Endüstri 4.0 için `model fabrika` kuruluyor

29.10.2017 11:45

Son güncelleme : 30.10.2017 08:51

Ankara`da 1. Organize Sanayi Bölgesi`nde, Türkiye`nin Endüstri 4.0`a hazırlanması açısından "model" olacak, makine imalatının yanı sıra tesislerinde işverenlerin eğitim de alacağı bir fabrika kurulacak.AA

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) teknik iş  birliği ve Ankara Sanayi Odasının (ASO) uygulama ortağı olarak katılımıyla inşa  edilecek fabrika için bina hariç yaklaşık 5 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede,  Türkiye'de firmaların yüzde 98,3'ünün KOBİ olduğunu ve yaygın bir verimsizlik  sorunu yaşandığını söyledi.

Özdebir, dünyada verimsizlik sorununun çözümüne yönelik olarak kurulan  35 model fabrika bulunduğunu ve buralarda firmalara iş yapma şekline verimlilik  açısından bakış ve Endüstri 4.0 eğitimleri verildiğini belirterek, "Türkiye'de de  bu eğitim tesislerinden ilki Ankara'da, ASO, UNDP ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığının ortaklaşa kurduğu bir yapı içinde faaliyet gösterecek. Burada yalın  üretim ve Endüstri 4.0 eğitimleri verilecek." dedi.

NÜKLEER TEKNOLOJİ EĞİTİMLERİ DE VERİLECEK

8 bin 500 metrekarelik alana inşa edilecek model fabrika için yaklaşık  5 milyon dolarlık yatırım yapılacağını dile getiren Özdebir, şunları kaydetti: "Bu fabrikayla eğitim verilecek dershaneler kuruyoruz. Bu kurumun  yapacağı fonksiyonlardan birisi eğitim. Fabrika aynı zamanda Türk sanayisinin  nükleer teknolojiye hazırlanmasıyla ilgili de eğitimler verecek. Bununla da  ilgili Rusya'daki Rosatom'un eğitim tesisleriyle bir anlaşma yaptık. Aynı zamanda  Fransız hükümetinin nükleer eğitim düzenleyen kurumuyla bir anlaşma yaptık.  Japonya ile de ön protokol imzaladık. Arkadaşlar incelemelerde bulunuyorlar ve  ikinci nükleeer santralin yapımı aşamasında Japonlarla birlikte eğitim  vereceğiz."

Özdebir, fabrikanın makine imalatı yanında, gıda, ilaç, nükleer  teknoloji alanlarında malzeme üretecek imalat sanayi firmaları ile inşaat  şirkelerine de hizmet vereceğini anlattı.

Kurulacak fabrikayla, işletmelerin verimlilik ve rekabet gücünü  artırarak, uygulamalı öğrenme tekniklerinden faydalanmaları, teori ve pratiği  birleştirmek suretiyle çalışanların kalıcı yetkinlik kazanmaları amaçlanıyor.

Kamu ve özel sektörün ortak finansmanıyla hayata geçirilecek projeyle,  başta KOBİ'ler olmak üzere imalat sanayi işletmelerinin verimliliklerine ve  dijital dönüşümüne katkıda bulunulması, işletmelerin verimlilik konusunda aksayan  yönlerinin iyileştirilmesi sağlanacak.

17:0191.528
Değişim :  0,41% |  370,91
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695