İran`ın petrol ihracatı arttı

12.12.2018 09:13

Son güncelleme : 12.12.2018 10:48

ABD, İran`ın petrol ihracatını sıfıra indirmek amacıyla kasım ayı başında İran`a karşı yaptırımları yeniden devreye soktu ancak İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yaptığı açıklamada ülkenin petrol ihracatının kasım ayı başından bu yana arttığını söyledi.REUTERS

ABD kasım ayı başında İran'a karşı yaptırımları yeniden devreye sokmuştu. Amerikalı yetkililer amaçlarının,İran'ın petrol ihracatını sıfıra indirmek olduğunu söylüyorlar. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, mayıs ayında İran'ın nükleer programı ile ilgili anlaşmadan çekilmesinden beri iki ülke ilişkilerinde büyük gerilim yaşanıyor.

Ruhani, "Amerikalıların hedefi bizim petrol ihracatımızı engellemekti. Halkımıza şunu açıkça söylemek isterim ki,(4 Kasım'dan sonraki) ihracatımız daha iyiye gitmiştir. Yani Amerikalılar petrol konusunda başarısız olmuşlardır."

Ruhani, ABD'nin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi kısması için gösterdiği çabalarda da başarısızlığa uğradığını söyledi.

OPEC ve Rusya'nın başını çektiği müttefik üretici ülkeler geçen hafta üretimi kısma kararı aldılar ancak Trump'ın ham petrol fiyatlarının düşmesi için yaptığı baskıya rağmen, kesinti piyasaların beklentisinden daha yüksek oldu.

Ruhani, "Amerikalılar OPEC toplantısında başarı sağlayamadılar ve ne mutlu ki İran Cumhuriyeti başarılı oldu. Petrolümüzü satma süreci bu toplantıdan önce olduğu gibi aynen devam edecek" dedi.
 

18:0586.796
Değişim :  -0,47% |  -407,79
Açılış :  86.945  
Önceki Kapanış :  87.204  
En Yüksek
87.519
En Düşük
86.552