İşte temereddün Almanya ve Fransa`ya etkisi!

15.06.2015 13:56

Son güncelleme : 15.06.2015 13:56

Yunanistan’ın kreditörlere `hayır` diyerek kaybedecek bir şeyi yok. Ancak Yunanistan’ın resmi sektör borcunda temerrüde düşmesi Almanya ve Fransa’ya 160 milyar euro kaybettirir.Yunanistan’ın kreditörlere “hayır” diyerek kaybedecek bir şeyi yok. Ancak Yunanistan’ın resmi sektör borcunda temerrüde düşmesi Almanya ve Fransa’ya 160 milyar Euro kaybettirir.

2 ZIT SENARYO VAR

İki zıt senaryo bulunuyor: Kreditörlerin nihai teklifleri kabul edilebilir veya Euro Bölgesi terk edilebilir. Teklif kabul edilirse 6 ay içinde gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 1.7’si için mali bir düzenleme yapmayı kabul etmiş olacak.

Financial Times’ın (FT) ekonomi yazarı Martin Sandbu bu boyutta bir düzeltmenin Yunanistan’ın büyüme oranını nasıl etkileyeceğini hesapladı. Yine FT’den Wolfgang Münchau ise bu hesaplamayı kreditörlerin talep ettiği gibi tüm 4 yıllık mali düzeltme programını kapsama alacak şekilde genişletti. Sandbu’nun mali politika ve gayrisafi yurtiçi hasıla etkileşimi ile ilgili varsayımları baz alınarak varılan sonuçta 4 yıllık sürede gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 12.6’sı gibi kümülatif bir rakama ulaşıldı ve Yunanistan’ın borç-GSYH oranı yüzde 200 seviyesine yönelmeye başladı. Hesaplamanın sonucuna göre troyka programının kabul edilmesi Yunan ekonomisi ve başbakanının politik kariyeri için bir intihar anlamına geliyor.

Peki Grexit (Yunanistan’ın Euro'dan ayrılması) gerçekleşirse daha iyi bir sonuç elde edilir mi? Üç nedenden dolayı bu mümkün. Öncelikle Yunanistan mali düzenlemelerden kurtulmuş olacak. Ülkenin küçük bir faiz dışı fazla vermesi gerekebilir, bu da tek seferlik bir düzeltme gerektirir.

Yunanistan tüm resmi kreditörlerinde (Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası, Avrupa İstikrar Mekanizması ve Avrupalı kreditörlerinden aldığı çift yönlü borçlar) temerrüde düşer. Ancak ülke birkaç yıl içinde piyasa erişimini yeniden kazanmak gibi stratejik bir amaçla tüm özel borçlarını onarabilir.
İki neden riskin azaltması ile ilgili. Grexit’in ardından para biriminin yeniden ayarlanması riskinden korkmaya gerek kalmıyor. Yunanistan’ın resmi kreditörlerde temerrüde düşmüş olmasından dolayı defaten temerrüt riski oldukça azalıyor.  Yunanistan bu durumda özel yatırımcılar arasında güveni yeniden kazanma konusunda hevesli bir tutum sergileyebilir.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591