`Çipras, kendi halkına karşı mahcup olacak`

11.07.2015 11:54

Son güncelleme : 11.07.2015 11:54

Frankfurt Finans ve Yönetim Okulu Ekonomi Profesörü Vilkov "Çipras, kendisinden 2 hafta önce istenen, neredeyse her şeyi, kabul etmek zorunda kalacak. Bunun ardından halkıyla nasıl yüzleşeceğini ise bilmiyorum" dedi.Frankfurt Finans ve Yönetim Okulu Ekonomi Profesörü Grigory Vilkov, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın siyasi açıdan çok zor durumda olduğunu ve kreditörlerin taleplerini kabul ederek Yunan halkına mahcup olacağını söyledi.


Avrupa'nın gündemini uzun süredir meşgul eden Yunanistan sorunu henüz çözüme kavuşmadı. Sorunun çözülememesi ve giderek daha da ilginç bir hal alması yalnızca Avrupa ekonomisinin değil, küresel ekonominin de ilgi odağı oldu.


Gelinen son süreçte, Yunan hükumeti, Avro Bölgesi'ne sunduğu son reform önerileri paketinde, ülkenin uzun vadeli borcunun yeniden şekillendirilmesini ve 2018 yılına kadarki borçlarının ödenebilmesi için 53,5 milyar avro talep etmişti.


Piyasalarda gözler, Yunanistan'ın yeni reform paketinin görüşüleceği hafta sonu gerçekleştirilecek zirveye çevrilirken, ülkenin Avro Bölgesi'nden ayrılması durumunda nasıl bir yol izleyeceği ve Yunanistan krizinin diğer ülkelere bulaşma ihtimali (bulaşıcılık etkisi) de yakından izleniyor.


AA, muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Vilkov, "bulaşıcılık etkisi" ihtimalinin her zaman bulunduğunu, ancak Yunanistan'ın yapılan tekliflerin çoğunu kabul etmesi durumunda herhangi bir "bulaşıcılık etkisi" görülmeyeceğini söyledi.


Yunanistan'ın para birliğinden ayrılması durumunda Avrupa'nın bundan sınırlı etkileneceğine işaret eden Vilkov, "Şuan Yunanistan Avro Bölgesi'nden ayrılsa bile, sonuçları sınırlı olabilir. Ancak, eğer Avrupa referandum sonuçlarına teslim olsaydı ve isteklerini azaltsaydı o zaman Avrupa'nın bütünlüğü açısından uzun vadeli sonuçlar olurdu" diye konuştu.


Başbakan Çipras'ı çok zor günler beklediğini vurgulayan Vilkov, şunları söyledi:


"Gerçekten Çipras için siyasi bir intihar görülebilir. Kendisi referandumda Yunan halkından bir birine zıt iki görev aldı. İlki Avro Bölgesi'nde kalmak, diğeri kemer sıkma politikalarını kabul etmemek. Çipras, kesinlikle ilk seçeneği tercih etti ama kendisinden 2 hafta önce istenen neredeyse her şeyi kabul etmek zorunda kalacak. Bunun ardından halkıyla nasıl yüzleşeceğini ise bilmiyorum."


"ÇİPRAS'IN İSTİFA ETME İHTİMALİ YÜKSEK"


Yunanistan'ın kreditörleriyle anlaşması durumunda bile Çipras'ın istifa etme ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Vilkov, Yunan başbakanın ülkesinde hemen hemen güvenirliğini kaybettiğini öne sürdü.


Vilkov, Yunanistan'da nakit darlığı çeken bazı iş yerlerinin Türk lirası ve Bulgar levası kullanmasına ilişkin ise, "İnsanlar, bazı ödeme araçlarına ihtiyaç duyuyor ve doğrudan döviz değişimi de dahil olmak üzere mümkün olan her şeyi kullanacaklar. Bunun ciddi bir anlam taşıdığı konusunda emin değilim" değerlendirmesini yaptı.

 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591