Kağıdı kaldırdı, 11 milyon euro tasarruf etti

31.10.2017 12:29

Son güncelleme : 31.10.2017 16:22

Pegasus Havayolları Panasonic ile yaptığı anlaşma ile kokpitte kağıdı kaldırdı, 11 milyon euro tasarruf ettiPegasus Havayolları, Panasonic ile yaptığı anlaşma ile kokpitte kağıdı kaldırdı. Havayolu, Panasonic'in geliştirdiği tableti "uçuş çantası" haline getirdi. Kokpitte pilotların yükü azalırken, tüm check-list, yaklaşma haritaları da tabletin içinde yer aldı.

Uçak başına 135 bin euro kâr sağlayan sistem ile yıllık maliyetler 11 milyon euro aşağıya çekildi. Elektronik uçuş çantası olarak adlandırılan sistemde, Panasonicin Toughpad FZ-G1 tipi 10 inçlik tableti kullanılıyor. Pegasus Hava Yolları, kokpit cihazlarında hızlı ve versiyonlu güncelleme, Airport Moving Map özelliği ile dinamik pist kullanımı, kolay park yeri bulma ve kolay piste çıkış imkânı, düşük motor taktiyle kalkış sayesinde yakıt tasarrufu elde etti.

Pegasus Hava Yolları Kaptan Pilotu Aydın Yumrutaş, yeni sistemi şöyle anlattı: "Elektronik ağırlık ve denge dokümanı, elektronik uçuş planları gibi dokümanların hazırlanıp onaylanması çok zamanımızı alırdı. Bu teknoloji sayesinde bunları sistem üzerinden alıp onaylıyor ve tekrar gönderiyoruz. Ayrıca bu teknolojinin uçuş emniyetine çok büyük katkısı ve etkisi olan performans hesaplamaları da yine bu sistem üzerinden yapılıyor ve havada da aktif bir şekilde kullanılıyor. Böylece uçuş süresince bu hesaplamaların geçerliliğini ve doğruluğunu takip etme şansı yakalıyoruz."

Ağırlıktan da kurtulduklarına dikkat çeken Kaptan Pilot Aydın Yumrutaş, şöyle devam etti: "Uçakta sürekli yanımızda taşımak zorunda kaldığımız kilolar ağırlığındaki dokümanlardan kurtulmuş olduk. Sonuçta Pegasus Hava Yolları olarak bu sistem sayesinde emniyet, mevzuata uygunluk ve tasarruf alanlarında çok büyük faydalar elde ettiğimize inanıyorum."

17:0191.528
Değişim :  0,41% |  370,91
Açılış :  91.226  
Önceki Kapanış :  91.157  
En Yüksek
91.846
En Düşük
90.695