Bankacılık sektörü FETÖ`nün hain darbe girişiminden güçlü çıktı

14.07.2020 12:48

Son güncelleme : 15.07.2020 10:09

Küresel finansal krizde başarılı sınav veren Türk bankacılık sektörü, Fetullahçı Terör Örgütü`nün (FETÖ) 15 Temmuz`daki hain darbe girişiminde de sistemi ayakta tutarak ve rutin çalışmaları sürdürerek, sektörün stratejik önemini ve gücünü tüm dünyaya gösterdi.AA

FETÖ'nün Türkiye'nin mili birlik ve beraberliÄŸine, demokrasisine ve  ekonomisine yönelik hain darbe giriÅŸimi, aziz milletin ve hükümetin kararlı karşı  duruÅŸuyla bertaraf edildi.

Darbe giriÅŸiminin bankacılık sektörüne ve finansal piyasalara olası  etkilerini asgari düzeye indirmek için baÅŸta ekonomi yönetimi olmak üzere  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyet Merkez  Bankasından (TCMB), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kamu ve özel bankalar, katılım  finans kurumları ve diÄŸer paydaÅŸlar proaktif adımlar attı.

Ä°lgili kurum ve kuruluÅŸlar, öncelikle yaptıkları açıklamalarla  FETÖ'nün hain darbe giriÅŸimini güçlü ÅŸekilde kınarken, piyasaların rutin  çalışmalarına devamı ve sistemin saÄŸlıklı iÅŸleyiÅŸi için önlemler aldı.

Merkez Bankası, bankalara gerekli likiditeyi limitsiz saÄŸlayacağını ve  gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak  tüm önlemlerin alınacağını duyurdu.

BDDK, ATM'lerde, kredi kartlarında ya da sistemin herhangi bir  noktasında sorun olmadığını, sistemimiz normal, rutin çalışmasına devam ettiÄŸini  ve endiÅŸe edecek herhangi bir olumsuzluÄŸa sevk edecek bir durum söz konusu  olmadığını açıkladı.

Kamu ve özel bankalar da vatandaÅŸların ÅŸubelerde ve ATM'lerde nakit  sorunu yaÅŸamayacaklarını, müÅŸterileri istedikleri miktarda nakdi bankalardan  çekebileceklerini ve bu güçte olduklarını vurguladı.

Aradan geçen 4 yılda çeÅŸitli sınamalardan geçen bankacılık sektörü,  güçlü sermaye yapısı, deneyimli insan kaynağı ve tecrübeli yönetim kadrosuyla  Türkiye'nin stratejik sektörlerinden biri olduÄŸunu kanıtladı.

"SEKTÖRE VE KURUMUMUZA OLAN GÜVEN BÄ°R KEZ DAHA KUVVETLÄ° BÄ°R BÄ°ÇÄ°MDE TEYÄ°T EDÄ°LDÄ°"

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) BaÅŸkanı Mehmet Ali  Akben, AA muhabirine konuya iliÅŸkin yaptığı deÄŸerlendirmede, ülkeye, millete ve  istikrara karşı yapılan 15 Temmuz 2016 hain darbe giriÅŸiminin, finansal sistemin  saÄŸlamlığı ve ekonomik temellerin güçlü olduÄŸu gerçeÄŸini deÄŸiÅŸtiremediÄŸini  söyledi.

Milletin canı pahasına meydanlara inerek demokrasiye ve egemenlik  haklarına sahip çıkarken, finansal otoriteler düzeyinde süratle yapılan  görüÅŸmeler ve alınan tedbirlerle bankacılık sisteminde hiçbir sorun yaÅŸanmadığını  vurgulayan Akben, ATM, havale ve internet bankacılığı sistemlerinin kesintisiz  çalışmasını sürdürdüÄŸünü ve tüm banka ÅŸubelerinin normal faaliyetlerine devam  ettiÄŸini dile getirdi.

