`Olağanüstü bir dönemin sonu`

16.12.2015 21:29

Son güncelleme : 17.12.2015 14:53

ABD Merkez Bankası`nın 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımına gitmesinin ardından, Fed Bakanı Janet Yellen konuşma yaptı. İşte Yellen`ın konuşmasından satır başları...UZMANPARA/FOREKS

ABD Merkez Bankası'nın 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımına gitmesinin ardından, Fed Bakanı Janet Yellen konuşma yaptı.

İşte Yellen'ın konuşmasından satır başları:

'OLAĞANÜSTÜ BİR DÖNEMİN SONUNU TEMSİL EDİYOR'

*FOMC hedef faizi 0,25-0,0 aralığını getirme kararı aldı. Ffed kararı olağanüstü bir dönemin sona ermesini temsil ediyor"

*Faiz artırım kararı oybirliği ile alındı. Fed faiz artırımı ekonominin toparlanmaya devam edeceğine güveni yansıtıyor.
 
'ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ILIMLI FAİZ ARTIRIMLARI UYGUN OLACAK'

*Önümüzdeki dönemde ılımlı faiz artırımları uygun olacak. Para politikası genişlemeci olmaya devam ediyor.

*Gelecekteki adımlar ekonominin nasıl geliştiğine bağlı olacak. Faiz artırımı için fed tarafından mart ayında belirlenen 2 kriter yerine geldi. İstihdam piyasasında bazı konjonktürel zayıflıklar büyük olasılıkla devam edecek.

'UZUN VADELİ ENFLASYON BEKLENTİLERİ İYİ ÇIPALANMIŞ DURUMDA'

*Denizaşırı ekonomilerdeki gelişmeler büyüme için riskler yaratıyor. Ekonomik aktivite ve istihdam piyasası için görünüme yönelik riskler dengeli. Enflasyonun hedefin gerisinde kalması enerji fiyatlarındaki keskin düşüşü yansıtıyor. Enflasyonun hedefin gerisinde kalması enerji fiyatlarındaki keskin düşüşü yansıtıyor.

*Anket bazlı enflasyon beklentilerinin bir kısmı genel olarak istikrarlı. Piyasa enflasyon beklentilerinde düşüş, risk, likidite primlerinde değişiklikleri yansıtıyor olabilir. Komite katılımcıları işsizlik oranının gelecek yıl daha da azalmasını bekliyorlar. Uzun vadeli enflasyon beklentileri iyi çıpalanmış durumda.

'İLK FAİZ ARTIRIMININ ÖNEMİNİN ÇOK ABARTILMAMASI ÖNEMLİ'

*İlk faiz artırımın öneminin çok abartılmaması önemli. Faiz artırımından sonra bile para politikası genişlemeci olmaya devam ediyor. Nötr fed faiz oranı alışılmadık şekilde düşük ve büyük olasılıkla yavaş şekilde yükselecek.

*Nötr fed faiz oranında düşüş kısmen ısrarcı ekonomik ters rüzgarlardan kaynaklı olabilir. Nötr fed faiz oranında düşüş kaldıraç azaltımını, sıkı zarar yazma standardlarını da içeriyor. Ters rüzgarlar arasında konut kaldıraç azaltımı, mali daralma, belirsizlik var.

*Güçlü ekonomik büyüme veya hızlı enflasyon artışı faiz artırımlarının daha hızlı olmasını uygun hala getirecektir. Eğer büyüme hayal kırıklığı aratır ise faizler büyük olasılıkla daha yavaş şekilde artar. Bilanço seviyesinin korunması, fed faiz oranlarını alt banda dönmesi riskini azaltıyor. Normalleşme rayına girinceye kadar fed bilanço varlıklarından gelirleri yatırıma yönlendirmeye devam edecek."fed, gecelik repoları ihtiyaç kalmadığında kademeli olarak sona erdirme niyetinde.

'FAİZ ARTIRIMINA KARAR VERDİK ÇÜNKÜ...'

Fed, normalleşme sürecinin düzgün şekilde ilerleyeceğine güveniyor. Fed, önümüzdeki günlerde finansal gelişmeleri izleyecek, gerektiği takdirde araçlarda ayarlama yapabilir.

Faiz artırmaya karar verdik çünkü faiz artırımı için şartlar yerine geldi. Global ekonomiden kaynaklı riskler devam ediyor, ancak yurt içi ekonomi güçlenme gösterdi. Para politikasının etkilerini gecikmeli olarak gösterdiğinin farkındayız.

