Euro Bölgesi`nde yapısal değişiklik sinyalleri!

24.07.2015 11:15

Son güncelleme : 24.07.2015 11:47

Bruegel araştırma kuruluşu uzmanı Claeys "Euroro Bölgesi`nin şu anki yapısı çalışmıyor. Para birliği kriz ortamında kullanılabilecek ekonomik araçlar olmadan çok tehlikeli ve sürdürülebilir değil" dedi.Yunanistan krizi, Euro Bölgesi'nin yapısal sorunlarını ve değişiklik ihtiyacını daha da belirginleştirdi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa'nın Avro Bölgesi'nde güçlendirilmiş bir yapıya katılmaya hazır olduğunu duyurmuştu. Avro kullanan ülkelerin bir "Avro hükümeti" kurması teklifini getiren Hollande, bu hükümetin bütçesinin ve parlamentosunun da oluşturulması gerektiğini ifade etmişti.

Konuyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın "Avro hükümeti" önerisinin gerekli olduğunda hemfikir. Merkezi Brüksel'de bulunan, ekonomi alanında faaliyet gösteren araştırma kuruluşu Bruegel uzmanı Gregory Claeys, Hollande'ın Avro Bölgesi hükümeti kurulması fikrini doğru zamanda ortaya attığını belirterek, "Özellikle Yunanistan krizi gösterdi ki Avro Bölgesi'nin şu anki yapısı çalışmıyor" dedi.

Claeys, ekonomik perspektifte halihazırdaki yapısıyla Avro Bölgesi'nin krizleri çözmekte yeterli olmadığına dikkati çekerek, "AB, 5 yıldan uzun süredir bir ekonomik kriz içerisinde. Yunanistan örneği gösterdi ki Avro Bölgesi'yle ilgili karar alma mekanizmaları şu anki yapısı itibariyle uygun kararları veremiyor" diye konuştu.

Geçen hafta Yunanistan ile ilgili yapılan tartışmalarda Avro Grubu'nun doğru kararları alamadığını ve uygulanacak programın Yunanistan'a yardımcı olmayacağını söyleyen Claeys,"Biz, Yunanistan'la ilgili aynı hatayı tekrar ediyoruz" ifadesini kullandı.

Claeys, Avro Bölgesi'nin karar almasında her ülkenin kendi amaç ve hedefleri olduğunu belirterek, söz konusu "Avro hükümeti"nin bu gibi sorunların önüne geçebileceğini söyledi.

'DEĞİŞİKLİK ŞART'
Avrupa ekonomisinde "her şey yolunda giderken" avro ile ilgili sıkıntıların gündeme gelmediğini hatırlatan Claeys, "Şimdi, bazı değişiklikler yapılması şart. Fransa'nın Avro hükümeti teklifi yerinde. Ama bütün Avro Bölgesi'ni buna ikna etmek kolay değil. Para birliği, kriz ortamında kullanılabilecek ekonomik araçlar olmadan çok tehlikeli ve sürdürülebilir değil" değerlendirmelerinde bulundu. Avrupa Politikaları Çalışma Merkezi (CEPS) Yönetim Kurulu Başkanı Karel Lannoo da Avro Bölgesi hükümeti kurulmasının mümkün olduğunu, ancak bu durumun avro kullanmayan AB üyesi ülkelerle mesafeyi açacağını söyledi.

Avro hükümetinin, AB müktesebatı ve anlaşmalarında değişiklik yapılarak kurulabileceğine işaret eden Lannoo, bazı üye ülkelerin bunun olmasını istemeyeceğinin altını çizdi.

Lannoo, Avro hükümetinin Brüksel'in siyasi rolünü baltalamayacağını, Brüksel'in AB'nin idaresi görevine devam edeceğini belirtti.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591