Akben, şunları kaydetti:

"Menfur giriÅŸim, Türk bankacılık sektörünün dayanaklılığı ve sahip  olduÄŸu dirayetinin gücünü kanıtladığı, uluslararası finans ders kitaplarına örnek  vaka olarak geçebilecek bir stres testi olarak görülmektedir. Bankalardan fon  çıkışının aksine TL mevduat hacmi artmış, likidite sorunu yaÅŸanmamış, finansal  piyasalar ve altyapılar kesintisiz olarak çalışmaya devam etmiÅŸtir. Sektöre ve  kurumumuza olan güven bir kez daha kuvvetli bir biçimde teyit edilmiÅŸtir. 15  Temmuz 2016 sonrası sendikasyon kredisi yenileme oranı yüzde 95 seviyelerinde  gerçekleÅŸirken darbe giriÅŸimine raÄŸmen yabancı sermayeli bankaların sermaye  artışı kararları uluslararası finans kuruluÅŸların Türkiye’ye olan güçlü güvenini  somut rakamlarla göstermiÅŸtir.

15 Temmuz, milli birlik ve dayanışma ile tarihe büyük harflerle  yazılmıştır. 4. yıldönümünde bir kez daha menfur ve melun darbe giriÅŸimini  lanetleyerek kınıyorum. Allah tüm ÅŸehitlerimizin mekanını cennet kılsın,  gazilerimize sıhhat ve afiyet ihsan eylesin. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik  Gününüzü kutluyorum."

"BANKACILIK HÄ°ZMETLERÄ° KESÄ°NTÄ°SÄ°Z SÜRDÜRÜLDÜ"

Türkiye Bankalar BirliÄŸi (TBB) Yönetim Kurulu BaÅŸkanı ve Ziraat  Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise 15 Temmuz 2016'da ülkeye ve devlete  yapılan hain darbe giriÅŸimine karşı bankacılık sektörünün de somut ve saÄŸlam bir  duruÅŸ sergilediÄŸini belirtti.

Olayın sıcak saatlerinde müÅŸterilerin tüm taleplerini karşılamak için  gerekli koordinasyonu saÄŸladıklarını ve aksiyonu aldıklarını hatırlatan Aydın,  "Ekonomimiz için en doÄŸru olanı yapmanın sorumluluÄŸu içinde olduk. Bankacılık  hizmetlerinin kesintisiz olarak sürdürülmesi, piyasaların olaÄŸan ÅŸekilde  çalışması için ne gerekiyorsa yaptık. Sektörümüz elinden gelen tüm imkanları  ülkemiz ve milletimizin hizmetine sunmaya devam etti. Bu vesileyle ÅŸehitlerimizi  rahmetle anıyor, gazilerimize minnetlerimizi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

"EKONOMÄ°NÄ°N CANLANMASI VE BÜYÜMENÄ°N HIZLANMASI Ä°ÇÄ°N VAR GÜCÜMÜZLE MÜCADELE ETTÄ°K"

Türkiye Katılım Bankaları BirliÄŸi (TKBB) BaÅŸkanı ve Ziraat Katılım  Genel Müdürü Metin Özdemir de Türkiye'nin 15 Temmuz 2016'da hain darbe giriÅŸimi  ile karşı karşıya kaldığını hatırlattı.

CumhurbaÅŸkanı Recep Tayyip ErdoÄŸan'ın iradeleri ve aziz milletimin  feraseti ve dik duruÅŸuyla bağımsızlığı ve demokrasiyi hedef alan bu giriÅŸimin  bastırıldığını anlatan Özdemir,  "Stratejik ve jeopolitik konumu ile yükselen bir  güç olan Türkiye, darbe giriÅŸiminin etkilerini çok kısa bir sürede atlatarak  hızlı toparlanma sürecini yaÅŸadı. Hükümet, reel sektör temsilcileri, finans  dünyası, sermaye piyasaları ve ekonominin tüm aktörleri ile halkımız çok kısa  sürede tek yumruk oldu ve kararlı bir duruÅŸ ve davranış sergilendi. Darbe  giriÅŸiminin olumsuz sonuçları da kısa süre içerisinde bastırılarak baÅŸarılı bir  kriz yönetimi saÄŸlandı." ifadelerini kullandı.

