Alman sanayisinin yeni hedefi İran!

27.07.2015 11:13

Son güncelleme : 27.07.2015 11:47

Almanya ile İran arasında 2014 yılında yaklaşık 2,7 milyar avro olan dış ticaret hacminin kısa vadede 5 milyar avroya, orta vadede ise 10 milyar avroya ulaşması öngörülüyor.Almanya ile İran arasında geçen yıl yaklaşık 2,7 milyon avro olan dış ticaret hacminin orta vadede 10 milyar avroya ulaşabileceği belirtiliyor.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1 ülkeleri) arasında Viyana'da süren nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılması, İran ile Batılı ülkeler arasında ekonomik ve siyasi işbirliğinin artacağı yönündeki beklentileri gündeme getirdi.

İran'a mali ve siyasi yaptırımların kalkması, Almanya ekonomisi için de yeni bir pazar anlamına geliyor. Özellikle makine, otomotiv, raylı araç üreticileri ve küçük aile şirketleri açısından İran'da yeni ticaret olanakları bulunabileceği belirtiliyor.

Anlaşmanın hemen sonrasında Batılı ülkeler ile İran arasında bazı adımlar atılmaya başlandı. Bu süreçte, özellikle Almanya'nın istekli tavrı dikkati çekti.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, İran ile varılan anlaşmanın ardından ilk Batılı siyasetçi olarak Alman iş adamları heyeti ile 19 Temmuz'da Tahran'a giderek İran-Almanya Ekonomik İşbirliği Toplantısı'na katıldı.

İkili ekonomik görüşmelerin ve iş potansiyellerinin ele alındığı toplantıları gerçekleştiren heyette yer alan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Başkanı Eric Schweitzer, Alman basınına yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki ticaret hacminin genişleme potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

İran'ın 1970'li yıllarda Almanya'nın Avrupa dışındaki en önemli ikinci büyük ihracat pazarı olduğunu aktaran Schweitzer, yaptırımların kalkmasının ardından İran'la kısa süre içinde 5 milyar avroluk, orta vade ise 10 milyar avroluk ticaret hacmine ulaşılabilineceğini kaydetti.

Ayrıca, iki ülke arasında bankacılık alanında da iş birliği yapılması gündeme geldi. Bakan Gabriel'in ziyaretinin ardından İran'ın yarı resmi Mehr Haber Ajansı, Tahran ve Berlin hükumetlerinin Ortak Bankacılık Komitesi kurma kararı aldığını bildirdi.

Söz konusu gelişmelerin ardından, iki ülke arasındaki ticaret hacminde artış beklentisi de gündeme geldi. Ancak, Almanya ve İran arasındaki ticaret hacmi oldukça düşük seviyede ve Almanya lehine seyrediyor.

AA muhabirinin Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) verilerinden derlediği bilgilere göre, Avrupa ekonomisinde başı çeken Almanya, geçen yıl toplam 1 trilyon 134 milyar avroluk ihracatının yüzde 58'lik kısmını AB ülkelerine yaptı.

Almanya, ithalatının çoğunluğu yine Avrupa'dan gerçekleştirdi. Geçen yıl 917 milyar avroluk ithalat yapan ülke, bunun yüzde 71'lik kısmını Avrupa'dan karşıladı.

Almanya ile İran arasında 2014'teki toplam dış ticaret hacmi ise 2 milyar 686 milyon 742 bin avro seviyesinde gerçekleşti. Almanya'nın geçen yıl 2 milyar 391 milyon 4 bin avroluk ihracat yaptığı İran, Almanya'nın ihracat sıralamasında 50'inci ülke oldu.

Aynı dönemde Almanya, İran'dan 295 milyon 738 bin avroluk ithalat gerçekleştirirken, İran, Almanya'nın en çok ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında 82'nci sırada yer aldı.

İki ülke arasındaki dış ticaret dengesi de Almanya lehine bulunuyor. İran, 2 milyar 95 milyon 266 bin avroyla Almanya'nın en çok dış ticaret fazlası verdiği 24'üncü ülke oldu.

İran ile Birleşmiş Milletler'in (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasında İran'ın nükleer programına ilişkin Avusturya'nın başkenti Viyana'da yürütülen müzakerelerde 14 Temmuz'da anlaşma sağlanmıştı.

BM Güvenlik Konseyi de anlaşmayı onaylayan ve İran'a yönelik BM yaptırımlarının kademeli olarak kaldırılmasını düzenleyen karar tasarısını oy birliği ile kabul etmişti.

Söz konusu gelişme, İran'ın Batıya açılması noktasında büyük önem taşıyor. Zira, İran'a uygulanan ambargoların kaldırılması, bu ülkeyle 5+1 grubu arasında 12 yıldan bu yana süren nükleer müzakerelerin ana konularından biriydi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591