Fitch, İzmir`in notunu artırdı

27.05.2017 14:11

Son güncelleme : 29.05.2017 08:25

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ulusal kredi notunu, alınabilecek en yüksek not olan "AAA" olarak belirledi.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İzmir  Büyükşehir Belediyesinin ulusal kredi notunu, "AAA"ya yükseltti.

Belediyeden yapılan açıklamada, Fitch Ratings'in mayıs ayı raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesinin "AA+" olan kredi notunu, yatırım yapılabilir  seviyesinin en üst basamağı olan "AAA"ya yükselttiği belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin böylece, hem Fitch'ten hem de  Moody’s’den "alınabilinecek en yüksek kredi notunu" aldığı ifade edildi.

Açıklamada, söz konusu rapora göre, verilen notun İzmir Büyükşehir  Belediyesinin "sürdürülebilir güçlü faaliyet performansını", "yüksek faaliyet  marjlarını" ve "ihtiyatlı yönetimini" yansıttığı belirtilerek, "Ulusal kredi  derecelendirme notundaki artış, İzmir Büyükşehir Belediyesinin geçmişten günümüze  kadar sağlam ekonomik performans sicili ve ılımlı borç seviyelerinden  kaynaklanmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Raporda, İzmir Büyükşehir Belediyesinin borç ölçütlerinin durağan  kalmasının beklendiği, borcun cari gelire oranının ortalama yüzde 55 ile dengede  kalmasının öngörüldüğü kaydedildi.

'BAŞARIMIZIN TEYİDİ'

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İzmir Büyükşehir Belediye  Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçen yılın mayıs ayında da Moody’s'den "en yüksek ulusal  notu" aldıklarını, bu yükseliş ivmesinin uyguladıkları mali politikaların  başarısının teyidi anlamına geldiğini belirtti.

Kocaoğlu, şunları kaydetti:

"İlk defa iki derecelendirme kuruluşundan da en yüksek notu alan İzmir  Büyükşehir Belediyesi, ulusal uzun vadeli kredi notu basamaklarını teker teker  tırmanarak zirveye kadar ulaştı. Kredibilitesi en yüksek kuruluşlar arasına  girmek, 'buraya güvenle yatırım yapılabilir' vizesini almakla eş anlamlı. Güven  ve istikrar ortamının korunması ve hatta güçlendirilmesi, ekonomimizin ilerlemesi  ve refahımızın artmasını sağlayacaktır. Bu kredi notu, ucuz ve uzun vadeli  finansmana erişimimizi daha da kolaylaştıracaktır. Dünyadaki örnekler, ''AAA''  kredi notunu kazanmanın çok zor olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bugüne kadar  attığımız adımların sağlamlığını göstererek zirvede kalmak adına çalışmalarımızı  hız kesmeden sürdüreceğiz."

18:0591.196
Değişim :  0,04% |  39,43
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695