Özdemir, darbe sürecinde tüm kadrolarıyla birlikte tek yürek olarak  krize karşı aldıkları önlemleri hızlıca hayata geçirmeye baÅŸladıklarını dile  getirdi.

Ziraat Katılım olarak, o gece genel müdürlükte sistemlere yönelik  olası siber saldırılara karşı ciddi tedbirler aldıklarını aktaran Özdemir, aynı  gece genel müdürlük binasına  ve ÅŸubelere bayraklar asarak devletin ve  demokrasinin yanında milli bir duruÅŸ sergilediklerini belirtti.

Özdemir, ÅŸunları kaydetti:

"Ekonominin canlanması ve büyümenin hızlanması için var gücümüzle  mücadele ettik. O gece gördük ki, aziz Türk milletinin imanı, feraseti, azmi ve  cesareti ile kazanamayacağı zafer yoktur. Bu vesileyle vatanımızın dört bir  köÅŸesinde hain darbeciler karşısında tarih yazan tüm ÅŸehitlerimize Allah’tan  rahmet diliyor, cesaretleri ve fedakarlıkları için de gazilerimize ÅŸükranlarımı  sunuyorum."

"FİNANSAL İSTİKRARIMIZI KALICI KILAN TEMEL UNSUR İHRACAT ODAKLI BİR MİLLİ EKONOMİ ANLAYIŞI"

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ise Cumhuriyetin temel ilke ve  deÄŸerlerinin merkezinde bağımsızlığa olan tutkularının bulunduÄŸunu belirtti.

Tarih boyunca gücünü ve dirayetini tüm dünyaya kabul ettiren Türk  milletinin, zaman zaman çeÅŸitli unsurların saldırısına uÄŸrasa da her defasında  demokrasiye düÅŸman bu giriÅŸimleri baÅŸarıyla geri püskürttüÄŸünü ifade eden Arslan,  "Ä°stiklal ÅŸairimiz Mehmet Akif Ersoy'un da dizelerinde vurguladığı gibi ezelden  beridir hür yaÅŸayan milletimiz, egemenliÄŸine kast eden bu giriÅŸimlere karşı  inançla ve fedakarlıkla mücadele ederek asla geçit vermemiÅŸtir ve vermeyecektir."  dedi.

Arslan, 15 Temmuz darbe giriÅŸiminin, maalesef bu yöndeki çabaların en  hain ve kanlı kalkışmalarından biri olduÄŸunun altını çizdi.

Türkiye'nin 2000'li yıllarda yazdığı ekonomik ve siyasi baÅŸarı ile  toplumsal kalkınma hamlesini içine sindiremeyen bir takım odakların, Gazi Meclisi  kurÅŸunların hedefi yapacak kadar gözlerini kararttığını anlatan Arslan, ÅŸöyle  devam etti:

"Ne mutlu bize ki, 'Ben bugüne kadar milletin üstünde bir güç  tanımadım' diyerek her zaman cesur bir irade gösteren Sayın CumhurbaÅŸkanımız  Recep Tayyip ErdoÄŸan liderliÄŸinde, o gecenin karanlığı ertesi sabaha kalmadan  aydınlandı. Ulu Önder Atatürk'ün bizlere emanet ettiÄŸi Cumhuriyetimiz bir  badireyi daha atlattı. 15 Temmuz'dan sonraki süreçte, finansal istikrar açısından  kritik virajları baÅŸarıyla geride bıraktık. Özellikle son iki yılda ekonomide  güçlü bir paradigma deÄŸiÅŸikliÄŸi yaÅŸadık.

Ekonomimiz her türlü müdahaleye karşı güçlü bir bağışıklık kazandı.  Finansal istikrarımızı kalıcı kılan temel unsur; önceliÄŸi yerli üretime vererek  sanayicimizin ithalata bağımlılığını ortadan kaldıran, ihracat odaklı bir milli  ekonomi anlayışı oldu. Aynı zamanda, Türk lirasının gücünü korumayı da amaçlayan  bu yaklaşım, rekabetçi kur politikasıyla imalatçı sektörlerin desteklendiÄŸi yeni  bir ekonomi modelini önümüze koydu."

