Avusturya `özel ticari mekanizmaya` ev sahipliği yapmak istemiyor

14.11.2018 13:22

Son güncelleme : 14.11.2018 14:30

Avusturya, ABD`nin İran`a uyguladığı yaptırımları bertaraf etmek amacıyla AB`nin hayata geçirmek istediği "özel ticari mekanizmaya" ev sahipliği yapmaya hazır olmadığını açıkladı.AA

Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Peter Guschelbauer, Avusturya Haber Ajansı APA'ya yaptığı açıklamada ülkesinin, söz konusu özel ticari mekanizmaya ev sahipliği yapıp yapmayacağının kendilerine  sorulduğunu söyledi.

Guschelbauer, mekanizmaya ilişkin geniş bir değerlendirmenin  yapıldığını ancak söz konusu oluşuma yönelik çok fazla belirsizliğin olduğunun  tespit edildiğini kaydetti.

"Bu belirsizlikler nedeniyle özel ticari mekanizmaya ev sahipliği  yapmaya hazır olmadığımıza karar verdik." şeklinde konuşan Guschelbauer,  Avusturya'nın prensip olarak mekanizmayı desteklediğini sözlerine ekledi.

Bir finans kurumuna benzer yapıda kurulması planlanan mekanizmanın fiziken Avusturya'da yer alabileceği düşünülüyordu.

ÖZEL TİCARİ MEKANİZMA NEDİR?

Net detaylar bulunmasa da özel ticari mekanizma, ABD yaptırımlarını  bertaraf etmek için şirketlerin AB yasalarına uygun olarak İran'la ticaret  yapmalarını sağlayacak bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Örneğin, bir Avrupa şirketinin İran'dan doğal gaz ya da petrol satın  alması halinde, doğrudan bu işlem ücretinin kurulacak özel amaçlı mekanizmaya  göndermesi ve bu mekanizmanın finansal işlemi yerine getirerek İran'la ticaret  imkanı sağlaması hedefleniyor.

Böylelikle mekanizma, ABD yaptırımlarına uymak zorunda olan ticari  bankalar ve merkez bankalarını sistemin dışında bırakarak ödeme işlemini  yaptırımlardan muaf tutmayı amaçlıyor.Mekanizma için öne çıkan diğer bir  seçenek de "takas sistemi". Bu sistemde para, taraflar arasında el değiştirmeden  mekanizma üzerinden İran ve Avrupa ürünlerinin takas edilmesini öngörüyor.

Öte yandan, mekanizma çerçevesinde, küresel ekonomide dolar dışındaki  öne çıkan euro ve sterlin gibi para birimlerinin kullanılması bekleniyor.  Mekanizmanın İran nükleer anlaşmasına taraf olmayan ve İran'la ticaret yapmak  isteyen üçüncü ülkelere de açık olması planlıyor.

12:4790.913
Değişim :  -0,27% |  -243,43
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.380
En Düşük
90.695