*Fed ihtiyatlı ve kademeli bir şekilde hareket edecek. Nötr faiz bir politika hedefi değil, ancak faydalı bir gösterge.

'ABD EKONOMİSİ POTANSİYELİNE YAKIN'
 
*ABD ekonomisi potansiyeline yakın. İşsizlik oranının düşmeye devam etmesini bekliyoruz. Enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine gideceğine inanıyoruz. İstihdam piyasasında hala atıl kapasite görüyorum. İşsizlik oranında düşüş, güçlü istiham piyasası atıl kapasitenin ortadan kaldırılmasına yardım edecek.

Faizleri uzun süre sıfıra yakın tutmanın şoklara yanıt verme alanını daralttığından endişe ediyorduk.

'BİR KEZ DAHA ARTIRMAK İÇİN ENFLASYONDA YÜZDE 2 ŞART DEĞİL'

*Faiz artırımı için çok uzun süre beklemenin ani artırımlar yapmaya yol açmasından kaçınmak istedik. Enflasyon yüzde 2 hedefimizin çok çok altında. Ancak komitenin tüm üyeleri enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine döneceğini gördü. Komitenin tamamı yüzde 2 enflasyon hedefinin başarılacağına güveniyor. Bir kez daha faiz artırmak için enflasyonun yüzde 2 olduğunu görmemiz gerekmiyor.

'PETROL FİYATLARINA ŞAŞIRDIM'

Enflasyonun performansını izlemeye ihtiyacımız var. Faiz artırmak için enflasyon patikası kadar istihdama da bakacağız. Eğer gelen veriler enflasyon konusunda kafamızda kuşkular oluşturur ise faiz artırımlarına ara verilebilir. Petrol fiyatlarına şaşırdım, çok fazla aşağı hareket oldu. Ancak petrol fiyatlarında güçlü bir yükseliş beklemiyoruz. Enflasyon konusunda karar vermek için petrol fiyatlarında artış görmemiz gerekmiyor, önemli olan istikrar. Petrol fiyatlarında toparlanma değil, istikrar bekliyoruz.

'MANŞET ENFLASYONDA YÜKSELİŞ GÖRMEZSEK UYGUN ADIMLARI ATARIZ'

*Enflasyon beklentileri oldukça iyi çıpalanmış durumda. Çekirdek ve manşet enflasyonda yükseliş göremez ise uygun adımları atarız. Kesinlikle yüzde 2 hedefimize orta vadede ulaşmak istiyoruz.

*Kısa vadeli finansal oynaklığı odaklanmıyoruz, ancak koşullarda görünümü etkileyen ısrarcı değişiklikleri dikkate alırız. Piyasalardaki oynaklığı dikkate almak gerekiyor. Biz politika stratejimizin ne olduğu ortaya koymaya çalıyoruz.

'ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA RESESYONA GİRME OLASILIĞI YÜZDE 10'

*ABD ekonomisinin temel göstergelerine güveniyorum. İmalat ve enerji sektörleri üzerindeki baskı global gelişmeleri yansıtıyor. Önümüzdeki yıllarda resesyona girme olasılığından emin değilim. Önümüzdeki yıllarda resesyona girme olasılığı için yüzde 10 diyebiliriz.

*Bilanço için en iyi büyüklüğün ne olduğunu söyleyemem, kriz öncesinden daha geniş bilanço olabilir. Bilanço büyüklüğü konusunda uzun vadeli bir çerçeve üzerinde çalışıyoruz.

*Biz finansal koşulların ekonomik büyümeye yardım etmesini bekliyoruz. Finansal koşulları, piyasaları yakından takip edeceğiz. Şu anda çok daha dirençli finansal sisteme sahibiz. Bulaşıcılık riskleri azaltıldı. Birçok şirket faiz ödemelerini azalttı, borç profillerini genişletti.

*Fed'in faiz artırımından geri adım atmak zorunda kalacağına, faizlerin yeniden düşürüleceğine inanmıyorum. Bugün açıklanan faiz artırım kararı çok küçük bir adım.

*Global ekonomi için yukarı yönlü riskler de var, ancak aşağı yönlü risklere önem veriyoruz. Kademeli faiz artırımı, mekanik artırım anlamına gelmiyor"


 

 


 


 

 
 

 

 


 

 

 


 

17:5891.157
Değişim :  0,51% |  459,91
Açılış :  91.032  
Önceki Kapanış :  90.697  
En Yüksek
91.419
En Düşük
90.591