Osman Arslan, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele  sürecinde de aynı dirayeti gösterdiklerini söyledi.

Halkbank olarak pandemi sürecinde 6 Temmuz itibarıyla 1 milyon 959 bin  müÅŸteriye 73,5 milyar TL kredi kullandırdıklarını belirtti.

Bu kredilerin yüzde 24'e yakınını esnaf ve sanatkârların aldığını  ifade eden Arslan, 485 bin 500 firma ile 229 bin bireysel müÅŸterinin toplam 27  milyar TL tutarındaki kredisini ötelediklerini dile getirdi.

Arslan, böylece, 2 milyon 673 bin müÅŸteriye 100,5 milyar TL destek  saÄŸladıklarını, bundan sonraki süreçte daha da inovatif ve dinamik bir bankacılık  sunacaklarını sözlerine ekledi.

"ÜLKEMÄ°ZÄ°N GELECEĞİNDE STRATEJÄ°K ÖNEME SAHÄ°P PROJELERE SAĞLADIĞIMIZ DESTEĞİ AYNI KARARLILIKLA SÜRDÜRDÜK"

DenizBank Genel Müdürü Hakan AteÅŸ de Türkiye'nin ve demokrasinin  bundan dört yıl önce önemli bir sınav verdiÄŸini ve bu sınavdan baÅŸarıyla  çıktığını belirtti.

Aktiflerinin yüzde 100'ünü bu toprakların insanlarının geleceÄŸi için  kullandıran milli bir banka olarak o dönem yaptıkları deÄŸerlendirmelerde  bankacılığın ve makroekonomik göstergelerinin saÄŸlam olduÄŸunu vurguladıklarını ve  ileriye güvenle baktıklarını hatırlatan AteÅŸ, bu anlayışla, geçen dört yıllık  süreçte KOBÄ°, tarım, bireysel, kurumsal müÅŸteriler ve ülkenin geleceÄŸinde  stratejik öneme sahip projelere saÄŸladıkları desteÄŸi aynı kararlılıkla  sürdürdüklerini anlattı.

Ateş, şunları kaydetti:

"Memleketimizin geleceÄŸi için çalışmayı kendisine misyon edinen kurum  olma hüvviyetimizle, Türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesine eriÅŸeceÄŸi her  türlü zaruri yatırımlar için saÄŸladığımız finansmanı durmaksızın sürdüreceÄŸimizi  ifade etmek isterim.

Hem kurulduÄŸumuz günden beri yılmaz savunucusu olduÄŸumuz  Cumhuriyetimizin ve milli duruÅŸumuzun bize verdiÄŸi güçle hem de omuzlarımızdaki  sorumluluÄŸun bilinciyle çalışmaya devam edeceÄŸiz."
18:051.471
Değişim :  -1,13% |  -16,82
Açılış :  1.457  
Önceki Kapanış :  1.488  
En Yüksek
1.480
En Düşük
1.443
BIST En Aktif Hisseler18:05
ARTI 6,05 1.212.983 % 10,00  
MARTI 2,53 101.569.190 % 10,00  
TMPOL 19,91 13.460.580 % 10,00  
SUMAS 71,50 562.970 % 10,00  
CASA 236,80 29.951.611 % 9,99  
18:05 Alış Satış %  
Dolar 7,4212 7,4236 % 0,96  
Euro 8,9562 8,9715 % 0,17  
Sterlin 10,3095 10,3612 % 0,40  
Frank 8,1235 8,1725 % 0,51  
Riyal 1,9717 1,9816 % 0,87  
18:05 Alış Satış %  
Altın Ons 1.729 1.730 -40,35  
Altın Gr. 413 413 -5,48  
Cumhuriyet 2.794 2.836 34,00  
Tam 2.777 2.848 32,91  
Yarım 1.342 1.377 15,92  
Çeyrek 673 689 7,96  
Gümüş.Ons 26,57 26,61 -0,77  
Gümüş Gr. 6,35 6,35 -0,12  
B. Petrol 64,48 64,48 -1,64