Borsa İstanbul`dan `herif` açıklaması!

14.03.2016 09:01

Son güncelleme : 14.03.2016 17:47

Borsa İstanbul, son dönemde gündeme oturan borsada işlem yapan gizemli yatırımcı ile ilgili haberlere ilişkin açıklama yaptı.Borsa İstanbul, son dönemde gündeme oturan ‘Herif’ lakaplı bir işlemcinin borsa işlemlerine yönelik çıkan haberlerle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Dün bazı basın organlarında, Borsamızda gerçekleşen işlemlerle ilgili olarak muhtelif haberler yayınlanmıştır. Bunlara ilişkin olarak, Borsamız piyasalarında işlem gören paylarda gerçekleşen her türlü fiyat ve miktar hareketlerinin, Borsamızda kurulu olan ve belirli kriterlere göre çalışan gözetim sisteminin yanı sıra, bu paylar hakkında Borsamıza ulaşan ihbar ve şikayet başvuruları ile yazılı ve görsel basında yer alan haberlerin de dikkate alınması ve değerlendirilmesi suretiyle rutin olarak izlenerek ve incelenerek, şüpheli hallere rastlanıldığı durumlarda yetkili mercii olan Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) iletilmektedir. Kamuoyunun bilgilerine arz ederiz.”

Geçen hafta Bloomberg'te yer alan haberde Borsa İstanbul'da ismi bilinmeyen gizemli bir yatırımcının, geliştirdiği algoritma ile hareket edip, piyasaları alt üst ettiği belirtilmişti.

Basında 'Herif' olarak adlandırılan yatırımcının Hintli bir yatırımcı ya da Körfez bölgesinden birden çok yatırımcı olduğu iddialarına yer verilmişti.  

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591