılın ilk yarısında 600 bin konut satıldığını,  satışların geçen yıldan çok az geride olduğunu söyledi.

Kur dalgalanmalarına ve bu dalgalanmaların inşaat maliyetlerine  etkisine ilişkin soruya karşılık Ağaoğlu, bu durumun sadece Türkiye'de  yaşanmadığını akardı.

Ağaoğlu, konut maliyetlerine yüzde 20-25 gibi bir ek maliyet  geldiğini, ancak müteahhitlerin karlarından feragat ederek konut satışlarını  önceki fiyatlardan sürdürdüğünü anlattı.

Bir soru üzerine Ağaoğlu, Türkiye'de konut balonu olduğuna  inanmadığını belirterek, "Aslın konuta ihtiyacı olan C gelir grubu. Bu gruba  konut üretmeliyiz.  İstanbul'daki arsa fiyatlarıyla bunu yapmak mümkün değil. Şu  anda devletin elinde inanılmaz bir arazi stoğu var. Devlet bize arazi tahsis  etsin, 'şu fiyattan yap ve sat' desin. Bu şekilde ciddi konut satılır." dedi.

Ağaoğlu, Türkiye'nin sıkıntılı bu süreçten güçlenerek çıkacağının  altını çizerek, ancak bu dönemde Türkiye'nin hata yapma lüksü olmadığını,  devletin bir an önce tasarrufa başlaması gerektiğini sözlerine ekledi.
12:351.352
Değişim :  -0,86% |  -11,69
Açılış :  1.358  
Önceki Kapanış :  1.363  
En Yüksek
1.358
En Düşük
1.348
BIST En Aktif Hisseler12:35
PEGYO 1,26 962.303 % 0,00  
NTHOL 3,99 14.626.094 % 0,00  
ISGYO 1,85 2.298.685 % 0,00  
KARSN 3,77 35.332.655 % 0,00  
KARYE 9,68 128.255.336 % 0,00  
12:35 Alış Satış %  
Dolar 8,5508 8,5524 % -0,14  
Euro 10,0522 10,0992 % 0,20  
Sterlin 11,7253 11,7841 % -0,26  
Frank 9,2652 9,3211 % -0,18  
Riyal 2,2740 2,2854 % -0,11  
12:35 Alış Satış %  
Altın Ons 1.802 1.802 -4,80  
Altın Gr. 496 496 -1,85  
Cumhuriyet 3.297 3.347 -15,00  
Tam 3.285 3.367 -19,62  
Yarım 1.588 1.629 -9,49  
Çeyrek 796 814 -4,75  
Gümüş.Ons 25,16 25,20 -0,24  
Gümüş Gr. 6,92 6,94 -0,07  
B. Petrol 74,13 74,13 0,34