İşte yabancıların yorumları...

17.12.2015 11:34

Son güncelleme : 17.12.2015 14:06

Merkezi ABD`de bulunan Commonwealth Foreign Exchange Piyasa Başanalisti Ömer Esiner, "Fed`in ve Başkan Janet Yellen`ın, artırımların kademli yapılacağını vurgulaması en azından şimdilik, gelişen piyasaların durumlarını korumasına yardımcı olacak" dedEkonomistler, Fed'in dün gösterge faiz oranını 2006 yılından beri ilk kez artırmasına ilişkin, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Esiner, faiz artırımının büyük ölçüde ima edilen bir sonuç olması nedeniyle finansal piyasalar tarafından sürprizle karşılanmadığını, karar metninin beklentiler dahilinde fazlasıyla güvercin tonda bulunmasının dikkati çektiğini söyledi.

Fed'in faiz artırımının gelecek yıl kademeli şekilde gerçekleşeceğini vurgulamak için büyük çaba göstermeye devam ettiğini aktaran Esiner, "Gelecek yıl faiz oranlarının biraz daha agresif hızda artması, ABD ekonomisi üzerinde risk teşkil ediyor" diye konuştu.

'KARAR, GELİŞEN ÜLKELERDE ŞU AN BÜYÜK BİR DALGA YARATMAYACAK'

Esiner, Fed'in faiz kararının şu anda gelişen ülkelerde herhangi bir büyük dalga yaratmayacağına dikkati çekerek, "Fed'in ve Başkan Yellen'ın, artırımların kademli yapılacağını vurgulaması en azından şimdilik, gelişen piyasaların durumlarını korumasına yardımcı olacak. Buna rağmen ortalık yatıştığında ve ABD'de daha sıkı para politikasına geçildiğinde, gelişen piyasalar mücadele içine girebilir" değerlendirmesini yaptı.

Döviz kuru ve gelişen piyasalardaki hamlelerin şu anda büyük ölçüde belli bir aralıkta seyredeceğini anlatan Esiner, "Ancak gelişen piyasalar, faiz oranlarının daha agresif artmasıyla orta vadede savunmasız kalacak. Bu senaryoda, gelişen piyasalarda ve dolar/TL'de volatilite ve satış dalgasına geçilmesini bekliyorum" ifadelerini kullandı.

'GELİŞEN ÜLKELERİN BÜYÜMELERİNE ÖNEMLİ BİR ENGEL OLUŞTURMAYACAK'

RBC Ekonomik Araştırmalar Yardımcı Başekonomisti Paul Ferley de Fed'in faiz artışının genellikle doların üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu belirterek, "Ancak Fed'in hamlesi beklenen seviyede gerçekleşti ve değerlemeler zaten büyük ölçüde yapıldı" dedi.

Faiz artışının zaten garanti edildiğine dikkati çeken Ferley, "ABD ekonomisi sağlam bir şekilde büyümeye devam ediyor ve bu nedenle artık parasal koşullarla desteklenmeye ihtiyacı yok" diye konuştu.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591