İşte olası seçime dair 3 senaryo!

14.08.2015 10:28

Son güncelleme : 14.08.2015 15:50

AK Parti ve CHP liderlerinin görüşmelerinden koalisyon kararı çıkmadı. Peki şimdi ne olacak? Erken seçime gidilmesi en kuvvetli ihtimal. Bunun için masada 3 yol var: Mevcut hükümetle seçime gitmek, azınlık hükümeti ya da seçim hükümeti kurulması.AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmadı, Türkiye'nin önünde seçime gitmek için 3 yol var. Meclis'ten seçim kararı çıkarmak, ilk yol. AK Parti, mevcut hükümetle seçime gitmek için Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırabilir.

NTV'nin haberine göre, bu seçeneğe CHP ve HDP'nin kapıları kapalı. MHP'nin tavrı, bu seçenek için belirleyici olacak. 257 milletvekili olan AK Parti'nin Meclis'ten seçim kararı çıkarabilmesi için MHP'nin desteğine ihtiyacı var.MHP'nin, Meclis Başkanlığı seçimindeki gibi çekimser oy kullanması durumunda da Meclis seçim kararı alabilir.İkinci yol, azınlık hükümeti kurulması.Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim takvimi ortaya konulmuş bir azınlık hükümeti için MHP'den destek isteyebilir.Ancak son açıklamalar, MHP'nin şimdilik azınlık hükümetine de destek vermeyeceğini gösteriyor. Son seçenek ise, seçim hükümeti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 45 günlük hükümeti kurma süresi dolduktan sonra Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşüp, geçici seçim hükümeti kurulması için düğmeye basabilir.

Seçim hükümeti kurulursa, her parti temsil edildiği oranda bakanlık sahibi olacak. CHP ve HDP, olası erken seçime, seçim hükümeti ile gidilmesini istiyor. Ancak MHP, HDP ile seçim hükümeti bile olsa aynı hükümette yer almak istemiyor.
17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591