Felaketin maliyeti 40 milyar doları buldu

30.08.2017 09:23

Son güncelleme : 31.08.2017 09:56

Amerikalı finans kuruluşu Morgan Stanley, Teksas eyaletinde etkili olan kasırganın ülke ekonomisine maliyetinin 30 ila 40 milyar dolar olacağı tahmininde bulundu. Öte yandan Harvey tropikal fırtınası Houston`dan Louisiana`ya doğru uzaklaşırken, Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner tarihi bir karara imza atarak sokağa çıkma yasağı ilan etti.AA

Amerikalı finans kuruluşu Morgan Stanley, Teksas  eyaletinde etkili olan Harvey kasırgasının ülke ekonomisine maliyetinin 30 ila 40  milyar dolar olacağını öngördü.

Morgan Stanley, yayınladığı raporda, Houston ve Rockport başta olmak  üzere Teksas'ın güneydoğusundaki kıyı şehirlerde hayatı durduran kasırganın  ekonomik bilançosunun 30-40 milyar dolar olacağı tahmininde bulundu.

Bu tahminler doğru çıkarsa Harvey, ABD'de yaşanan en maliyetli  dördüncü kasırga olarak kayıtlara geçecek.  Listenin ilk üç sırasında ise 160  milyar dolarla Katrina (2005), 70 milyar dolarla Sandy (2012) ve 48 milyar  dolarla Andrew (1992) kasırgaları bulunuyor.

EN BÜYÜK MALİYET SİGORTA ŞİRKETLERİNE

Morgan Stanley, raporunda ayrıca Harvey kasırgasında en büyük maliyeti  sigorta şirketlerinin üstleneceğine işaret etti. Buna karşın, ülkenin önde gelen  sigorta şirketleri bölgedeki yağış ve seller hala devam ettiği için maliyet  tahminleri henüz açıklamadı.

Sigorta sektörüne, Katrina kasırgası yaklaşık 80 milyar, Sandy  kasırgası ise 36 milyar dolar  civarında zarara neden olmuştu.

PETROL ÜRETİM KAPASİTESİ 2,2 MİLYON VARİL AZALDI

Harvey kasırgasının ülkenin enerji merkezi Teksas'ı vurmasının  bölgedeki petrol rafinerilerine verdiği zararın derecesinin de ekonomik kayıplar  açısından büyük önem arz ettiği belirtiliyor.

Standard and Poor's Global'ın verilerine göre, rafinerilerin devre  dışı kalması nedeniyle ülkenin günlük üretim kapasitesi 2,2 milyon varil azaldı.

Kasırga nedeniyle kapanan tesisler arasında Exxon Mobil'in ABD'nin en  büyük ikinci rafinerisi olma özelliğini taşıyan Baytown de yer alıyor.

Uzmanlar, petrol rafinerilerinin geçici olarak kapanmasına yol açan  kasırganın enerji fiyatlarını bir miktar yükseltebileceğine ancak bunun kalıcı  olmayacağına işaret ediyor.

Öte yandan, Harvey kasırgası sonucu yaşamını yitirenlerin sayısının  11'e yükseldiği kaydedildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Harvey tropikal fırtınası Houston'dan Louisiana'ya doğru uzaklaşırken, Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner tarihi bir karara imza attı.

Turner, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, yerel saatle gece 10.00'dan sabah 5.00'e kadar tahliye edilmiş evlerin mal güvenliğinin sağlanması için büyükşehir sınırları içinde sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu.

Harris County Bölge Savcılığı da 48 saat içinde yağmalama girişiminde bulunan 14 kişinin gözaltına alındığına dikkati çekti.

17:4991.133
Değişim :  -0,03% |  -24,13
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695