Katılım bankacılığında önemli bir oyuncu olacağız

26.12.2014 09:55

Son güncelleme : 26.12.2014 09:55Halkbank Genel Müdürü Taşkesenlioğlu, 1 milyar lira sermayeyle girecekleri katılım bankacılığında önemli bir oyuncu olmayı hedeflediklerini açıkladı.
Milliyet Gazetesi'nden Kadife Şahin'in haberine göre Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat  Taşkesenlioğlu, “Halkbank Türkiye’nin köklü bir kuruluşu. Öngördüğümüz sermaye artışı ile köklerimizi daha derinlere inmek üzere sağlamlaştırarak islami bankacılık gibi yeni dallara sahip olacağız. Yapılan tüm çalışmaların, planların ve belirlenen hedeflerin meyvesini de paydaşlarımız, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz ile paylaşacağız” diye konuştu.
2015­2020 yılları için büyüme hedeflerini yeniden belirlediklerini belirten Taşkesenlioğlu, 5yıllık vizyonu çerçevesinde sermaye artırımı kararı aldıklarını ve bilanço hedefini 100 milyar dolar olarak revize ettiklerini açıkladı.
Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun verdiği bilgiye göre Halkbank ödenmiş sermayesini 1 milyar TL artırarak kuracağı katılım bankasının sermaye taahhüdünü yerine getirecek. Bankanın ödenmiş sermayesi 2 milyar 250 milyon TL‘ye yükselirken yeni kurulacak banka için sağlanacak taze para girişi ile 1 milyar TL sermaye oluşturulacak. Yeni kurulacak katılım bankası yüzde yüz oranında Halkbank bağlı ortaklığı şeklinde faaliyet gösterecek.Bankanın sermayesi katılım bankacılığına uygun kaynaklarla temin edilecek.Ali Fuat Taşkesenlioğlu, katılım bankasının sermayesinin Halkbank’ın mevcut kaynakları dışında farklı bir kaynakla kurulmasını amaçladıklarını belirtti. Halkbank, başta Hazine olmak üzere bankanın ortakları tarafından gerçekleştirilecek sermaye artışı ile büyümeye odaklanacak. Bu hedefe ulaşma konusunda katılım bankasının da katalizör olacağını belirten Taşkesenlioğlu, katılım bankasının zaman içinde 150 şubeye ulaşmasını ve tüm illerdehizmet vermesini planladıklarını belirtti.Öngörülen çalışma takvimi doğrultusunda 2015 yılında faaliyetine başlaması beklenen yeni bankanın ismi konusunda detay vermeyen Taskesenlioğlu “Halkımız faizsiz bankacılığın tüm gereklerini yerine getiren uzun zamandır görmek istediği yeni bankasına yakında kavuşacak” dedi.150 şube bin personel


Taşkesenlioğlu, faizsiz bankacılık için ayırılan sermayeyi katılım bankacılığı gereklerine uygun şekilde sağlamayı planladıklarını vurguladı. Yeni kuracakları banka ile tüm Türkiye’yi kucaklayacaklarını ifade eden Taşkesenlioğlu şunları ifade etti: “Katılım bankacılığı alanında yaptığımız atılımla sektörün büyümesine katkıda bulunurken istihdama da katkı sağlayacağız. 150 şubeye ulaşmasını beklediğimiz katılım bankamızda 1000 kişinin
üzerinde istihdam yaratacağız. Halkbank olarak katılım bankacılığı sektöründe önemli bir oyuncu olacağız.”
16:5395.790
Değişim :  -1,44% |  -1.398,27
Açılış :  97.043  
Önceki Kapanış :  97.188  
En Yüksek
97.072
En Düşük
95.367