Ödeme kuruluşlarıyla ilgili yönetmelik değişikliği

26.12.2015 16:12

Son güncelleme : 26.12.2015 16:20

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracı ile ödeme kuruluşlarına ilişkin mevzuatında düzenlemeye gidildi.Kurumun "Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı İle Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Türkiye'de faaliyet gösteren ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve faaliyetleri ile ödeme hizmetleri ve elektronik para ihracına ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Düzenlemeye göre, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarında yönetim kurulu, genel müdür dahil üç kişiden az olamayacak. Yapılan değişiklik ile kişilerin genel müdür vekili olarak yönetim kurulu toplantılarına katılabilme durumu kaldırıldı.

Tek seferlik ödeme işlemlerine ilişkin olarak üretilen, bir nüshası ödeme hizmeti kullanıcısına verilen ve ödeme hizmeti kullanıcısının onayını içeren sözleşme, dekont veya benzeri belgeler düzenlenerek gerçekleştirilecek.

Uzaktan iletişim aracı ile gerçekleştirilen tek seferlik ödeme işlemlerinde ödeme hizmeti kullanıcısının onayını içeren metnin bir örneği, kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile ödeme hizmeti kullanıcısına verilecek.

Yönetmelikteki değişiklik ile tek seferlik ödeme işlemlerine ilişkin bilgilendirme ve bu işlemin şartlarına ilişkin hükümlerde de düzenlemeye gidildi.

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591